Hermods AB

Regeringen föreslår fler korta YH-utbildningar

Dela
I budgetpropositionen för 2020 föreslår regeringen att yrkeshögskolan utvecklas med fler korta, flexibla yrkeshögskoleutbildningar.

Ett bra förslag tycker Petter Hallman, utbildningsdirektör på Hermods.

– Vi är väl positionerade att erbjuda denna typ av kortare utbildningar, säger han.

Syftet med förslaget är att underlätta kompetensutveckling för redan yrkesverksamma. Yrkeshögskolan föreslås få 13 miljoner kronor nästa år för ändamålet, skriver myndigheten på sin webbplats.

– Det som återstår att se är hur de studerande och företagen ställer sig till den här typen av kortare utbildningar. En av framgångsfaktorerna bakom varje YH-utbildning idag är enskilda företags engagemang och involvering, säger Petter Hallman.

Fakta: Flexibla yrkeshögskoleutbildningar
Nästa steg är att budgetpropositionen behandlas och beslutas av riksdagen. Beslut om utgifter för utbildningsområdet väntas den 17 december. Redan nu utreder myndigheten för yrkeshögskolan en rad praktiska frågor gällande förutsättningar för försöksverksamheten och hur ansökan ska gå till, och återkommer med mer detaljerad information längre fram under hösten.

Kontakter

Bilder

Om

Hermods AB
Hermods AB
Adolf Fredriks kyrkogata 2
111 37 Stockholm

08-410 251 00https://www.hermods.se/

Hermods AB grundades 1898 och är ett av Sveriges äldsta utbildningsföretag. Våra komvuxutbildningar, yrkeshögskola, sfi och distansgymnasium utbildar årligen över 70 000 studerande och elever. Vår vision är att vara ledande i utbildning för vuxna och därigenom delaktiga i inkludering och förbereder för arbetslivet. Hermods ingår i Academedia, som genom utbildning med hög kvalitet, goda resultat och nytänkande vill skapa en bättre framtid.

Följ Hermods AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Hermods AB

Glas och metalltekniker ny spännande utbildning inom Nationell Yrkesutbildning hos Hermods Yrkeshögskola19.2.2025 08:53:49 CET | Pressmeddelande

Under hösten 2025 kommer Hermods att erbjuda 125 platser till vuxna som vill läsa in ett yrke på gymnasial nivå inom en framtidsbransch. Det innebär ett utökat utbud, från att ha haft en utbildning inom trädgård till att framöver erbjuda fem utbildningar inom olika områden. Utbildningarna är framtagna i nära samarbete med näringslivet vilket är en garanti för att de utformas för nutida utmaningar och att de som studerar får en naturlig koppling till branschen.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye