Forskarfrukost om svensk och finsk bostadsmarknad
10.10.2014 12:44:00 CEST | Sveriges Allmännytta | Pressmeddelande

Bo Bengtsson, professor i statsvetenskap vid Uppsala universitet och Hannu Ruonavaara, professor i sociologi vid Åbo universitet, är medförfattare till boken ”Varför så olika”. Den beskriver och analyserar bostadspolitikens utveckling sedan 1900-talets början i de fem nordiska länderna. Trots stora likheter har våra grannländer valt helt olika system för att bygga upp goda bostäder åt sina medborgare. Vad kan vi lära av dessa likheter och skillnader?
Tid och plats:
24 oktober kl 8.00-9.15. SABO, Drottninggatan 27, Stockholm
Frukost serveras från kl 8, föreläsningen börjar kl 8.15.
Anmälan:
Till Ulrika Sax, SABO:ulrika.sax@sabo.se
SABOs Forskarfrukostar är kostnadsfria men du måste anmäla dig i förväg eftersom vi har ett begränsat deltagarantal. Om du är anmäld men inte kommer debiterar vi 500 kronor exkl moms.
Seminariet webbsänds även på www.sabo.se
Nyckelord
Kontakter
Josefin MorgePresschef
Tel:08-406 55 25josefin.morge@sverigesallmannytta.seBilder
Om
Sveriges Allmännytta är bransch- och intresseorganisationen för 320 allmännyttiga kommunala och privata bostadsföretag som bygger och förvaltar hyresbostäder för alla i hela landet. Tillsammans har de över 975 000 hyresbostäder
Vi bistår våra medlemmar så att de kan vara långsiktiga och konkurrenskraftiga aktörer på bostadsmarknaden. På så sätt bidrar vi gemensamt till en hållbar utveckling – ekonomiskt, miljömässigt och socialt.
Följ Sveriges Allmännytta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Allmännytta
Energistöd missgynnar boende i hyresrätt23.3.2026 15:24:37 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta, Fastighetsägarna och Hyresgästföreningen välkomnar att regeringen agerar mot de höga energipriserna. Samtidigt riktar organisationerna kritik mot att de åtgärder som nu presenteras riskerar att inte omfatta alla hushåll.
Från hönshus till höghus – här är de nominerade till Allmännyttans bästa bygge 202623.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu är nomineringarna i Allmännyttans bästa bygge 2026 klara. Femton projekt, från mobila hönshus till 15-våningshus, tävlar om den åtråvärda titeln.
Politiken ska inte lägga sig i hyresförhandlingarna9.3.2026 11:56:30 CET | Pressmeddelande
Vänsterpartiets förslag att frysa hyrorna kommer att slå hårt mot både bostadsförvaltningen och bostadsförsörjningen i Sverige. Det varnar Sveriges Allmännytta och Fastighetsägarna för.
Nya ledamöter utsedda till Sveriges Allmännyttas vd-råd13.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta har utsett nya ledamöter till organisationens vd-råd. Rådet samlar vd:ar från hela landet och fungerar som ett strategiskt forum för erfarenhetsutbyte och utveckling av allmännyttan – med fokus på långsiktigt hållbar och affärsmässig utveckling av hyresrätten. – Vd-rådet är en viktig del av Sveriges Allmännyttas arbete. Genom bred representation från olika delar av landet och bolag av olika storlek stärker vi vår gemensamma förmåga att möta framtidens utmaningar och driva utvecklingen av allmännyttan framåt, säger Cathrine Holgersson, vd för Sveriges Allmännytta.
Håkan Larsson ny samhällspolitisk chef på Sveriges Allmännytta9.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta har utsett Håkan Larsson till ny samhällspolitisk chef. Han tillträder sin tjänst den 1 april och kommer närmast från rollen som samhällspolitisk chef på Villaägarna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

