Den smarta digitala fabriken
1.12.2016 13:10:00 CET | Vinnova | Pressmeddelande

Ett digitalt sågverk, robotisering i småföretag och 3D-printing av verktyg. Det är några innovationsprojekt som nu får finansiering av Vinnova i en satsning för att göra Sverige till ett av de ledande länderna i världen inom digitaliserad industri.
Det handlar om innovationsprojekt inom satsningen ”Den smarta digitala fabriken” där industriföretag, forskningsinstitut och universitetsforskare samverkar för att stärka nyindustrialisering och uppkopplad industri. Projekten ska arbeta med bland annat robotik, automatisering, 3D-printing, maskininlärning och analys av stora datamängder.
Satsningen ingår i Vinnovas uppdrag från regeringen att göra insatser för att främja digitaliseringen av svensk industri och är en del i regeringens strategiska samverkansprogram för uppkopplad industri och nya material.
- Digitalisering är avgörande för att Sverige ska ha en internationellt konkurrenskraftig industriproduktion i framtiden. Därför är det viktigt att vi satsar offensivt inom det här området, säger Charlotte Brogren, generaldirektör för Vinnova.
Åtta projekt får finansiering med sammanlagt 31 miljoner kronor över två år. Industriföretagen som deltar bidrar med minst lika mycket:
E-DIG Digital lärplattform, Swerea IVF, ABB, SKF, CTH, Gbg Tekn College m.fl, 4 miljoner
Ska höja digitaliseringskompetensen bland medarbetare i svensk industri. För operatörer, underhållstekniker och produktionstekniker i företag samt utbildningsaktörer.
Digitalt kvalitetscertifikat vid 3D-printing, Swerea IVF, AGA, SKF, GKN m.fl, 3,4 miljoner
Projektet ska introducera och utvärdera nya övervakningsmetoder i additiv tillverkning.
Maskininlärning genom automatisk analys av stora datamängder, Fraunhofer Chalmers, SKF, Flexlink, CTH, 4 miljoner
Målet med projektet är automatisering av processen att identifiera och härleda grundorsaker till fel produktonsfel.
Flexibel robotisering för små- och medelstora produktionsföretag, Swerea IVF, CTH, Opiflex, IF Metall m.fl, 4 miljoner
Projektet ska visa på möjligheterna med flexibel automation och samverkan mellan robotar och operatörer i små- och medelstora företag.
Det smarta digitala sågverket, SP, Moelven, RemaSawco, Schneider Electric, 4 miljoner
Genom att använda uppkopplade sensorer och spårbarhet för en produkt ska analys, planering och optimering av produktionsprocessens alla delar möjliggöras.
Kommunikation och underhåll i den digitala fabriken, SICS, Blatraden, Interactive inst, SSAB m.fl, 4 miljoner
Projektet ska utnyttja verktyg från spelindustrin och sociala medier för att definiera, utveckla och verifiera problem och lösningar gällande produktion, underhåll och service.
3D-printing av verktyg, Örebro Universitet, Swerea, IKEA, Uddeholm, Volvo PV m.fl. 4 miljoner
Projektet ska utveckla snabb och resurseffektiv design och framtagning av produktionsverktyg genom additiv tillverkning.
DIGFOG Digitaliserade fogningsprocesser, Swerea KIMAB, KTH, Scania, Volvo PV m.fl. 4 miljoner
Processberedning är ett svårdigitaliserat område. Projektet ska ta fram nya arbetssätt och digitala verktyg för svetsplanering och fogningsprocesser.
För mer information:
Annika Zika-Viktorsson, 08-473 30 9
E-post annika.zika-viktorsson@vinnova.se
Kontakter
Daniel Holmbergpressekreterare
Tel:08-4733053daniel.holmberg@vinnova.seBilder

Om
Vinnova är Sveriges innovationsmyndighet. Vårt uppdrag är att stärka Sveriges innovationsförmåga för att bidra till hållbar tillväxt. Vi skapar möjligheter och drivkrafter för organisationer att arbeta tillsammans för att möta viktiga samhällsutmaningar. Varje år satsar Vinnova ungefär tre miljarder kronor på forskning och innovation.
Följ Vinnova
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vinnova
Nya lösningar ska möta drönarhot18.3.2026 13:54:49 CET | Pressmeddelande
Vinnova och den tyska innovationsmyndigheten SPRIND gör en europeisk satsning för att utveckla antidrönarteknik. 12 team från flera länder i Europa har nu valts ut som ska ta fram lösningar för att upptäcka och neutralisera drönarhot. Satsningen ska stärka Europas säkerhet och konkurrenskraft genom radikal innovation och samarbete över gränserna.
Sverige satsar på att stärka det civila försvaret29.1.2026 10:22:04 CET | Pressmeddelande
Vinnova och Myndigheten för civilt försvar har skrivit under en överenskommelse om ett nationellt innovationsprogram för civilt försvar. Programmet syftar till att utveckla nya innovativa lösningar som stärker det civila försvaret.
Insatser som stärker hela Sveriges omställningskraft och inspirerar Europa15.12.2025 13:00:52 CET | Pressmeddelande
Under 2025 har Sveriges stora innovationssatsning Impact Innovation trappat upp. Med 206 kraftfulla insatser banar programmet väg mot ett hållbart och fortsatt konkurrenskraftigt Sverige. Tillsammans investerar staten och programmens aktörer 1,4 miljarder kronor.
Autonoma drönarsvärmar för ett säkrare samhälle2.12.2025 12:46:02 CET | Pressmeddelande
Sex projekt får nu stöd av Vinnova för att utveckla banbrytande lösningar där flera drönare samarbetar med hög grad av autonomi. Projekten ska visa hur drönarsvärmar kan användas för att minska risker, förbättra tillsyn och ge insyn i svårövervakade miljöer. Det kan till exempel handla om olyckor eller naturkatastrofer.
Ny satsning ska stärka Sveriges position i den globala batterikapplöpningen6.11.2025 11:13:58 CET | Pressmeddelande
Vinnova inleder nu en flerårig satsning på forskning och innovation som ska bidra till en hållbar och konkurrenskraftig svensk batteriindustri. Målet är att skala upp och införa teknik och lösningar längs hela värdekedjan – från råmaterial och produktion till återvinning och återanvändning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
