Polisförbundet: Nytt avtal ger förutsättningar för bättre polislöner
5.10.2016 13:30:00 CEST | Polisförbundet | Pressmeddelande
- Nu har vi förbättrat våra möjligheter att förhandla fram bra polislöner. Det är en framgång. Tidigare kunde vi påverka på ett ställe i Polismyndigheten, nämligen nationellt. Nu kan vi även påverka i alla regioner. Det gör att vi kan förhandla rättvisare löner närmare medlemmarna, säger Lena Nitz, Polisförbundets ordförande
Om vi inte skulle komma överens med arbetsgivaren om lönerna i kommande löneförhandlingar är arbetsgivaren bunden att följa de beslut som fattas av en opartisk lönenämnd. Avtalet innebär också att de regioner som är eniga inte behöver vänta på att alla andra ska bli klara. Nästa steg är att med denna framgång i ryggen gå vidare till de förhandlingar där själva lönerna i kronor och ören ska förhandlas.
- Vi kommer inte att backa från att polisyrket måste värderas högre. Det nya avtalet sätter ramarna för att få till högre löner för poliserna. Det ger ytterligare en pusselbit, vid sidan av vår överenskommelse med Polismyndigheten om att satsa på polisernas löner, säger Niklas Simson, Polisförbundets förhandlingschef.
Lena Nitz ser medlemmarnas stora engagemang som en avgörande del i framgången.
– Vi har haft ett enormt stöd från medlemmarna och opinionen i ryggen. Om ett år är det öppen avtalsrörelse igen. Har arbetsgivaren inte levererat i lönefrågan tills dess, kommer vi att sätta ännu större press. Det är upp till bevis nu. Genom det här årets konfliktförberedelser har vi ett väloljat maskineri till förfogande om vi skulle behöva, säger Lena Nitz.
Läs mer om avtalet på www.polisforbundet.se
För mer information
Gabriel Wernstedt, pressansvarig, 08 676 97 20
Kontakter
Kristina MälerPressekreterare
kristina.maler@polisforbundet.sePolisförbundet
Tel:08 676 97 20Om
Polisförbundet är ett fackligt yrkesförbund som organiserar Sveriges poliser. Vi jobbar för att poliskåren ska ha goda villkor och de bästa förutsättningar för att göra ett bra jobb för allas trygghet.
Följ Polisförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Polisförbundet
Fortsatt hög arbetsbelastning för poliser31.3.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
70 procent av Polisförbundets medlemmar anger att arbetsbelastningen är hög. – Det är en oroande siffra. Kollegorna springer ett ultramaraton och har gjort det i många år. Polismyndigheten behöver både locka fler till yrket och arbeta hårdare för att behålla erfarna poliser, säger Katharina von Sydow.
Spanare i de allra farligaste miljöerna får rätt till klädersättning16.3.2026 13:29:58 CET | Pressmeddelande
Rätt kläder är inte bara nödvändigt för att klara jobbet som spanare. Det är framför allt en viktig skyddsfaktor. Efter envist arbete har Polisförbundet nu fått till stånd klädersättning till de spanare som jobbar nära grovt kriminella med mycket höga risker ifall de skulle röjas.
Poliser som följer riktlinjer för att avvärja faror ska inte straffas24.2.2026 13:41:16 CET | Pressmeddelande
Poliser måste ta snabba beslut i svåra lägen för att avvärja risker för liv och hälsa. När en polis ensam mötte en person som han uppfattade hade vapen i tättbebyggt område använde han sitt elchockvapen. Han straffas nu av arbetsgivaren. Polisförbundet anser att det är fel och stämmer därför Polismyndigheten i Arbetsdomstolen.
Nytt nationellt löneavtal för poliser22.10.2025 13:00:26 CEST | Pressmeddelande
Polisförbundet och Polismyndigheten har enats om ett nytt nationellt löneavtal som omfattar löneökningar, förbättrade ersättningar för obekväm arbetstid samt att anställningsförmåner bibehålls vid omplacering på grund av exempelvis hot. Avtalet gäller från den 1 oktober 2025 och nu kan regionala parter komma vidare och genomföra revisionen.
Polisförbundet: Vi har larmat i flera år om en ineffektiv polisorganisation22.10.2025 10:48:00 CEST | Pressmeddelande
Riksrevisionens granskning av Polismyndigheten bekräftar det Polisförbundet länge larmat om: Myndighetens styrning är otydlig, medarbetarnas erfarenheter och behov tas inte till vara och det påverkar resultaten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
