Porsche

Starkare, snabbare, smidigare: nya Macan Turbo med 440 hk

Dela
Starkare, snabbare, smidigare: nya Macan Turbo med 440 hk.
Starkare, snabbare, smidigare: nya Macan Turbo med 440 hk.

Nya Macan Turbo är från och med nu toppmodellen i Porsches kompakta SUV-serie. Med 324 kW (440 hk) ger den nya sex-cylindriga biturbomotorn på 2,9 liter, i den grundligt uppdaterade toppmodellen, tio procent högre effekt trots 20 procent mindre cylindervolym än i föregångaren. Sprinten från 0 till 100 km/h nås, med tillvalet Sport Chrono, på 4,3 sekunder, tre tiondelar snabbare än tidigare.

Toppfarten är 270 km/h (plus fyra km/h). Också bromsförmågan har förbättrats: nya Macan Turbo levereras som standard med det kraftfulla bromssystemet Porsche Surface Coated Brake (PSCB) som en del av det optimerade chassit.

Utvändigt har Macan Turbo design-detaljerna från den reviderade modellgenerationen. Men den nya toppmodellen skiljer sig också ut sig med egna kännetecken som den turbospecifika främre spoilern och den fasta takspoilern i dubbelvinge-design. Både förare och passagerare kan glädjas åt Macans uppgraderade interiör, inklusive adaptiva 18-vägs sportstolar och BOSE® Surround Sound-System. 

Biturbomotor med Central Turbo Layout

2,9-litersmotorn i nya Porsche Macan Turbo, som redan används i Cayenne- och Panamera-modeller, är av senaste generationen med så kallad Central Turbo Layout. De två avgasdrivna turboaggregaten har placerats inne i V:et mellan cylinderbankarna. Det kylda grenröret är integrerat i topplocket, vilket möjliggör en högeffektiv förbränning. De korta avstånden för avgaserna mellan förbränningsrummen och turboaggregaten möjliggör en snabb effektökning och mycket snabbt gasrespons. Motorn ger 29 kW (40 hk) mer än den 3,6 liter stora sexcylindriga turbomotorn i den tidigare modellen och det maximala vridmomentet är 550 Nm mellan 1 800 och 5 600 v/min. Kraftöverföringen sköts av den sjuväxlade PDK-lådan och Porsche Traction Management (PTM) fyrhjulsdrift. Bränsleförbrukningen enligt NEDC är 9,8l /100 km.

Optimerat chassi med Porsche Surface Coated Brake

För att matcha de utmärkta köregenskaperna är nya Macan Turbo som standard utrustad med Porsche Surface Coated Brake (PSCB). Dessa innovativa bromsar, exklusiva för Porsche, har ett volframkarbidskikt på bromsskivorna vilket gersnabbare respons, mindre slitage och upp till 90 procent mindre bromsdamm jämfört med konventionella gjutjärnsbromsar. Kännetecknande för PSCB, som nu också finns som tillval till alla Macan-modeller, är de högblanka bromsskivorna och de vitlackerade bromsoken.

För ytterligare skärpa köregenskaperna finns som tillval höj- och sänkbar luftfjädring med optimerade kolvar och nya stötdämpare, Porsche Torque Vectoring Plus (PTV Plus) och Porsche Ceramic Composite Brake (PCCB). De nya 20 tum höga Macan Turbo-fälgarna är standard.

Ny front och fast takspoiler

Nya Macan Turbo markerar sin position som toppmodell med den exklusiva främre spoilern med tre stora luftintag och högt monterade ljus i spoilern samt huvudstrålkastarna med LED-ljus inklusive Porsche Dynamic Light System (PDLS). Från sidan skiljer den här toppmodellen ut sig med 20 tum stora Macan Turbo-fälgar, Sport Design sidokjolar och Sport Design ytterbackspeglar lackerade i bilensfärg. Den specialutvecklade fasta takspoilern i dubbelvinge-design är typisk för Turbo-modellen. Sportavgassystem, som är standard, känns igen på de unika dubbla silverfärgade slutrören.

18-vägs sportstolar och surroundljudssystem som standard

Som den nya toppmodellen i modellserien erbjuder Macan Turbo extra högkvalitativ utrustning. Adaptiva sportstolar med mjuk skinnklädsel och elektrisk 18-vägsjustering samt minnespaket är standard. Känslan av hög kvalitet förstärks av innertak i Alcantara och interiörpaketet i borstad aluminium.

Porsche Communication Management (PCM) med 10,9 tums full HD-pekskärm är helt nätverksansluten som standard och kopplad till ett BOSE® Surround Sound-Systemmed 14 högtalare och en total effekt på 665 watt. Detinkluderar online navigation med trafikinformation i realtid och intelligent röststyrning. Andra delar i standardutrustningen: Porsche Connect plus inklusive LTE-telefonmodul med integrerat SIM-kort och en kortplats för ett externt SIM-kort, Wi-Fi-hotspot och många Porsche Connect-tjänster.

I listan över tillval till alla Macan-modeller ingår nu Qi-Standard smartphone-hållare med induktiv laddning. Uppvärmd vindruta, en joniserare för att förbättra inomhusluftens kvalitet, ny trafikstockningsassistent inklusive adaptiv farthållare är också tillgängliga. Förutom att halvautomatiskt kunna bromsa eller öka farten i hastighetsområdet upp till 60 km/h, hjälper systemet till att styra vid trafikstockningar eller vid kökörning.

Nya Macan Turbo kan beställas från och med nu. Priset i Sverige börjar på 910 000 kronor.

Mera information samt film-och fotomaterial finns i Porsche Newsroom:newsroom.Porsche.de

 

BränsleförbrukningMacan Turbo: 9,8 l/100 km i blandad körning, Co2-utsläpp 224 g/km

Utsläppsvärden för förbrukning och CO2 är fastställda med hjälp av den nya mätmetoden WLTP. Under en övergångsperiod måste NEDC-värden som är härledda från detta anges. Dessa värden är inte jämförbara med de värden som erhålls med den tidigare NEDC-mätmetoden.

Kontakter

Bilder

Starkare, snabbare, smidigare: nya Macan Turbo med 440 hk.
Starkare, snabbare, smidigare: nya Macan Turbo med 440 hk.
Ladda ned bild
Starkare, snabbare, smidigare: nya Macan Turbo med 440 hk.
Starkare, snabbare, smidigare: nya Macan Turbo med 440 hk.
Ladda ned bild
Starkare, snabbare, smidigare: nya Macan Turbo med 440 hk.
Starkare, snabbare, smidigare: nya Macan Turbo med 440 hk.
Ladda ned bild
Interiören i nya Porsche Macan Turbo
Interiören i nya Porsche Macan Turbo
Ladda ned bild

Om

Porsche är en av världens mest framgångsrika sportbilstillverkare med modellserierna 911, 718 Boxster, 718 Cayman, Macan, Cayenne och Panamera. År 2018 registrerades 1 830 Porsche i Sverige. Porsches största marknader är Kina, USA och Tyskland. I Sverige säljs nya Porsche genom Porsche Center som finns i Borås, Danderyd, Göteborg, Helsingborg, Kalmar, Malmö, Stockholm, Umeå och Örebro.

Följ Porsche

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Porsche

Teknisk milstolpe för Porsche när Cayenne blir elektrisk19.11.2025 15:15:09 CET | Pressmeddelande

Cayenne Electric markerar början på en ny era för Porsche. Som helelektrisk SUV förenar den Porsche-DNA med banbrytande teknik: effekt på upp till 850 kW (1 156 hk), acceleration 0-100 km/h på ner till 2,5 sekunder, upp till 400 kW laddeffekt och räckvidd på upp till 642 kilometer. Det är den mest kraftfulla serietillverkade modellen från Porsche någonsin – och samtidigt mer mångsidig än någonsin: dynamisk på vägen, självsäker i terrängen och bekväm på långa sträckor.

Kraftfull och engagerande – Porsche lanserar den första helt eldrivna Macan GTS21.10.2025 14:00:00 CEST | Pressmeddelande

Porsche utökar sitt helt eldrivna SUV-utbud med Macan GTS – en särskilt sportig och förarfokuserad modell. Med upp till 420 kW overboost-effekt, elektroniskt reglerad differentialspärr på bakaxeln och sänkt sportluftfjädring sätter GTS nya standarder för smidighet och kördynamik. I linje med GTS-traditionen sticker den femte varianten av Macan Electric ut både invändigt och utvändigt med sin distinkta styling och sina många mörka accenter.

Porsche Wireless Charging: Induktiv laddning för bekväm energiförsörjning4.9.2025 09:18:14 CEST | Pressmeddelande

Trådlös laddning har redan förenklat mobiltelefonanvändandet radikalt – lägg bara din smartphone på laddningsplattan och energin överförs automatiskt. Porsche kommer snart att erbjuda denna användarvänliga teknik även för elbilar – och blir därmed den första biltillverkaren att lansera ett 11 kW-system med en One-Box-laddningsplatta för batteridrivna fordon. One-Box innebär att det förutom laddningsplattan som monteras på parkeringsplatsen inte längre finns något behov av att installera en väggbox eller separat styrenhet. Den nya, helt eldrivna generationen av Cayenne blir den första modellserien från Porsche som kan beställas med utrustningen på fordonssidan. Under 2026 kommer försäljningen av golvplattan att starta på Porsche Centers. På IAA Mobility i München demonstrerar en prototyp med fluorescerande lack den innovativa tekniken. Världspremiären för nya Cayenne Electric är planerad till slutet av 2025.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye