Region Örebro läns medarbetare lär av Nobelpristagare

Dr Denis Mukwege är kirurg, specialiserad inom gynekologi, och cheföverläkare på Panzisjukhuset i Kongo-Kinshasa. 2018 tilldelades han Nobels fredspris för sitt arbete med att uppmärksamma de kvinnor som utsätts för sexuellt våld i krig och konflikter. På onsdag, den 23 oktober, håller han en föreläsning för Region Örebro läns medarbetare, chefer, studenter och förtroendevalda.
Omvårdnad och omhändertagande
Nyckelorden för dagen är omvårdnad och omhändertagande. Tanken är att Dr Mukwege, genom att berätta om sitt arbete och sina erfarenheter på Panzisjukhuset, kan inspirera i Region Örebro läns arbete med våldsutsatta kvinnor. Situationen på Panzisjukhuset skiljer sig visserligen från situationen inom sjukvården i länet, men erfarenheter av att möta enskilda patienter och omhändertagandet av dem kan Region Örebro län lära av.
- Vi hoppas att föreläsningen ska ge regionens medarbetare och övriga närvarande fördjupad kunskap i att möta patienter på ett sätt som förmedlar hopp och tilltro till att livet kan gå vidare trots svåra upplevelser, säger Karin Sundin (S), regionråd och hälso- och sjukvårdsnämndens ordförande.
Under föreläsningen kommer Dr Mukwege att berätta vad som engagerar, motiverar och driver honom i arbetet för utsatta kvinnor och barn.
Kontakt
Karin Sundin (S), regionråd och hälso- och sjukvårdsnämndens ordförande, telefon: 019-602 74 04.
Anna Jakobsson, chef staben för hållbar utveckling, telefon: 019-602 17 44.
Kontakter
Carl OlssonPresskommunikatör
Tel:019-6027548carl.olsson@regionorebrolan.seBilder


Om
Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Örebro län leder besöksnäringen in i framtiden med sitt eget rekommendationsverktyg8.4.2025 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Region Örebro län har lanserat ett innovativt rekommendationsverktyg baserat på öppna data, för att möta den moderna besökarens behov. Verktyget gör det möjligt för besöksmål och verksamheter att samverka och sprida varandras information, och har redan skapat en smidigare upplevelse för besökare i Örebro län.
Påminnelse: Möjlighet för media att rapportera på plats när Hemvärnet vässar kunskaperna med sjukvårdens specialister1.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
För första gången kommer Hemvärnet att genomföra en sjukvårdsövning på Kliniskt Träningscentrum (KTC) på Universitetssjukhuset Örebro (USÖ).
Nu ska köerna till tandreglering för barn och unga kortas genom införande av vårdval28.3.2025 15:30:00 CET | Pressmeddelande
Region Örebro län vill minska köerna till tandreglering för barn och unga genom att införa ett valfrihetssystem.
God måluppfyllnad när Region Örebro län summerar fjolåret28.3.2025 14:30:00 CET | Pressmeddelande
När fjolåret summeras i den årsredovisning som regionstyrelsen hanterade i dag står det klart att 2024 var ett utmanande år som ställde stora krav på organisationen. Bland annat präglades året av nämndernas åtgärder för en ekonomi i balans och av det rådande säkerhetspolitiska läget.
Hemvärnet vässar kunskaperna med sjukvårdens specialister - media erbjuds att vara med under del av dagen27.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
För första gången kommer Hemvärnet att genomföra en sjukvårdsövning på Kliniskt Träningscentrum (KTC) på Universitetssjukhuset Örebro (USÖ).
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum