Sveriges Allmännytta

Bra att EU-parlamentet satt ned foten om nytt Energieffektiviseringsdirektiv

Dela
Idag röstades ett nytt energieffektiviseringsdirektiv igenom i Europaparlamentet. Bransch- och intresseorganisationen SABO är positiv till målet att minska energianvändningen med 20 procent till år 2020. - De allmännyttiga bostadsbolagen är ledande i Sverige på att spara energi men vi kan bli ännu bättre med rätt förutsättningar, säger Kurt Eliasson, VD för SABO.

I det nya energieffektiviseringsdirektivet finns artiklar som bland annat berör energiledningssystem, energibesiktning och individuell mätning. Sverige har cirka 1,5 år på sig att anpassa den svenska lagstiftningen till detta.

- SABOs medlemsföretag har stor erfarenhet av bland annat individuell mätning och debitering, värdefulla kunskaper som vi gärna delar med oss av till näringsdepartementet som är ansvarig för frågan här i Sverige, säger Kurt Eliasson.

 SABO har aktivt och framgångsrikt arbetat för att direktivets krav ska vara så rimliga som möjligt för allmännyttan att följa. Till exempel finns det i den text som EU-parlamentet idag godkände en skrivning om att installationer av individuell mätning ska ta hänsyn till kostnadseffektiviteten och vad som är tekniskt möjligt.

- Den markeringen är viktig eftersom vi annars ser en risk för att kraven på installation av mätare i flerbostadshus kan bli mycket kostsamma för fastighetsägarna, utan att vi för den skull får någon garanti för att energieffektiviseringen i sig ska kunna finansiera den nödvändiga investeringen, säger Kurt Eliasson.

Kontakt:
Charlotta Lundström, pressansvarig SABO, 070-721 20 11
Katarina Härner, energiexpert SABO, 070-423 96 77

Nyckelord

Kontakter

Om

Sveriges Allmännytta
Sveriges Allmännytta
Hornsgatan 15
118 46 Stockholm

08-406 55 00http://www.sverigesallmannytta.se

Sveriges Allmännytta är bransch- och intresseorganisationen för 320 allmännyttiga kommunala och privata bostadsföretag som bygger och förvaltar hyresbostäder för alla i hela landet. Tillsammans har de över 975 000 hyresbostäder

Vi bistår våra medlemmar så att de kan vara långsiktiga och konkurrenskraftiga aktörer på bostadsmarknaden. På så sätt bidrar vi gemensamt till en hållbar utveckling – ekonomiskt, miljömässigt och socialt.

Följ Sveriges Allmännytta

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sveriges Allmännytta

De vinner Allmännyttans bästa klimatinitiativ!13.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Juryn har utsett årets vinnare i Allmännyttans bästa klimatinitiativ. Bostadsbolaget i Göteborg tar hem priset i kategorin för stora bolag och Sjöbohem utses till vinnare bland små och medelstora bolag. Konkurrensen var hård när många klimatinitiativ tävlade om årets utmärkelser. Finalbidragen spände över energieffektivisering, klimatsmarta renoveringar, hållbara förhandlingar och satsningar på biologisk mångfald. – Det är värdefullt att få lyfta de innovativa och inspirerande projekt som våra medlemmar driver runt om i landet. Tävlingen gör att resultaten sprids och uppmärksammas, och den ger också utrymme att fira framgångar, säger Frida Hansson, projektledare på Sveriges Allmännytta.

Dramatisk kostnadsutveckling för vatten och avlopp, elnät, fjärrvärme5.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande

Kostnaderna för fjärrvärme, elnät, vatten och avlopp samt avfall fortsätter att öka kraftigt. I år har priserna totalt ökat med cirka 10 procent visar Nils Holgerssonrapporten. Samtidigt innebär sjunkande elhandelspris att den totala kostnadsökningen för ett Nils Holgerssonhus blir måttligare än befarat. Skillnaderna i driftkostnad mellan kommunerna är fortsatt stora – det är exempelvis 85 procent dyrare att bo i Vaxholm än i Luleå.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye