Sofie Sarenbrants Syndabocken har sålt i 250 000 exemplar
19.12.2019 08:30:00 CET | Bookmark Förlag | Pressmeddelande

”Vilken fin nyhet att få avsluta året med! Drömmen för en författare är att bli läst, men en kvarts miljon sålda böcker av en och samma titel är förstås svindlande. Tack alla läsare för förtroendet!” säger Sofie Sarenbrant.
Syndabocken blev 2018 års mest lyssnade ljudbok på Storytel samt vann Stora E-bokspriset. Boken var även en bidragande orsak till att Sofie Sarenbrant erhöll pris som Årets deckarförfattare 2019.
”Det är inte många titlar som når dessa försäljningsframgångar i dag, men jag är inte förvånad. Syndabocken är en fantastiskt bra bok”, säger Claes Ericson, förlagschef på Bookmark Förlag.
Sofie Sarenbrant är känd för sina fängslande och relationsdrivna samtidsdeckare. Hennes serie om Emma Sköld har sålt i två miljoner exemplar och till fjorton länder. Serien består av böckerna Vila i frid, Andra andningen, Visning pågår, Avdelning 73, Tiggaren, Syndabocken och Skamvrån. Den åttonde delen Mytomanen ges ut i maj 2020. Samma år firar Sofie Sarenbrant 10 år som författare.
Nyckelord
Kontakter
Stephanie DemmlerFörläggande redaktör
Tel:0739510905stephanie.demmler@bookmarkforlag.seBilder
Länkar
Om
Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
En dag ska vi återvända av Carina Bergfeldt blir dramaserie15.6.2026 09:39:56 CEST | Pressmeddelande
Nordisk Film Production har förvärvat rättigheterna till Carina Bergfeldts historiska roman En dag ska vi återvända.
Nu släpps Jennette McCurdys omtalade roman på svenska11.6.2026 07:46:28 CEST | Pressmeddelande
Efter succén med självbiografiska Jag är glad att mamma dog debuterar Jennette McCurdy nu som skönlitterär författare med Half His Age. En provokativ berättelse om kvinnligt raseri i en ojämlik relation, som fått mycket medialt utrymme tillsammans med enastående recensioner.
Den internationella fenomenboken Den röda adressboken får uppföljare10.6.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den internationella bästsäljaren Den röda adressboken får en uppföljare. 20 oktober kommer Den blå anteckningsboken av Sofia Lundberg där konstnären GAN:s liv och konst levandegörs. Gösta Adrian-Nilsson var släkt med Sofia Lundberg och hans liv och gärningar har påverkat släkten i generationer. Nu levandegörs konstikonen i denna episka berättelse som sträcker sig över ett helt sekel, flera livsöden och en hel värld.
Jens Ganman fortsätter succétrilogin med Skjut Gräv Tig9.6.2026 14:35:21 CEST | Pressmeddelande
Den 9 juni släpps Skjut Gräv Tig av Jens Ganman. Boken är en fristående uppföljare till den framgångsrika Folkets Hjälte från 2025. Det är en komisk tragedi om det Sverige som i värsta fall lurar bakom hörnet. Våldsamt, oberäkneligt och med en snabbt söndervittrande värdegrund.
Internationella succéserien av Henrik Fexeus fortsätter med Nattmannen4.6.2026 13:47:06 CEST | Pressmeddelande
Efter ha rönt stora internationella framgångar med Mementoserien, är författaren och mentalisten Henrik Fexeus nu aktuell med den tredje boken i serien. Nattmannen släpps den 4 juni och följer de tidigare delarna Offerdjuret och Pusselmakaren som sålts till över 20 språk.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



