Lernia rekryterar ny verksamhetschef för affärsområde Matchning
- Jag är väldigt glad att hälsa Andreas Sillén välkommen tillbaka till Lernia. Genom Andreas får vi en unik kombination av kompetens och erfarenheter, dels från hans tidigare Lerniatid och dels från hans senaste tjänst som Sverigechef hos en av våra Stöd och matchnings-kollegor, säger Anders Hvarfner, Divisionschef Utbildning.
Landskapet i utbildnings- och bemanningsbranschen håller på att ritas om, inte minst som en effekt av reformeringen av Arbetsförmedlingen. Rätt kompetens och erfarenhet på nyckelpositioner är en förutsättning för att satsa framåt i en omvärld med nya möjligheter.
- Det känns inspirerande att komma tillbaka till Lernia i en tid fylld av utmaningar men också stora möjligheter i sikte, säger Andreas Sillén.
Andreas Sillén tillträder sin tjänst i början av november.
Kontakter
Katarina DevellKommunikationschef
Tel:076-7764101katarina.devell@lernia.seLänkar
Om
Lernia är den ledande aktören för att möta industrins kompetensbehov. Vi har utvecklat individers kompetens efter arbetsmarknadens behov i 100 år och bemannat den svenska industrin i 20 år. Lernia omsätter drygt 3 miljarder och finns på 60 orter över hela landet. 2018 utbildade vi 23 000 personer och förmedlade 11 400 bemanningskonsulter. Lernia är auktoriserat som bemannings-, utbildnings-, rekryterings- och omställningsföretag av respektive branschorganisation. Läs mer på lernia.se
Följ Lernia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lernia
Lernia lanserar Lernia Upskill – digital kompetensutveckling för framtidens arbetsliv23.10.2025 09:18:33 CEST | Pressmeddelande
Först ut är kursen Elteknik och Automation, där deltagarna får arbeta i en verklighetstrogen, simulerad fabriksmiljö. Den första modulen att lanseras är Elteknik och motorstyrning och de första kunderna har redan börjat utbildningen.
Rekordmånga tjejer på Lernias YH-utbildning Cloud & ICT Engineer24.9.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Allt fler tjejer söker sig till IT-branschen. På Lernias yrkeshögskoleutbildning Cloud & ICT Engineer märks utvecklingen tydligt: i år har 16 tjejer antagits, vilket är en fyrdubbling sedan starten 2023.
Ny YH-kurs möter industrins behov av hållbarhet och kvalitet22.8.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kompetensbristen inom hållbarhet, säkerhet, miljö och kvalitet i industrin är en av de största utmaningarna för företagen idag. Lernia Yrkeshögskola lanserar nu en ny eftergymnasial utbildning som svarar direkt på branschens behov: “HSEQ och kvalitetsstyrning i tillverkningsprocesser”.
Lernia lanserar utbildning inom automation, styrning och övervakning som genomförs helt i simulerad miljö21.8.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Lernia Yrkeshögskola presenterar en ny kurs inom automation, styrning och övervakning som genomförs helt i en simulerad miljö – en unik möjlighet för yrkesverksamma att utveckla efterfrågad kompetens i en trygg, verklighetstrogen kontext.
Lernia startar fem nya YH-kurser inom IT och digitaliserad hållbar industri24.6.2025 12:55:13 CEST | Pressmeddelande
YH-kurser möter det ökade behovet av kompetensutveckling på svensk arbetsmarknad. Nu tar Lernia emot sökande till fem nya kurser inom IT-säkerhet, IT-infrastruktur, nätverksteknik och digitaliserad hållbar industri.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
