E10 leds om genom centrala Kiruna
- Tjällossningen i kombination med de rörelser i marken som gruvdriften medför gör att vägen riskerar att bli ofarbar. För att kunna garantera en säker väg genom Kiruna så väljer vi att leda om trafiken via centrum, säger Helena Eriksson, regional direktör på Trafikverket
Täta kontroller av vägen som gjorts av både LKAB och Trafikverket har visat på rörelser i marken till följd av gruvdriften. När tjälen går ur marken blir ofta rörelserna starkare och vägen riskerar bli ofarbar. Med anledning av det väljer Trafikverket nu att leda om trafiken genom centrum via Silfwerbrandtsgatan, Hjalmar Lundbomsvägen och Stationsvägen.
- Vi vill inte invänta ett läge som riskerar att bli akut, utan väljer nu att göra den här omläggningen i god tid. Från den 20 april kommer en del av den befintliga E10:an att vara stängd och vi vill så tidigt som möjligt informera om detta för att ge kirunaborna en möjlighet att planera sin transporter. Och fram till tjällossningen är den befintliga E10:an fortfarande säker att färdas på, säger Eriksson
Med anledning av omläggningen kommer Trafikverket att genomföra en del åtgärder på omledningsstråket. Bland annat har refuger tagits bort för att underlätta för tyngre fordon. Vi kommer också att säkerställa säkerheten för gång- och cykeltrafikanter. Omledningen kommer att gälla fram tills etapp två av den nya E10 öppnas för trafik i oktober 2020. Då ersätter den nya E10 den nuvarande dragningen.
Nyckelord
Kontakter
Kontakt: Helena Eriksson, regional direktör på Trafikverket
För enskilda intervjuer: Kontakta Peter Jonsson, presskommunikatör, 076-696 31 65, peter.g.jonsson@trafikverket.se
Trafikverkets pressjour, 0771-31 15 00
Länkar
Om
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 9000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Järnvägsbranschen är redo för en reseintensiv julhelg17.12.2025 12:37:57 CET | Pressinbjudan
Trafikverkets bjuder tillsammans med SJ, VR och Jernhusen in till en pressträff på Stockholms Centralstation. Syftet är att visa hur Trafikverket och järnvägsbranschen har förberett sig för att alla ska komma fram smidigt till julfirandet.
Intensiv resehelg kommer allt närmare – kör försiktigt i jultrafiken17.12.2025 09:28:07 CET | Pressmeddelande
Julen är en av årets mest reseintensiva helger, då många ger sig ut på våra vägar och järnvägar. Trafikverket är väl förberedda för att hantera snö, kyla och halka på våra statliga vägar och järnvägar, dygnet runt. Allt för att alla resenärer ska kunna resa smidigt under julen.
Intensiv trafikhelg kommer allt närmare – kör försiktigt i jultrafiken17.12.2025 09:09:50 CET | Pressmeddelande
Julen är en av årets mest trafikintensiva helger, då många ger sig ut på vägarna. Växlande väderförhållanden och skiftande väglag gör att bilister behöver vara extra uppmärksamma. Anpassa farten efter vädret och trafikförhållandena – och kör aldrig snabbare än den hastighetsgräns som gäller.
Intensiv trafikhelg – kör försiktigt i jul17.12.2025 09:00:03 CET | Pressmeddelande
Trafikverket vädjar till alla att ta det lugnt i jultrafiken. Enligt SMHI väntas plusgrader i Västsverige de kommande dagarna, men Trafikverkets vinterberedskap är igång som vanligt hela julen om temperaturen skulle sjunka.
Trafikomledningar på sträckan E20 Götene-Mariestad startar efter årsskiftet16.12.2025 10:15:00 CET | Pressmeddelande
Nu har vi kommit ännu ett steg längre med ombyggnaden av E20 mellan Götene-Mariestad och bygger broar för att leda om trafiken på ett säkert sätt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
