Askersund - mest solcellsel per capita i länet

Den installerade solcellseffekten i Örebro län har ökat med 67 % jämfört med 2016, enligt ny statistik från Energimyndigheten och SCB. I maj kommer också Soldagarna till Örebro län, där fler kan lära sig mer och få inspiration till att installera solceller!
I höstas beslutade regionfullmäktige Örebro läns energi- och klimatprogram med ett mål på 150 GWh solel år 2030. Nu har Energimyndigheten via SCB publicerat ny statistik som visar att den installerade solcellseffekten i länet i slutet av 2017 var 5,87 MWp toppeffekt (motsvarar uppskattningsvis 5,5 GWh). Det är 67 % mer än 2016.
– Detta är ett stort framsteg, men fler anläggningar behövs för att nå målet, säger Ylva Gullberg, utvecklingsledare på Energikontoret, Region Örebro län.
Bland kommunerna är det Örebro kommun som har flest antal anläggningar och störst installerad effekt. Sett till den installerade effekten per kommuninvånare leder dock Askersunds kommun, följt av Lekeberg och Hallsberg (se bifogade kartbilder).
Här är den installerade effekten i varje kommun:
Kommun | Total effekt (kWp) | Effekt per kommuninvånare (Wp/inv) |
Örebro | 2570 | 17,1 |
Askersund | 600 | 53,7 |
Karlskoga | 510 | 16,8 |
Hallsberg | 470 | 29,5 |
Kumla | 390 | 18,1 |
Lindesberg | 380 | 16,1 |
Lekeberg | 300 | 38,1 |
Nora | 190 | 17,7 |
Degerfors | 180 | 18,6 |
Laxå | 100* | 17,7 |
Ljusnarsberg | 73* | 14,8 |
Hällefors | 60 | 8,4 |
Källa: Energimyndigheten via SCB *Statistik för 2017 är ej tillgänglig pga sekretess, därför annan statistik från 2016 |
I Örebro län finns projektet Framtidens solel som främjar solcellsinvesteringar i länet hos företag. Framtidens solel finansieras av bl.a. den Europeiska regionala utvecklingsfonden och Region Örebro län. Projektet är en stor satsning i hela Östra Mellansverige.
Inom Framtidens solel planeras Soldagarna 2018 i Örebro län. Här kommer aktiviteter för företag och andra som vill lära sig mer om solenergi. Redan nu finns ett föredrag om solel för nybörjare samt ett solcellssafari inplanerat.
Fullständigt program för Soldagarna i Örebroregionen finns på www.regionorebrolan.se/soldagarna.
Kontaktuppgifter: Ylva Gullberg, 019-602 37 91, ylva.gullberg@regionorebrolan.se
Kontakter
Sten LundbergPressansvarig
Tel:070 684 7358sten.lundberg@regionorebrolan.seCecilia Pierre TallrothKommunikationsstrateg
Tel:070-3024546cecilia.tallroth-pierre@regionorebrolan.seOla StrömPresskommunikatör
Tel:072-142 02 60ola.strom2@regionorebrolan.seCarl OlssonPresskommunikatör
Tel:019-6027548carl.olsson@regionorebrolan.sePetra EkenstamKommunikationsstrateg
Tel:070-515 7484petra.ekenstam@regionorebrolan.seLena HagstenKommunikationsstrateg
Tel:0706057352lena.hagsten@regionorebrolan.seBilder



Länkar
Om
Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Kan Värmland så kan vi! - Det är slutspurt för utrotningsprojektet14.5.2025 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
I skrivande stund har 65,3 procent av länets kvinnor födda 1994-1999 gratis vaccinerats mot HPV inom ramarna för det så kallade utrotningsprojektet, en forskningssstudie för att utrota livmoderhalscancer. Nu är det dags för slutspurt och visst borde vi väl klara det tycker överläkare Lovisa Bergengren. ”Kan Värmland så kan väl vi!”
Pressinbjudan: Robotassisterad ortopedi – vart är vi på väg? (OBS! Ny tid för intervjuer)13.5.2025 10:19:06 CEST | Pressinbjudan
Hur bra är egentligen robotassisterad ortopedi i det långa perspektivet? Vad visar forskningen och hur har det fungerat för de som opererar och de som opererats? Det är några av ämnena som avhandlas under ”Robotdagen” den 14 maj på Campus USÖ.
De två sista patienterna efter skjutningen på Campus Risbergska får lämna sjukhuset13.5.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
En av de två kvarvarande patienterna som vårdats på Universitetssjukhuset Örebro (USÖ) efter skjutningen på Campus Risbergska 4 februari 2025 har nu skrivits ut. För den andra patienten planeras utskrivning och hemgång inom kort.
Pressinbjudan: Robotassisterad ortopedi – vart är vi på väg? (OBS! Ny tid för intervjuer)12.5.2025 10:21:20 CEST | Pressinbjudan
Hur bra är egentligen robotassisterad ortopedi i det långa perspektivet? Vad visar forskningen och hur har det fungerat för de som opererar och de som opererats? Det är några av ämnena som avhandlas under ”Robotdagen” den 14 maj på Campus USÖ.
Premiär för Örebro körfestival5.5.2025 07:53:00 CEST | Pressmeddelande
Den 17 maj är det dags för den allra första körfestivalen i Örebro. Tio körer samlas i Kulturhuset och bjuder publiken på en körbonanza som pågår från eftermiddag till sen kväll. Under dagen kan både körsångare och körledare dessutom vara med på inspirerande workshops.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum