Region Örebro län

Tacka ja till influensavaccination!

29.10.2018 06:30:00 CET | Region Örebro län | Pressmeddelande

Dela
Att vaccinera sig mot influensa är speciellt viktigt för de personer som tillhör en riskgrupp.
Att vaccinera sig mot influensa är speciellt viktigt för de personer som tillhör en riskgrupp.

Nu är det återigen influensatider och många äldre personer, gravida och personer med kroniska sjukdomar riskerar att bli svårt sjuka i influensa.

- För att minska risken att bli allvarligt sjuk och behöva sjukhusvård vill vi särskilt uppmana personer som tillhör en riskgrupp att vaccinera sig,säger Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare i Region Örebro län.

För alla som tillhör en riskgrupp är influensavaccinationen gratis. De som inte tillhör en riskgrupp men vill undvika att få säsongsinfluensa kan självklart också vaccinera sig, men då får betala 180 kronor.

För att ha ett skydd mot influensan måste man vaccinera sig inför varje säsong. Skyddet räcker bara ett halvår. Viruset ändrar också lite på sig mellan varje säsong. Årets influensavaccin i vårt län ger skydd mot fyra olika influensastammar. Tidigareår har vaccinet skyddat mot tre stammar.

- Vaccinering ger inte ett 100% -skydd. Men om man insjuknar i influensa trots att man vaccinerat sig, brukar man inte bli lika svårt sjuk.

Vaccineringen börjar i november. Du kan vaccinera dig på alla länets vårdcentraler (på angivna tider) eller på vaccinationsmottagningar.

Mer information och en film om influensavaccination finns på:
https://www.1177.se/Orebrolan/Fakta-och-rad/Behandlingar/Vaccination-mot-influensa/

Fakta: riskgrupper

Riskgrupper är alla över 65 år, gravida, personer – både barn och vuxna - med olika kroniska sjukdomar som hjärt-kärlsjukdom, lungsjukdom, annan sjukdom som ger nedsatt lungfunktion eller försämrad hostkraft, diabetes, leversjukdom och njursjukdom. Försämrat immunförsvar är också en risk att bli mer allvarligt sjuk om man får influensa, för den gruppen är det också viktigt att personer i nära omgivningen vaccineras, tex de som vårdar eller finns i familjen.

För mer information kontakta

Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare
Telefon: 019-6023443
E-post: smittskydd@regionorebrolan.se

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Att vaccinera sig mot influensa är speciellt viktigt för de personer som tillhör en riskgrupp.
Att vaccinera sig mot influensa är speciellt viktigt för de personer som tillhör en riskgrupp.
Ladda ned bild
Gunlög Rasmussen 5
Gunlög Rasmussen 5
Ladda ned bild

Om

Region Örebro län
Region Örebro län
Klostergatan 23
703 61 Örebro

http://www.regionorebrolan.se

Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv

Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.

Följ Region Örebro län

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye