Åklagarmyndigheten

Åtal väckt efter arbetsplatsolycka i Oxelösund

Dela
Åklagaren har i dag väckt åtal mot ett företag i samband med en arbetsplatsolycka på ett kolfartyg i Oxelösunds hamn i mars 2018. En person dog av kvävning och en annan person förlorade medvetandet i ett inkapslat utrymme ombord på fartyget. Ytterligare två personer utsattes för livsfara i samband med händelsen. Åklagaren finns tillgänglig för media i dag.

- Jag bedömer brotten vållande till annans död och vållande till kroppsskada som grova eftersom de två ansvariga cheferna tagit en medveten, allvarlig risk. Dessutom anser jag att de gjort sig skyldiga till försummelse av allvarligt slag, säger kammaråklagare Jan Olov Andersson vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål.

Åklagaren yrkar också att hamnbolaget ska åläggas en företagsbot på 5 miljoner kronor.

Målnummer i Nyköpings tingsrätt B 1073-18.

Kontakt

Kammaråklagare Jan Olov Andersson finns tillgänglig för media i dag torsdag fram till kl. 15 på 010-562 59 77.


Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20



Nyckelord

Om

Åklagarmyndigheten
Åklagarmyndigheten



https://www.aklagare.se/

Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye