Kvällspostens Edvardpris 2018 till Marianne Mörck
Marianne Mörck föddes i Göteborg 1949, och har sedan 1977 varit aktiv vid Malmö stadsteater, numera Malmö Opera. Hon fick priset efter en föreställning av ”Matilda” på sin hemmascen.
”Cabaret” (1986), ”My Fair Lady” (1987) och ”Les Miserables” (2011) är några av hennes mest kända föreställningar i Malmö. Marianne Mörck har också regisserat.
För den stora publiken blev hon känd när hon var med i SVT:s ”Stjärnorna på slottet” som spelades in i Växjö sommaren 2017. Hon har också fått mycket uppskattning för tv-roller som Gugge i ”Bonusfamiljen”. I början av året var det premiär för dokumentärfilmen ”Pärlemor – Mother of Pearl”, regisserad av Pernilla Hultén, som handlar om Mörcks uppväxt och karriär.
Marianne Mörck är en av de artister som har total närvaro på scenen – när hon finns där är det henne man tittar på. Hos Malmöpubliken är hon sedan decennier en av de mest älskade artisterna, och ”Matilda” som spelats under våren 2019 har varit ännu en framgång.
– Vi delar ut priset i samråd med läsarna. När det gäller Marianne Mörck var det ingen tvekan om vem publiken vill hylla, det var en total dominans bland dem som röstade. Därför känns det väldigt roligt att få ge Marianne Edvardpriset, säger Maria Rydhagen, tf redaktionschef på Kvällsposten.
Kvällsposten delar varje år ut Edvardpriset till en framstående svensk artist. I år firar Edvard-priset 40-årsjubileum. Bland tidigare pristagare finns Nils Poppe, som var den allra första att få det, Lill Lindfors (1986), Povel Ramel (1992) Suzanne Reuter (2002) och Jill Johnson (2016). Förra årets pristagare var Henrik Dorsin.
Pristagaren får en bronsstatyett som föreställer skådespelaren Edvard Persson. Statyetten är skapad av Malmöskulptören Thure Thörn.
FÖR MER INFO:
Maria Rydhagen, tf redaktionschef KvP, 070-466 39 12
PRESSBILDER: Christer Wahlgren
Nyckelord
Bilder

Om
Expressen är ett ledande mediehus i alla kanaler. Med redaktioner i Stockholm, Göteborg och Malmö rapporterar vi dygnet runt i mobil, sajt, tv, sociala medier och den tryckta tidningen.
Vår prisbelönta journalistik roar, oroar och förargar. Precis som den har gjort sedan starten 1944.
Följ Expressen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Expressen
Hon är Årets kvinna 20258.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Pernilla Wahlgren är Årets kvinna. – Det känns otroligt stort. Jag är jättehedrad och smickrad, rörd och – generad, säger hon.
Expressen startar en Donald Trump-podd5.3.2025 16:25:10 CET | Pressmeddelande
Världsordningen ritas om. I centrum står Donald Trump. Expressen startar en daglig Trump-podd. – Vi befinner oss i ett historiskt skede, säger utrikesredaktör Erik Wiman.
EXPRESSEN DELAR UT KULTURPRISER3.3.2025 21:00:00 CET | Pressmeddelande
På måndagskvällen avslöjades mottagarna av Expressens kulturpriser 2024 – en tradition sedan 1957. Priserna delades ut på Nalen i Stockholm under en stor kulturfest med cirka 400 gäster.
M-magasin värvar sexologen Malena Ivarsson24.2.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
M-magasin är idag ett av Sveriges ledande magasin för kvinnor. Nu utökar titeln sin expertpanel, ny fast medarbetare är sexologen och poddaren Malena Ivarsson, 75. – Sex handlar om själva livet, säger Malena Ivarsson.
Expressen i samarbete med UNHCR för Ukraina20.2.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Expressen samlar in pengar till Ukraina med UNHCR under årsdagen. – Det här är ett krig som definierar vår tid och avgör Europas framtid. Expressen grundades av en anledning i slutet av andra världskriget, vårt engagemang för Ukraina är grundmurat, säger chefredaktör Klas Granström.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum