ISS vann upphandling om Västtrafiks butiker

Med butiken i det nyligen invigda Angered Resecentrum har Västtrafik totalt elva butiker i Västsverige. I butikerna kan Västtrafiks kunder få information, service och hjälp med biljettköp. Butikerna har närmare en miljon besökare per år.
Butikerna drivs sedan tidigare av ISS, nu står det klart att de får fortsätta.
- Nu tar vi nästa steg i att utveckla servicen för våra kunder. I takt med att vi säljer allt fler biljetter via vår app Västtrafik To Go förändras resenärernas behov i butikerna. Information och service blir allt viktigare medan biljettköpen minskar. Därför blir det ännu mer fokus på kommunikation och kundservice framöver, säger Maria Björner Brauer, enhetschef marknad och försäljning på Västtrafik.
Västtrafik har idag butiker i Borås, Uddevalla, Trollhättan, Skövde, Partille samt i Angered, Frölunda, Gamlestaden, Brunnsparken, på Drottningtorget och på Nils Ericson Terminalen i Göteborg.
Mobil butik
Förutom att driva och utveckla kundupplevelsen i butikerna ingår även en mobil butik. De mobila uppdragen kan vara en biljettbil, men även kundservice på stan eller popup-butiker. Syftet att möta våra kunders behov av service på platser där det finns tillfälliga behov. Det kommer Västtrafik och ISS utveckla tillsammans.
Om ingen överklagan sker kommer etableringsprojektet tillsammans med ISS påbörjas snarast. Avtalet tecknas på fyra år med möjlighet till två förlängningar på två år vardera.
Kontakter
Västtrafiks presstjänst
Vi svarar på dina frågor om kollektivtrafiken i Västsverige.
Maila eller ring oss så hjälper vi dig.
Bilder



Om
Kollektivtrafiken bygger på en evigt modern idé. Genom att resa tillsammans minskar vi köer, reducerar utsläpp och sänker halter av skadliga partiklar i luften. Vi bidrar också till ett mer rättvist samhälle och stärker människors hälsa genom ökad vardagsmotion. Västtrafik ägs av Västra Götalandsregionen och ansvarar för kollektivtrafiken i regionen. Varje dag reser hundratusentals personer med oss. Det är för dem vi finns till.
Följ Västtrafik
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Västtrafik
Busstrafiken i Bohuslän upphandlad5.12.2025 14:00:00 CET | Pressmeddelande
Västtrafik har upphandlat ny busstrafik i mellersta Bohuslän och avtalet har tilldelats Bivab. I samband med det nya avtalet görs stora satsningar på tågtrafiken i området och busstrafiken anpassas därefter.
Västtrafik byter tidtabell – trafik i Skaraborg görs om2.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 14 december byter Västtrafik tidtabeller. Samtidigt görs förändringar för att anpassa trafiken efter resenärers behov. I Skaraborg får flera linjer nya tider för att förbättra situationen med förseningar.
Västtrafik satsar på fler avgångar i tågtrafiken2.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 14 december byter Västtrafik tidtabeller i kollektivtrafiken. Samtidigt görs förändringar för att anpassa trafiken efter resenärers behov. Bland annat blir det fler avgångar i tågtrafiken.
Västtrafik byter tidtabell - nu gör Göteborgs nya spårvagnslinje entré2.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 14 december är det premiär för Göteborgs nya spårväg till Lindholmen och nya spårvagnslinje 12. Samtidigt byter Västtrafik tidtabeller i hela kollektivtrafiken och gör förändringar för att anpassa trafiken efter resenärernas behov. Det blir bland annat fler tågturer och nya busslinjer.
Datum klart: Västtrafiks nya zoner i Härryda och Bollebygd införs 23 november 202614.11.2025 15:23:13 CET | Pressmeddelande
Den 23 november 2026 börjar Västtrafiks nya zoner gälla i Härryda och Bollebygd. Förändringen, som är en del av satsningen på järnväg mellan Göteborg och Borås, innebär billigare och enklare kollektivtrafikresor för många.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
