Livsmedelshandlarna

Det är inte Norge som är den sista Sovjetstaten

Dela
Foto: pajsa1000/Pixabay
Foto: pajsa1000/Pixabay

”Vi låtsas jobba och de låtsas betala vår lön. På så sätt kan vi upprätthålla bilden av att vårt samhälle fungerar”. Med de orden sammanfattade en person hur man i Sovjetunionen strävade på med att klara vardagen. Man byggde upp två parallella verkligheter. Den ena var den man pratade om och den andra var den man levde i. På så sätt man konflikter som ändå inte ledde till något.

Vår gamle minister Björn Rosengren kallade Norge för den sista Sovjetstaten, men det är inte sant. Det är Sverige. Vi har de senaste åren blivit allt skickligare på att bygga upp parallella verkligheter som passar våra syften. Här följer några exempel.

-          Ingen förnekar att utmaningarna inom hållbarheten är mycket stora och att det finns behov av stora reformer för att lösa framför allt energifrågorna. Vad gör man då i Sverige. Jo, man pratar plastpåsar, vilket är ett försumbart problem i samhället. Istället för att exportera svensk insamling och återvinningsteknik, pratar politiker om skatt och förbud, skatt och förbud och så vidare. För att lösa ett i realiteten icke-problem. Medborgare som inte är så insatta kan då känna att det var väl bra att man tar tag i detta. Men det löser inget, skapar bara kostnader och bromsar utvecklingen. Men genom att konstant prata om det ser det ut som om vi jobbar på att lösa ett verkligt problem.

-          Stölder, hot, våld och trakasserier hör idag till dagligvaruhandelns största problem, något som branschen högljutt påtalat de senaste fem åren. Behovet av förstärkningar inom rättsväsendet och modernisering av lagar är stora. Men detta kostar stora pengar och skattkistan har många stora hål, så vad får vi. Retorik till exempel, det som innan valet var 10.000 fler poliser är nu 10.000 fler polisanställda, inklusive personal i kriminalvården. Rikspolischefen bjuder in till konferens med handelns representanter för ett drygt halvår sedan, och sedan dess ingenting. Regeringen tillsätter en utredare, som inte själv tror på tillträdesförbud, att utreda tillträdesförbud. Utredningen kom i januari i år. Sedan dess, ingenting. Men det ser ut som om man gör något, man har ju minsann låtit göra en utredning!

Detta var två exempel, du har säkert fler som visar på vilket land som är den sista sovjetstaten. Maila mig gärna på par.bygdeson@livsmedelshandlarna.se

Pär Bygdeson, vd Livsmedelshandlarna

Bilder

Foto: pajsa1000/Pixabay
Foto: pajsa1000/Pixabay
Ladda ned bild

Om

Livsmedelshandlarna
Livsmedelshandlarna
Regeringsgatan 60
103 29 Stockholm

http://livsmedelshandlarna.se/

Vi är handlarna. Från Ystad till Kiruna finns vi. Driver livsmedelsbutiker i varenda kommun i landet, allt från lanthandel till stormarknader. Våra butiker heter ICA, Hemköp, Tempo, Handlar´n, Nära Dej och Matöppet. Eller något helt eget. Idag är vi i Livsmedelshandlarna ungefär 800 medlemmar som driver knappt 1000 butiker. I fokus för våra butiker står kunden och tack vare att vi äger butiken kan vi hela tiden anpassa oss efter vad just våra egna kunder önskar. Lokalt beslutsfattande och entreprenörskap är viktiga ledord för oss, och något vi i alla sammanhang vill värna och utveckla. Bland annat genom vårt engagemang i Livsmedelshandlarna.

Följ Livsmedelshandlarna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Livsmedelshandlarna

Livsmedelshandeln uppmärksammas i Uppdrag Granskning och Dagens Industri5.11.2025 12:01:46 CET | Pressmeddelande

I dagens Uppdrag granskning går de igenom hur hanteringen av vanliga brott sker från rättsväsendet. Alla de företag och människor som drabbas av mängdbrott i form av stölder möts av ett uppgivet rättsväsende som till stora delar saknar verktyg, energi och vilja att komma tillrätta med problemen. Bara handeln drabbas av stölder för 30 miljoner kronor varje dag enligt Svensk Handel. Det motsvarar 20.000 kundvagnar om dagen med varor för 1500 kronor i varje vagn. Om varje vagn tar upp två meter och man ställer dem i rad blir det en sträcka på drygt 14.000 mil under ett år. Det är oerhörda volymer som försvinner och som de betalande kunder får bekosta när de handlar. Det är dags att Politiken ger polis, åklagare och domstolar fungerande verktyg. Bland dessa finns att se över beviskraven för dessa brott och att gjuta in energi i denna fråga som är samhällsskadlig då det ofta finns kopplingar till organiserad brottslighet. i en debattartikel i Dagens Industri idag utvecklar Livsmedelshandlar

Den sänkta momsen - ett bra första steg5.9.2025 15:00:00 CEST | Pressmeddelande

Den 4 september meddelade regeringen att de halverar matmomsen från och med första april nästa år och tjugo månader framåt. Vad innebär det och vad behöver man mer göra? Se veckans Pärs Minut och läs. Livsmedelshandlarnas rapport från i somras: https://livsmedelshandlarna.se/rapporter-och-enkater/#479/1/ Svensk Dagligvaruhandels kommentarer: https://www.svenskdagligvaruhandel.se/aktuellt/svensk-dagligvaruhandels-kommentar-till-regeringens-budgetsatsning-om-sankt-livsmedelsmoms/ Regeringens presentation: https://www.regeringen.se/globalassets/regeringen/dokument/finansdepartementet/presentationsbilder-fran-presstraff-4-september-2025-om-matprispaket-for-billigare-matkassar.pdf

Bryt ny mark med livsmedelshandlarna – häleri och matpriser i fokus19.6.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Välkomna att ta del av Livsmedelshandlarnas seminarier och rapporter under årets Almedalsvecka! Se introfilmen här. Statens andel av matpriserna: https://almedalsveckan.info/rg/almedalsveckan/evenemang-almedalsveckan/2025/73 Häleri - det bortglömda brottet: https://almedalsveckan.info/rg/almedalsveckan/evenemang-almedalsveckan/2025/74 Livsmedelshandlarnas rapporter, f o m 25 juni: https://livsmedelshandlarna.se/rapporter-och-enkater/

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye