Imorgon startar årets upplaga av Stockholms Kulturfestival
12.8.2019 08:00:00 CEST | Stockholms stad | Pressmeddelande

”Inför första dagen av Stockholms Kulturfestival känns det alltid stort att få bjuda alla stockholmare på en fem dagar lång kulturell djupdykning. I år är festivalen inte bara internationell i den bemärkelsen att vi har programpunkter från ett 20-tal nationer, utan den är också galaktisk eftersom vi kopplar upp festivalen och staden mot rymden under invigningen på Gustav Adolfs torg,”säger Jonas Naddebo, kultur- och stadsmiljöborgarråd i Stockholm.
Årets festival drar igång med direktkontakt mellan rymdstationen ISS och festivalens publik. Genom en videolänk kommer ESA-astronauten Luca Parmitano besvara barns inskickade frågor och prata med sina kolleger på scenen under invigningen. Rymdsnacket följs av världspremiären av det poetiska rymdverket Space Station Earth som består av video från just ISS och nykomponerad musik, framförd av orkester och kör.
Rymdtemat tar sig oändliga uttryck under festivalen för att tillfredsställa både kunskapstörstande och upplevelseslukande publik. Vår nyfikenhet på universum lyser igenom i samtal om vad en människa egentligen är, under Tai Chi-lektioner med roboten Nao, i dansteater för barn och på strömgatan, som görs om till Planetgata, med himlakroppar svävande på sex meters höjd.
Som vanligt är temat bara en del av festivalens enorma utbud. I år bjuds det också på cirkus från Argentina, Ane Bruns konsert med Sveriges Radios Symfoniorkester och Janice och Grants skräddarsydda dubbelkonsert. Världsartister som Gogol Bordello avlöser lokala favoriter som Erik Lundin och Rigmor Gustafsson. Festivalens program är med andra ord fullspäckat med aktiviteter med generös bredd och är helt gratis att besöka.
Välkomna till en kulturspäckad festival under bar himmel!
Här kan du läsa hela programmet.
INVIGNINGEN 13/8:
20.00 Konferencier Kattis Ahlström inviger festivalen
20.10 Kulturfestivalen anropar rymden och ESA-astronauten Luca Parmitano på International Space Station (ISS)
20.45 Urpremiär av Space Station Earth med orkester, kör och videoverk
22.30 Adolphson & Falk
FEM TIPS du inte får missa under resten av festivalen:
Janice och Grant i unik dubbelkonsert
Christer Fuglesang läser ur sin barnbok Rymdresan och svarar på frågor
Till Monica Hyllningskonsert till Monica Zetterlund
Samtal Blade Runner 2019 - Vad är en riktig människa?
Audiovisuell midnattskonsert:1900 av och med Christian Gabel (Bob Hund)
*ESA är förkortning av European Space Agency
Nyckelord
Kontakter
Anna SchoriPresskontakt för Stockholms Kulturfestival
Extern presskontakt för Stockholms Kulturfestival (konsult)
Bilder









Länkar
Om
Evenemangsavdelningen är en del av kulturförvaltningen och genomför uppdrag där Stockholms stad är arrangör eller samarbetspartner. Avdelningen planerar, arrangerar och genomför fyra evenemang varje år; Kulturnatt Stockholm, Stockholms Kulturfestival, We Are Sthlm och Nyårsfirandet i city. Kungsträdgårdens löpande verksamhet ingår även i uppdraget.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Återinvigning av Kungsholmens brandstation10.6.2026 15:13:06 CEST | Pressinbjudan
Kungsholmens brandstation har renoverats och byggts om till en mer säker och tillgänglig byggnad, anpassad för en modern och effektiv räddningstjänst. Den 17 juni klockan 10.00 firas detta med en återinvigning.
Invigning av nya Tegelbacken och Rödbodtorget9.6.2026 13:54:17 CEST | Pressinbjudan
Tegelbacken och Rödbodtorget har fått ett helt nytt liv. Det som tidigare var en trafikplats har nu blivit två grönskande torg med trädplanteringar, sittplatser och konst. Invigning av nya Tegelbacken och Rödbodtorget sker 16 juni klockan 11.
Ny rektor på Sofia skola9.6.2026 12:45:20 CEST | Nyheter
Maria Dahlin blir ny rektor på Sofia skola, Sofia Distans och Stockholm Distans. Hon kommer närmast från Cybergymnasiet där hon också varit rektor.
Bilfria helger på Hornsgatan öppnar för nya aktiviteter8.6.2026 15:04:51 CEST | Pressinbjudan
Den 13 juni är det premiär för bilfria helger på en del av Hornsgatan. Det är den första helgen av fyra i år. Invigningen sker klockan 10.30 i aktivitetszonen i höjd med Mariatorget.
Frans Schartau växlar upp med 9 nya YH-kurser8.6.2026 09:01:19 CEST | Pressmeddelande
40 procent fler studieplatser än tidigare med nio nya YH-kurser stärker Stockholms stads yrkeshögskola Frans Schartaus Handelsinstitut satsning på YH‑kurser. Myndigheten för yrkeshögskolan (MYH) har nu beviljat dessa nya kurser, samtliga med start i höst och våren 2027, och är bland annat inom AI, IT, Life Science och säkerhet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
