Viktor&Rolf Vision lanserar kollektion exklusivt för Specsavers

Kollektionen
Kollektionen är en manifestation av Viktor&Rolfs signaturelement och innehåller modern design i en lyxig färgpalett såsom varm bourgogne, hyacint, ljust gul, guld och polerade metalltoner. Bågarna är av rika material, med en unik och distinkt look men alla i sann Viktor&Rolf-anda. Märket är känt för sina unika konceptuella avantgarde-mönster. I den nya kollektionen förenas lika delar maskulinitet och kvinnlighet, medan formerna är föds på nytt.
Inspiration
Kollektionen är designad efter tre teman: Patchwork story, Sculptural story och Evening Story. Alla tre teman går efter Viktor&Rolfs designestetik och värderingar; oväntad elegans, konceptuell glamour och provokativ couture.
Första temat innehåller bågar som bearbetats med inre och yttre bågformer för att skapa en look av två bågar som lappats ihop. Designen på bågarna i temat Patchwork story har fokus på kontrasten, där den röda tråden blir kombinationen av tunna, kantade former som blir grövre vid tinningarna. I temat Sculptural story däremot har Viktor&Rolf lekt med former och proportioner för att designa en rad acetatbågar med metalldetaljer där allt ligger i detaljerna. Detta förstärks med Flowerbomb-detaljen i framkant eller ändan av varje båge som en hyllning till deras världsberömda doft. Evening story sticker ut i dess tema då designerna tolkar “day to night”-konceptet. Genom att knäppa på en glamorös detalj med Swarovskisten förvandlas bågarna från en vardagslook till bågar att bära till kvällens festligheter.
Som en del av glasögonkollektionen har Viktor&Rolf designat ett glasögonfodral innehållande en rengöringsduk som båda påminner om deras ikoniska doft Flowerbomb.
Samarbete
“Att arbeta med den här kollektionen har varit en bra erfarenhet. Det har gett oss möjligheten att utmana trenden för glasögon, precis som vi alltid gjort för de plagg vi skapat. Alla i Viktor&Rolfs Vision-teamet ser väldigt mycket fram emot emot att släppa denna kollektion för Specsavers och ser det som starten för en underbar framtid för glasögonmodet,” enligt Viktor&Rolf.
Irene Hernberg, PR-chef Specsavers Sverige säger, “Vi på Specsavers känner oss väldigt privilegierade att få släppa denna kollektionen och över att få jobba ihop med Viktor&Rolf. Det är ett varumärke som har en gedigen lista på samarbeten och framgångar och vi är stolta att kunna leverera denna vackert designade glasögonkollektionen till våra kunder till ett bra pris”.
Kollektionen Viktor&RolfxSpecsavers lanseras i Specsavers butiker måndagen 2 september.
Pris: 1995kr
Nyckelord
Kontakter
Irene Hernberg, PR-chef Sverige,
irene.hernberg@specsavers.com
+358 40 6625866
Bilder
Länkar
Om
Välkommen till Specsavers
Specsavers är en av Sveriges största optikkedjor. Genom att erbjuda bra priser, god service och hög professionell kunskap ger Specsavers sina kunder värde för pengarna. Specsavers är ett familjeägt företag som grundades 1984 på Guernsey. Företaget har över 2000 butiker med cirka 40 000 medarbetare i Storbritannien, Irland, Nederländerna, Sverige, Norge, Danmark, Finland, Spanien, Nya Zeeland, Australien och Kanada. Specsavers etablerade sig i Sverige 2004 och har idag 121 butiker över hela landet.
Följ Specsavers Sweden AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Specsavers Sweden AB
Försämrat mörkerseende - var fjärde 50-plussare undviker att köra bil i mörker1.12.2025 08:43:26 CET | Pressmeddelande
Fler än hälften av alla svenskar över 50 år upplever försämrat mörkerseende, och mer än var fjärde undviker att köra bil i mörker på grund av synproblem. Samtidigt känner hela 66 procent inte till att det finns effektiv hjälp att få. Det visar en ny YouGov-undersökning gjord på uppdrag av optikkedjan Specsavers
Specsavers rankad som en av världens bästa arbetsplatser14.11.2025 12:49:44 CET | Pressmeddelande
Optikkedjan Specsavers finns återigen med på den globala listan World’s Best Workplaces™, som rankar de företag i världen där medarbetarna trivs allra bäst. I årets ranking placerar sig Specsavers på 12:e plats på Topp 25-listan – baserat på över nio miljoner enkätsvar från 25 miljoner medarbetare världen över.
Nära 1 400 fick hjälp – Specsavers genomförde Ge Syn i Tanzania29.10.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Närmare 1 400 personer i Tanzania har i höst fått glasögon och solglasögon tack vare Specsavers projekt Ge Syn. Under fem dagar genomfördes syntester i ett så kallat Eye Camp, där totalt 2 700 glasögon och solglasögon delades ut.
Färgade halloweenlinser kan orsaka ögonskador23.10.2025 08:30:58 CEST | Pressmeddelande
Färgade partylinser har blivit ett populärt inslag i utklädnader när vi firar halloween – men baksidan av trenden är risken för allvarliga ögoninfektioner. Den goda nyheten: med några enkla åtgärder kan du behålla både halloweenlooken och friska ögon.
World Sight Day påminner om ögonhälsans betydelse7.10.2025 11:12:49 CEST | Pressmeddelande
Den 9 oktober infaller World Sight Day, en global dag för ögonhälsa. Forskning visar att mer än hälften av alla 70-åringar med glaukom i Sverige inte har fått diagnosen – trots att tidiga synfältsförluster är ett av de första tecknen på sjukdomen. – Att satsa på ögonhälsa är en jämlikhetsfråga – alla ska ha möjlighet att bevara sin syn, säger Niklas Mattsson, ordförande i Synskadades Riksförbund.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

