Ny chefsjurist stärker allmännyttan

Lars Matton har arbetat som jurist på SABO sedan 2010, huvudsakligen med hyresjuridik, bolagsrätt och kommunalrätt och är juristutbildad vid Lunds Universitet. Lars driver även processer och tvister i domstol och i hyresnämnden, samt håller utbildningar. Tidigare arbetade han som advokat med i huvudsak fastighetsrättsliga frågor. Han har också medverkat som expert i flera statliga utredningar.
- Lars Matton är mycket erfaren inom fastighets- och hyresjuridik. Hans både breda och djupa kunskaper på området är en stor tillgång för SABO. Jag är därför mycket glad att han tackat ja till att bli chefsjurist, säger Anders Nordstrand, vd på SABO.
SABO är bransch- och intresseorganisation för Sveriges 313 allmännyttiga bostadsföretag. De bostadspolitiska frågorna blir allt viktigare och diskuteras allt mer i samhällsdebatten. SABO behöver de kommande åren flytta fram sina positioner inom det bostadspolitiska området för att säkerställa att allmännyttan har bra förutsättningar att erbjuda bra bostäder för alla.
- SABO ska driva på för att skapa goda arbetsförutsättningar för de allmännyttiga bostadsföretagen. Jag ser fram emot att som chefsjurist få vara med och driva juridiken i en riktning som stärker allmännyttan och hyresrätten i Sverige. Det är också viktigt att följa och påverka vad som händer inom det hyresrättsliga området efter att den nya regeringen tillträtt, säger Lars Matton.
För kontakt och mer information: Josefin Morge, pressansvarig SABO, telefon: 08-406 55 25 e-post: josefin.morge@sabo.se
Lars Matton, chefsjurist SABO, telefon: 08- 406 55 32, e-post: lars.matton@sabo.se
Fakta om SABO: SABO, Sveriges Allmännyttiga Bostadsföretag, är bransch- och intresseorganisation för mer än 300 allmännyttiga bostadsföretag. Vi bistår våra medlemmar så att de kan vara långsiktiga och konkurrenskraftiga aktörer på bostadsmarknaden. På så sätt bidrar vi gemensamt till en hållbar utveckling: ekonomiskt, miljömässigt och socialt.
Nyckelord
Kontakter
Josefin MorgePresschef
Tel:08-406 55 25josefin.morge@sverigesallmannytta.seBilder

Länkar
Om
Sveriges Allmännytta är bransch- och intresseorganisationen för 320 allmännyttiga kommunala och privata bostadsföretag som bygger och förvaltar hyresbostäder för alla i hela landet. Tillsammans har de över 975 000 hyresbostäder
Vi bistår våra medlemmar så att de kan vara långsiktiga och konkurrenskraftiga aktörer på bostadsmarknaden. På så sätt bidrar vi gemensamt till en hållbar utveckling – ekonomiskt, miljömässigt och socialt.
Följ Sveriges Allmännytta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Allmännytta
Sveriges Allmännytta 75 år – kräver bättre villkor för bostadsmarknaden25.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
På årets mellanårskongress i Stockholm markerade Sveriges Allmännytta sitt 75-årsjubileum – en historia av samhällsbygge, innovation och ansvar. Men fokus låg inte bara på det som varit. Med skärpt ton lyfte kongressen behovet av politiska reformer som gör det möjligt för de allmännyttiga bostadsföretagen att ta ansvar i en tid då vi har en bostadsmarknad i obalans, höga kostnader och ökade krav på hållbarhet.
Vårbudgeten förstärker snedfördelning – stöd går främst till ägt boende15.4.2025 09:28:14 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har lagt fram vårändringsbudgeten. Sverige står inför ett osäkert ekonomiskt läge till följd av det eskalerande handelskriget, särskilt efter att USA:s president Donald Trump infört omfattande tullar på varor från EU och övriga världen. Finansminister Elisabeth Svantesson konstaterade under morgonens pressträff att den svenska ekonomins återhämtning nu har brutits och att tillväxtprognosen för 2025 måste revideras ned. Hon betonade att Trumps agerande har skadat förtroendet för USA och att situationen är utan tidigare motstycke. Det leder till ökad ekonomisk osäkerhet som minskar företagens investeringar och hushållens konsumtion. Regeringen satsar 11,5 miljarder på åtgärder som bland annat ROT-avdrag och ett kapitaltillskott till Norrlandsfonden för att öka utlåningskapaciteten till bostäder i norra Sverige, men situationen beskrivs som mycket osäker.
Klimatinitiativ uppdateras – så kan bostadsbolagen bidra till klimatomställningen31.3.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Allmännyttans Klimatinitiativ uppdateras för att ytterligare minska bostadssektorns klimatpåverkan. För att nå Sveriges klimatmål behöver vi fokusera på de stora utsläppsposterna och fortsätta stötta varandra i klimatarbetet. Ett starkt klimatarbete är en förutsättning för att allmännyttiga bostadsbolag ska vara relevanta samhällsaktörer.
Här är finalisterna i tävlingen Allmännyttans bästa renovering 202513.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu är det avgjort vilka tre renoveringsprojekt som går vidare till final i tävlingen Allmännyttans bästa renovering 2025. Av tio nominerade bidrag har juryn valt ut tre finalister som alla utmärker sig genom hållbarhet, innovation och god gestaltning.
Unikt initiativ hjälper samhällsbyggare möta framtiden6.2.2025 16:19:41 CET | Pressmeddelande
Nio branschorganisationer ligger bakom en gemensam satsning för digitalisering inom samhällsbyggandet. En snabbfotad bred överenskommelse har tagits fram om format för digital informationsdelning. För en starkare sektor som är redo för nya redovisningskrav och AI-tillämpning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum