Saab satsar på ridsport
5.12.2019 17:33:20 CET | EFN Ekonomikanalen | Pressmeddelande
Saab vill rekrytera fler kvinnor genom att rikta sig mot ridsport. Nyligen hölls Sweden International Horse Show i Stockholm, en tillställning där Saab var en av huvudsponsorerna.
Saab har sponsrat svensk ridsport sedan 2016.
”Det har varit ett mål sedan länge att få kvinnor till en femtio femtio position i företaget”, säger Stefan de Flon, sponsoransvarig på Saab.
Stefan de Flon uppger att ridsporten är ett sätt för Saab att nå ut till allmänheten och en möjlighet för bolaget att ge tillbaka till sporten.
”Vi såg också att vår innovativa inriktning och vår kreativa process kunde bidra till ridsporten ganska starkt.”
Se hela inslaget här. (3:49 min, nytt fönster)
Nyckelord
Kontakter
Anna FagerströmAnsvarig utgivare
Tel:0707-95 26 26anna.fagerstrom@efn.seBilder
Länkar
Om
EFN Ekonomikanalen sprider kunskap om ekonomi. Vi vänder oss till den ekonomiintresserade allmänheten. Kanalen är rikstäckande, reklamfri och det kostar ingenting att ta del av våra program, reportage och intervjuer. Kanalen har utsetts till Sveriges bästa ekonomikanal tre år i rad. EFN drivs av en oberoende redaktion och ägs av Handelsbanken.
Med våra fem lokalredaktioner är vi Sveriges enda rikstäckande ekonomikanal. Vi är stationerade i Umeå, Gävle, Stockholm, Göteborg och Malmö.
Se oss på EFN.se och i sociala medier.
Länka gärna till vårt material.
Följ EFN Ekonomikanalen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från EFN Ekonomikanalen
Guldhumlan, nytt pris för kunskapsspridning inom ekonomi9.2.2026 08:06:06 CET | Pressmeddelande
Idag lanseras Guldhumlan, ett pris för spridning av kunskap om ekonomi. Priset, som är ett samarbete mellan EFN Ekonomikanalen och Handelsbankens forskningsstiftelser, delas ut i fem kategorier, bland annat i utbildning och journalistik. Pristagarna får en Guldhumla, ett diplom och 250 000 kronor vardera.
Kielos exklusivt hos EFN från 20264.12.2025 09:17:35 CET | Pressmeddelande
EFN och Katrine Kielos utökar samarbetet. Från och med årsskiftet är EFN det enda mediehuset i Norden som har Katrine Kielos som skribent och programledare. Det betyder att hennes populära krönikor från och med nästa år börjar publiceras på EFN.se och i EFN Finansmagasinet.
Generation Skuldsatt säsong två – Magdalena Kowalczyk gräver vidare i överskuldsättningen10.11.2025 09:05:00 CET | Pressmeddelande
I andra säsongen av Generation Skuldsatt fortsätter Magdalena Kowalczyk djupdyka i Sveriges skuldmaskineri. Med unika vittnesmål både inifrån branschen, men också från djupt skuldsatta människor, visar hon baksidan av ett Sverige där överskuldsättning blivit vardag.
EFN gör specialprogram om Nobelprisens betydelse för ekonomin: ”Aldrig varit viktigare”13.10.2025 10:34:59 CEST | Pressmeddelande
EFN presenterar två fördjupande program om årets Nobelpris under ledning av Anders Kraft och Niklas Ekdal. Fokus ligger på pristagarna, deras upptäckter och vad de betyder för vetenskapen, samhället – och ekonomin.
Anders Hägerstrand har tillträtt som chefredaktör för EFN15.9.2025 14:10:22 CEST | Pressmeddelande
Anders Hägerstrand har nu tillträtt som chefredaktör och ansvarig utgivare för EFN Ekonomikanalen och Finansmagasinet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
