Sveriges Allmännytta

Regeringsförklaringen: 250 000 nya bostäder till 2020

Dela
Mehmet Kaplan, miljöpartiet, blir ny bostads-, stadsutvecklings- och IT-minister på näringsdepartementet. Det stod klart idag när statsministern presenterade sin nya regering. I regeringsförklaringen valde Stefan Löfven att tidigt lyfta bostadsfrågorna och att investeringarna i bostäder ska öka. - Vi välkomnar Mehmet Kaplan som bostadsminister och ser fram emot ett gott samarbete. Att det nu finns ett nationellt mål att bygga 250 000 bostäder är mycket bra, säger Kurt Eliasson, VD för bransch- och intresseorganisationen SABO.

Löftena från valrörelsen om 250 000 nya bostäder, inte minst hyresrätter, upprepades tidigt i dagens regeringsförklaring och statsministern identifierar bostadsbyggandet som en nationell angelägenhet. Investeringarna i infrastruktur, bostäder och klimatomställning ska öka.

- Sverige har i många år saknat ett nationellt mål för bostadsbyggandet. Nu finns det på plats och de allmännyttiga bostadsföretagen kommer att spela en betydande roll för att det ska förverkligas. Det ser jag fram emot, säger Kurt Eliasson.

SABO, Sveriges Allmännyttiga Bostadsföretag, fortsätter pressa byggpriserna och fortsätter därmed att göra det möjligt att bygga hyresrätter till rimliga hyror – oavsett om det är på heta tillväxtorter eller i mindre kommuner med behov av kompletterande bostäder för äldre. De tre prispressade ramupphandlingarna av SABOs Kombohus är en högst konkret del i det arbetet.

- Om politiker i den nya regeringen, riksdagen och kommunerna arbetar hårt för att leverera hållbara lösningar på sin nivå, lovar jag att allmännyttan kommer att vara en del av lösningen för att säkra Sveriges behov av bostäder, säger Kurt Eliasson.

I regeringsförklaringen lyfts även frågan om renoveringar. Miljonprogrammets flerbostadshus ska moderniseras på ett socialt och miljömässigt hållbart sätt. Det är en fråga som SABO arbetat med enträget i flera års tid och de allmännyttiga kommunala bostadsföretagen renoverar nu i allt snabbare takt.

- Vi arbetar för att inventera och sprida smarta lösningar så att renoveringarna blir så effektiva och ekonomiska som möjligt, säger Kurt Eliasson.

Nyckelord

Kontakter

Om

Sveriges Allmännytta
Sveriges Allmännytta
Hornsgatan 15
118 46 Stockholm

08-406 55 00http://www.sverigesallmannytta.se

Sveriges Allmännytta är bransch- och intresseorganisationen för 320 allmännyttiga kommunala och privata bostadsföretag som bygger och förvaltar hyresbostäder för alla i hela landet. Tillsammans har de över 975 000 hyresbostäder

Vi bistår våra medlemmar så att de kan vara långsiktiga och konkurrenskraftiga aktörer på bostadsmarknaden. På så sätt bidrar vi gemensamt till en hållbar utveckling – ekonomiskt, miljömässigt och socialt.

Följ Sveriges Allmännytta

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sveriges Allmännytta

Sveriges bostadsmarknad alltmer tudelad – rekordmånga tomma lägenheter trots fortsatt bostadsbrist i storstäder12.5.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Bostadsmarknaden i Sverige är i snabb förändring. För första gången rapporterar lika många allmännyttiga bostadsföretag ett överskott som ett underskott av bostäder. Det visar Sveriges Allmännyttas nya marknadsrapport "En tudelad bostadsmarknad" som publiceras i dag. – Vi ser en historisk förskjutning i bostadsmarknaden där det inte längre bara handlar om bostadsbrist, utan i många fall om överskott och vakanser, säger Sofia Hansdotter, fastighetsutvecklingsexpert på Sveriges Allmännytta. Det är en allvarlig utveckling, särskilt i kommuner med vikande befolkningsunderlag, menar hon.

Sveriges Allmännytta 75 år – kräver bättre villkor för bostadsmarknaden25.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

På årets mellanårskongress i Stockholm markerade Sveriges Allmännytta sitt 75-årsjubileum – en historia av samhällsbygge, innovation och ansvar. Men fokus låg inte bara på det som varit. Med skärpt ton lyfte kongressen behovet av politiska reformer som gör det möjligt för de allmännyttiga bostadsföretagen att ta ansvar i en tid då vi har en bostadsmarknad i obalans, höga kostnader och ökade krav på hållbarhet.

Vårbudgeten förstärker snedfördelning – stöd går främst till ägt boende15.4.2025 09:28:14 CEST | Pressmeddelande

Regeringen har lagt fram vårändringsbudgeten. Sverige står inför ett osäkert ekonomiskt läge till följd av det eskalerande handelskriget, särskilt efter att USA:s president Donald Trump infört omfattande tullar på varor från EU och övriga världen. Finansminister Elisabeth Svantesson konstaterade under morgonens pressträff att den svenska ekonomins återhämtning nu har brutits och att tillväxtprognosen för 2025 måste revideras ned. Hon betonade att Trumps agerande har skadat förtroendet för USA och att situationen är utan tidigare motstycke. Det leder till ökad ekonomisk osäkerhet som minskar företagens investeringar och hushållens konsumtion. Regeringen satsar 11,5 miljarder på åtgärder som bland annat ROT-avdrag och ett kapitaltillskott till Norrlandsfonden för att öka utlåningskapaciteten till bostäder i norra Sverige, men situationen beskrivs som mycket osäker.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye