Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna

Välkommen att bevaka SM-veckan i Malmö!

Dela

Mellan 26 juni och 2 juli är det återigen dags för SM-veckan sommar i Malmö. SM-veckan firar tioårsjubileum och är tillbaka där SM-veckan sommar startade. Malmö arrangerar för tredje gången SM-veckan sommar. Drygt 40 idrotter kommer att göra upp om sina respektive SM-titlar under en intensiv vecka när SM-veckan 

 

 

Plats och tid

SM-veckan äger rum den 26 juni – 2 juli. Evenemangsområdena är Stadionområdet, Ribersborg, Posthusplatsen, Västra Hamnen, Sofiedals GK, Lindängsbadet, Bulltofta Rekreationsområde, Lokstallarna och Lockarp. Var de olika idrotterna arrangerar sina tävlingar hittar du här .

Ackreditering

Det är en och samma pressackreditering som gäller för samtliga SM-tävlingar. Vill du bevaka SM-veckan i Malmö? Fyll i ackrediteringsformuläret via länken nedan senast 14 juni:

>> Ackreditera dig här <<

Deltagande idrotter och program

Läs mer om de tävlande idrotterna, se dagsprogram och håll koll på senaste nytt på www.smveckan.se Här kan du även läsa mer om alla deltagande idrotter.

Inte bara idrottstävlingar

Utöver idrottstävlingar erbjuder vi även prova-på-aktiviteter, ”Mötesplats SM-veckan” och ett fullspäckat scenprogram på Posthusplatsen.Läs mer om SM-veckans alla kringaktiviteter här.

SM-veckan i sociala medier:

facebook.com/smveckan
@smveckan (Instagram, Twitter)
#smveckan

För mer information:

Åsa Bergström
Kommunikations- och medieansvarig SM-veckan, Riksidrottsförbundet
072-226 95 00

Jenny Damgaard
Kommunikations- och medieansvarig SM-veckan, Malmö
0709-76 00 62

Kontakter

Bilder

Om

Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna



Riksidrottsförbundet (RF) är paraplyorganisation för hela den svenska idrottsrörelsen. RF:s främsta uppgift är att stödja och företräda våra 72 medlemsförbund (specialidrottsförbund) och leda rörelsen i gemensamma frågor, såväl nationellt som internationellt.
SISU Idrottsutbildarna är idrottsrörelsens eget studieförbund som erbjuder folkbildning till idrottsföreningar för att ge kunskap och kraft åt människors tankar, idéer och vilja att utvecklas.
RF-SISU:s 19 regionala organisationer, RF-SISU distrikt ger idrottsföreningar stöd i idrottsfrågor och med folkbildning. Idrottsrörelsen består av cirka 19 000 idrottsföreningar och drygt tre miljoner medlemmar.

Följ Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna

Extra stöd har gjort stor skillnad6.5.2025 07:30:00 CEST | Pressmeddelande

35 000 utbildade ledare i över 5 000 föreningar. Det är resultatet av den insats för ledarutbildning och -rekrytering som genomfördes och där 60 specialidrottsförbund deltog i arbetet. Dessutom har de 19 RF-SISU distrikten genomfört utbildningsinsatser med syfte att få tillbaka, välkomna nya eller inspirera befintliga ledare. Tillsammans har de över 30 000 deltagarna i distriktens insatser genomfört drygt 58 000 utbildningstimmar.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye