Alexandersson och Bergman vinnare på SM-långdistans
15.9.2019 15:57:11 CEST | Svenska Orienteringsförbundet | Pressmeddelande
Årets sista SM-medaljer fördelas i Hälsingland under denna och kommande helg. Kommande helg är det medeldistans och stafett som står på programmet.
I dag var det dags för långdistansen i hälsingska Segersta. Och världens bästa långdistansorienterare på damsidan, Tove Alexandersson, visade vem som verkligen regerar på distansen.
Segermarginalen till tvåan Sanna Fast, Eksjö blev över tolv minuter:
- Det var riktigt klurigt både orienteringstekniskt och vägvalsmässigt. Det gällde verkligen att fokusera hela vägen för att inte göra några misstag. Jag kände att jag började bli lite trött i huvudet mot slutet av loppet. Det gjorde att det blev ett lite onödigt misstag, säger Alexandersson som lämnade VM i Norge för en månad sedan med tre guld på lika många lopp.
Under hösten är det stora målet avslutningen av världscupen i Schweiz (om knappt två veckor) och Kina (i slutet av oktober):
- Det är många sprinttävlingar där så jag har haft mer fokus på sprinten efter VM. Men SM är alltid kul med bra banor och rolig orientering, säger Alexandersson.
Bronset i damklassen gick till Kåres Lisa Risby.
Även i herrklassen lyckades den försvarande mästaren på distansen ta hem guldet även den här gången. Ravinens Gustav Bergman vann tre minuter före Järlas Jens Rönnols (som i sin tur hade två sekunder till bronsmedaljören Rassmus Andersson).
- Det kändes inte som att det var ett guldlopp när jag var ute i skogen. Det är svårt att känna hur fort du springer i den här typen av terräng. Den är riktigt tuff. Dessutom var det teknisk och rolig orientering, säger Bergman som fick slita under stora delar av banan.
- Det var fruktansvärt jobbigt. Vi hade en rejälklättring upp mot den tredje kontrollen och efter det har jag haft mjölksyra upp över öronen under resten av banan, säger Bergman.
Resultat
Segersta, SM-långdistans
Damer: 1) Tove Alexandersson, Stora Tuna, 91.09, 2) Sanna Fast, Eksjö, +12.19, 3) Lisa Risby, Kåre, +13.05, 4) Elin Månsson, IFK Göteborg, +13.41, 5) Lina Strand, Göteborg-Majorna, +13.55.
Herrar: 1) Gustav Bergman, Ravinen, 91.33, 2) Jens Rönnols, Järla, +3.02, 3) Rassmus Andersson, Linné, +3.04, 4) Max Peter Bejmer, IFK Göteborg, +3.14, 5) Anton Johansson, Orion,+4.13.
D20: 1) Isa Envall, Hakarpspojkarna, 73.38, 2) Vilma von Krusenstierna, Kåre, +3.13, 3) Ronja Hugg, Stora Tuna, +4.02.
H20: 1) Erik Herne, Ravinen, 71.11, 2) Erik Hannrup, Thor, +3.20, 3) Felix Axelsson, Markbygden, +3.55.
H18: 1) Hanna Lundberg, Renen, 58.09, 2) Alva Sonesson, Falköping, +0.13, 3) Tilda Östberg, Stora Tuna, +1.06.
H18: 1) Viktor Svensk, Stora Tuna, 55.13, 2) Samuel Pihlström, Landehof, +3.22, 3) Philip Carlsson, Nyköping, +6.38.
Kontakter
Mathias KarlssonKommunikationschef
Tel:0709-89 48 32mathias.karlsson@orientering.seOm
Svenska Orienteringsförbundetc/o Bauhaus Sickla Sickla Allé 2-4
131 65 Nacka
http://www.orientering.se
Svenska Orienteringsförbundet består av 600 föreningar med 84 000 medlemmar. Vi är en idrott för alla, med framgångsrika landslag, en omfattande tävlings- och ungdomsverksamhet samt aktiviteter som hittaut, naturpasset och motionsorientering för allmänheten. Våra medlemsföreningar arrangerar varje år runt 600 tävlingar och stora evenemang som Tiomila och O-Ringen.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
Här är Sveriges VM-trupp – nio löpare jagar medaljer i Italien2.6.2026 13:24:22 CEST | Pressmeddelande
Den 7–11 juli avgörs Sprint-VM i orientering italienska Genua. Nu är det klart vilka nio löpare som får chansen att representera Sverige när medaljerna ska fördelas i sprint, knockout-sprint och sprintstafett.
Tung svenskdag på sprintstafetten i Skara31.5.2026 16:58:32 CEST | Pressmeddelande
Det blev inte den avslutning på hemmavärldscupen som det svenska laget önskat sig. Sveriges andralag slutade sexa och förstalaget blev åtta. ”Som lag är vi besvikna. Vi ville ju vara med och utmana”, säger landslagstränaren i sprint, Kalle Dalin. Norge vann stafetten före Tjeckien och Finland.
Sanna Fasth bäst på världscupsprinten i Skara30.5.2026 21:18:55 CEST | Pressmeddelande
Världscupsprinten i Skara på lördagen bjöd på utmanande sprintorientering. Solen sken allra mest på samboparet Kasper Harlem Fosser, Norge och Simona Aebersold, Schweiz som fick kliva högst upp på världscuppallen. Bäst av svenskarna var Sanna Fasth på tredje plats, sju sekunder före Hanna Lundberg som fyra. ”Jättekul! Det är min andra världscupsprint i livet”, säger Sanna Fasth. De svenska herrarna hängde inte riktigt med. Jonatan Gustafsson var bäst som åttonde man.
Ohlsson på pallen när världscupen avgjordes i Lidköping28.5.2026 20:58:12 CEST | Pressmeddelande
Karolin Ohlsson är tillbaka på världscuppallen. När knockout-sprinten avgjordes i Lidköping blev hon trea efter en dramatisk final, där även Sanna Fasth var med långt framme. På herrsidan tog sig tre svenskar till semifinal, men ingen nådde final.
Svenska världscuplaget redo för tävlingar på hemmaplan27.5.2026 17:20:51 CEST | Pressmeddelande
Världscupen i sprintorientering är tillbaka på svensk mark. Den 29–31 maj avgörs tävlingar i Skara och Lidköping med knockout-sprint, individuell sprint och sprintstafett på programmet. På onsdagens pressträff i Lundsbrunn mötte delar av det svenska laget media inför världscuphelgen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum