ŠKODA SUPERB iV finns nu öppen för försäljning - samtidigt inleder företaget nytt samarbete

Bee är en av Sveriges ledande laddoperatörer för elbilar och har Sveriges största publika laddnätverk. Företaget erbjuder även laddlösningar för hemmet, företaget och fastigheten. I samband med att ŠKODA-kunden köper en plug-in hybrid eller elbil erbjuds även möjligheten att enkelt beställa ett paket med laddbox och installation för 17.900 kr, inkl moms. Bee sköter installationen och kontakten med kunden i frågor relaterade till laddningen av bilen. Kunden får även ett laddkort som kan användas i Bee´s publika laddnätverk.
Laddboxen kommer från KEBA, en av de ledande tillverkarna av laddboxar. Den har en fast kabel eller uttag för smidig anslutning till bilen och kan ladda med effekt upp till 22 kW.
-När ŠKODA tar första klivet mot en elektrifierad mobilitet är det viktigt för oss att fortsätta underlätta våra kunders vardag med smarta och funktionella lösningar. Samarbetet med Bee innebär att vi kan erbjuda en prisvärd och smidig lösning för laddning i hemmet eller företaget, där kunderna har tillgång till en snabb och erfaren support, säger Stefan Nygren, Marknads- och produktchef på SKODA Sverige.
Mer information om Bee: Nathalie Kinell, CMO, Bee Charging Solutions, 070-00 33 911.
Rekommenderade cirkapriser för SUPERB iV inkl moms:
SUPERB iV Style 1.4 TSI PHEV DSG, 420.100 kr
SUPERB iV L&K 1.4 TSI PHEV DSG, 445.800 kr
SUPERB iV Sportline 1.4 TSI PHEV DSG, 472.700 kr
SUPERB iV COMBI Style 1.4 TSI PHEV DSG, 429.500 kr
SUPERB iV COMBI L&K 1.4 TSI PHEV DSG, 455.200 kr
SUPERB iV COMBI Sportline 1.4 TSI PHEV DSG, 482.100 kr
Nyckelord
Kontakter
Veronica NilssonPress och Sponsoransvarig ŠKODA Sverige
Tel:+46701647861veronica.nilsson@skoda.seBilder
Om
ŠKODA AUTO
- grundades under den banbrytande perioden för bilen 1895, vilket gör ŠKODA till en av de äldsta biltillverkarna i världen
- erbjuder fem huvudmodeller på den svenska marknaden: FABIA, SCALA, OCTAVIA, KAMIQ, KAROQ, KODIAQ och SUPERB
- levererade mer än 1,25 miljoner bilar till kunder över hela världen under 2018
- har varit en del av Volkswagen Group sedan 1991. Volkswagen Group är en av de mest framgångsrika biltillverkarna i världen. ŠKODA AUTO, i samarbete med gruppen, tillverkar och utvecklar oberoende bilar såväl som komponenter, motorer och växellådor
- har verksamhet på tre platser i Tjeckien, tillverkning i Kina, Ryssland, Slovakien, Algerien och Indien huvudsakligen genom grupp-partnerskap, samt i Ukraina och Kazakstan genom lokala partners.
- har över 35 000 anställda globalt och är aktiv på mer än 100 marknader
- fortsätter framåt med övergången från att vara en traditionell biltillverkare till målsättningen att bli ett ”Simply Clever-företag för de bästa mobilitetslösningarna” som en del av ŠKODA 2025-strategin.
Följ Škoda Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Škoda Sverige
Škoda Elroq får 5 stjärnor i Euro NCAP – Enyaq och Octavia behåller toppresultaten19.11.2025 10:27:02 CET | Pressmeddelande
Škoda Elroq har tilldelats högsta betyg – 5 stjärnor – i det oberoende säkerhetstestet Euro NCAP. Den helt elektriska kompakta SUV:en imponerade i samtliga kategorier och befäster Škodas långa rad av toppresultat: alla nyutvecklade modeller sedan 2008 har fått 5 stjärnor.
Škoda står starkt på en tuff marknad – fortsätter leverera starka resultat när 2025 går mot sitt slut11.11.2025 13:24:04 CET | Pressmeddelande
Trots ett utmanande marknadsläge med avvaktande konsumenter och hård konkurrens på den svenska bilmarknaden fortsätter Škoda att visa styrka. När 2025 närmar sig sitt slut står märket fast vid sin position som ett av Sveriges mest efterfrågade bilmärken – med stabil försäljning, hög kundnöjdhet och växande intresse för framför allt de eldrivna modellerna Enyaq och Kodiaq som erbjuds med flera valbara drivlinor. – ”Vi är mycket stolta över att vi lyckats hålla i vår positiva utveckling även under ett år som varit tufft för hela branschen. Det visar att vårt modellprogram och vår strategi för Sverige är rätt i tiden,” säger Jens Reichert, märkeschef för Škoda Sverige. Stark avslutning på året Efter ett rekordstarkt första halvår 2025, där Škoda ökade sina registreringar med 54 procent jämfört med samma period föregående år, har märket till och med oktober behållit sin position bland Sveriges sex mest registrerade bilmärken och noterar en ackumulerad marknadsandel på 6,3%. Modellerna Enya
Epiq förhandsvisas: En tydlig inblick i Škoda mest prisvärda el-SUV8.9.2025 13:36:10 CEST | Pressmeddelande
Konceptbilen av Škoda Epiq ger en tydlig förhandsvisning av tillverkarens kommande hel-elektriska stads-SUV, vars produktion planeras att starta under 2026. Epiq blir första modell att fullt ut anamma Škodas nya formspråk "Modern Solid" som kännetecknas av en djärv, minimalistisk exteriördesign med ett funktionellt inre. Epiq är designad för vardagsbruk: den är kompakt (4,1 m lång), har plats för fem personer, ett bagageutrymme på 475 liter och en räckvidd på upp till 425 km. Startpriset för produktionsmodellen förväntas ligga i nivå med förbränningsversionen Kamiq, vilket gör Epiq till Škodas mest prisvärda elbil hittills.
Škoda ökar kraftigt i Sverige – 54 % fler registreringar första halvåret 202511.7.2025 08:31:42 CEST | Pressmeddelande
› ŠKODA ingress › Ingress
Elroq – den mest sålda elbilen i Europa under april28.5.2025 13:38:36 CEST | Pressmeddelande
Škodas senast lanserade elbil, den kompakta SUV:en Elroq, gör succé på den europeiska marknaden. I April 2025 var Elroq den mest sålda elbilen i Europa med 7.998 registrerade bilar. Škoda som varumärke var det tredje mest sålda bilmärket i Europa under samma månad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



