Flygbolaget BRA

BRA lanserar: Sommarflyg till Split från Malmö

Dela
Nu är det klart: BRA flyger till solsäkra Split från Malmö mellan maj och september. Från och med nu är det möjligt att boka klimatkompenserade flygresor med BRA från cirka 2400 kronor tur och retur.
Split
Split

Flygbolaget BRA kommer att flyga mellan Malmö och Split, varje lördag, från den 30 maj till och med den 26 september.

- Kroatien är en svensk sommarfavorit sedan flera år med kort flygresa och därför blir det extra roligt att i sommar flyga dit med våra modernare jetflyg, säger Jim Hofverberg som är kommunikationschef för BRA.

- Önskemålen om Kroatien som flygdestination har varit många så vi tror att efterfrågan kommer att bli stor redan från start, så det gäller att vara snabb att boka, säger Jim 

Flyger gör bolaget med de moderna jetflygplanen Embraer 190 med plats för 100 passagerare. Det är gott om benutrymme på mellan 79 till 101 centimeter (alltså upp till en meter) för varje person, beroende på var i planet man sitter. Stolsraderna ombord har endast två stolar på var sida av mittgången, till skillnad från de flesta andra utrikesflygen.

Flygtiden blir cirka 2 timmar och 20 minuter och avresor från Malmö blir det varje lördag klockan 07.50 lokal tid med ankomst till Split klockan 10.10. Från Split till Malmö går flygen klockan 19.15 och landar i Malmö klockan 21.30.

Alla utsläpp är alltid klimatkompenserade av BRA och de som önskar kan dessutom välja BRA:s Miljö Class, som inkluderar biobränsle, läs mer här: https://flygbra.se/bra-miljo-class/

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Om

Flygbolaget BRA
Flygbolaget BRA
Flygplatsinfarten 50
168 67 Bromma

https://www.flygbra.se/

BRA, Braathens Regional Airlines, är ett svenskt inrikesflygbolag som före pandemins utbrott flög ca 2 miljoner årliga passagerare på 27 flyglinjer med Stockholm Bromma Airport som huvudflygplats. Det utgör ca 30% av svenskt inrikesflyg. Vidare var BRA punktligast i världen och hade Sveriges nöjdaste kunder enligt SKI (Svenskt Kvalitetsindex)

Med hög ambition om att flyget skall vara hållbart erbjuds resor ombord på nya moderna propellerflyg av typen ATR 72-600, världens mest klimateffektiva regionalflygplan. BRA klimatkompenserar som enda kommersiella flygbolag i världen för mer än alla sina CO2-utsläpp utan extra kostnad för resenärerna. BRA erbjuder dessutom sedan 2018 sina kunder att välja fossilfritt biobränsle vid bokning av flygresan och redan år 2009 miljöcertifierades bolaget som världens första passagerarflygbolag.

2016 lanserades varumärket BRA efter sammanslagning av flera regionala flygbolag i samma svenska koncern. Bolagets flyg-DNA sträcker sig samtidigt tillbaka till 1940-talets Braathens S.A.F.E.

BRA ägs av svenska investmentbolaget Braganza, helägt av Per G. Braathen.

Följ Flygbolaget BRA

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Flygbolaget BRA

BRA utökar sin satsning på Gotland och börjar flyga Visby-Arlanda22.10.2021 10:00:00 CEST | Pressmeddelande

Den 13 december förstärker BRA sin satsning på Gotland med en linje mellan Visby och Arlanda. Linjen kommer att trafikeras två gånger per dag, måndag – fredag samt söndagar. - Den nya linjen mellan Visby och Arlanda blir ett viktigt komplement som förstärker tillgängligheten mellan Gotland och fastlandet, något som efterfrågats länge av våra kunder, säger Sakarias Ronquist som är Produkt- och intäktschef på BRA.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye