Störst prisökningar i elnät ägda avE.ON, Fortum och Vattenfall
1.3.2011 10:00:00 CET | Sveriges Allmännytta | Pressmeddelande
E.ON, Fortum och Vattenfall är idag elnätsägare i nära hälften av landets kommuner och har en helt dominerande ställning när det gäller eldistributionen på landsbygden. Den undersökning som vi presenterar idag visar också att elnätspriserna kraftigt ökat i hela landet men det är dessa tre stora företag som tagit täten i höjningarna.
Sedan Energimarknadsinspektionen (EI) övergav sin prisprövningsmodell för tre år sedan har priserna på elnäten höjts med 20 procent. De större elnätsägarna har tydligt genomfört en utjämning uppåt. Det har lett till orimligt stora skillnader mellan kommuner med likvärdiga förutsättningarna. Till exempel har priserna för det E.ON-ägda elnätet i Norrköping mer än fördubblats sedan 2003, medan det kommunägda elnätet i Linköping haft en ökning på några få procent.
Vår undersökning visar på flera stora höjningar. Här är tre exempel:
- I Malmö har E.ON höjt elnätspriset från 34 öre till 66 öre per kWh mellan 2002 och 2010.
- I Uppsala har Vattenfall höjt elnätspriset från 34 öre till 55 öre per kWh mellan 2002 och 2010.
- I Hudiksvall har Fortum höjt elnätspriset från 30 öre till 54 öre per kWh mellan 2002 och 2010.
När EI granskade elnätspriserna med hjälp av den tidigare prismodellen, visade det sig att många nätbolag tog en halv gång för mycket betalt, eller mer. Den nya modellen som nu införs räknar avkastning (vinst) som om näten är helt nya som ger höga vinstmarginaler, trots att näten i verkligheten är gamla och redan avskrivna. Samtidigt sätts underhållskostnaderna högt, med motivering att näten egentligen är gamla. Företagen kan på det sättet ta betalt två gånger. Konsultföretaget Sweco har på vårt uppdrag räknat fram att detta kan komma att kosta konsumenterna sju miljarder kronor extra om året.
Vi uppmanar nu energiminister Maud Olofsson att skärpa övervakningen i näten och skydda konsumenterna:
- Den nya prismodellen måste ses över och konsekvenserna av den analyseras innan den införs
- EI måste prioritera konsumenten över elbolagens vinstintressen. Det är tydligt att EI brustit i det uppdraget. Det bevisas bland annat av de prisökningar som vi presenterar i vår undersökning.
Bifogas:
Undersökning om elnätspriser i olika delar av landet.
Kontakt:
Fastighetsägarna: Per Forsling, 070-417 76 40
HSB: Roland Jonsson, 072-740 89 60
Hyresgästföreningen: Göran Svensson, 070-301 60 43
Riksbyggen: Kjell Berndtsson, 0703-50 05 10
SABO: Per Holm, 070-648 01 08
Villaägarna: Jakob Eliasson, 0768-48 13 00
Kontakter
Josefin MorgePresschef
Tel:08-406 55 25josefin.morge@sverigesallmannytta.seOm
Sveriges Allmännytta är bransch- och intresseorganisationen för 320 allmännyttiga kommunala och privata bostadsföretag som bygger och förvaltar hyresbostäder för alla i hela landet. Tillsammans har de över 975 000 hyresbostäder
Vi bistår våra medlemmar så att de kan vara långsiktiga och konkurrenskraftiga aktörer på bostadsmarknaden. På så sätt bidrar vi gemensamt till en hållbar utveckling – ekonomiskt, miljömässigt och socialt.
Följ Sveriges Allmännytta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Allmännytta
Energistöd missgynnar boende i hyresrätt23.3.2026 15:24:37 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta, Fastighetsägarna och Hyresgästföreningen välkomnar att regeringen agerar mot de höga energipriserna. Samtidigt riktar organisationerna kritik mot att de åtgärder som nu presenteras riskerar att inte omfatta alla hushåll.
Från hönshus till höghus – här är de nominerade till Allmännyttans bästa bygge 202623.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu är nomineringarna i Allmännyttans bästa bygge 2026 klara. Femton projekt, från mobila hönshus till 15-våningshus, tävlar om den åtråvärda titeln.
Politiken ska inte lägga sig i hyresförhandlingarna9.3.2026 11:56:30 CET | Pressmeddelande
Vänsterpartiets förslag att frysa hyrorna kommer att slå hårt mot både bostadsförvaltningen och bostadsförsörjningen i Sverige. Det varnar Sveriges Allmännytta och Fastighetsägarna för.
Nya ledamöter utsedda till Sveriges Allmännyttas vd-råd13.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta har utsett nya ledamöter till organisationens vd-råd. Rådet samlar vd:ar från hela landet och fungerar som ett strategiskt forum för erfarenhetsutbyte och utveckling av allmännyttan – med fokus på långsiktigt hållbar och affärsmässig utveckling av hyresrätten. – Vd-rådet är en viktig del av Sveriges Allmännyttas arbete. Genom bred representation från olika delar av landet och bolag av olika storlek stärker vi vår gemensamma förmåga att möta framtidens utmaningar och driva utvecklingen av allmännyttan framåt, säger Cathrine Holgersson, vd för Sveriges Allmännytta.
Håkan Larsson ny samhällspolitisk chef på Sveriges Allmännytta9.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta har utsett Håkan Larsson till ny samhällspolitisk chef. Han tillträder sin tjänst den 1 april och kommer närmast från rollen som samhällspolitisk chef på Villaägarna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
