Sveriges Allmännytta

Gemensamt avtal underlättar renoveringar

Dela
SABO, Fastighetsägarna och Hyresgästföreningen presenterar idag ett gemensamt avtal för lokala samrådsprocesser mellan bostadsföretag och hyresgäster i samband med ombyggnader.

Många hyresrätter från bland annat 60- och 70-talet behöver renoveras och i samband med det har både bostadsföretagen och hyresgästerna behov av förutsebarhet och trygghet. Därför har SABO, Fastighetsägarna Sverige och Hyresgästföreningen gemensamt arbetat fram en avtalsmall som kan användas av lokala parter som vill teckna så kallade samrådsavtal inför genomgripande ombyggnader, till exempel stambyten.

– Många allmännyttiga bostadsföretag efterfrågar och kommer att ha nytta av avtalet. Grunden är dialog och delaktighet, och då är samråd en framgångsrik modell. Parterna har i uppdrag att hantera många utmaningar på hyresmarknaden och detta är ett sätt att ta det ansvaret, säger Anders Nordstrand, vd på SABO, Sveriges Allmännyttiga Bostadsföretag.

– De flesta hyresvärdar arbetar redan aktivt med boendedialoger inför större renoveringar. För de hyresvärdar som vill formalisera processen fungerar det här avtalet som ett stöd, med en tydlig balans mellan hyresvärdens och hyresgästernas behov, säger Reinhold Lennebo, vd Fastighetsägarna Sverige.

– Vi hoppas att vårt gemensamma avtal uppmuntrar till ännu mer dialog och samrådsprocesser som tar till vara hyresgästernas kunskap och erfarenheter. I förlängningen kommer det ge hyresgästerna större möjligheter att påverka sina boendemiljöer vilket är till nytta för både hyresgäster och fastighetsägare, säger Marie Linder, förbundsordförande Hyresgästföreningen.

Bifogas:

Samråd vid ombyggnad – ett stöd för bättre samrådsprocesser (pdf)

Kontakt:

Charlotta Lundström, pressansvarig, SABO: 070-721 20 11

Niklas Stavegård, kommunikationschef, Fastighetsägarna Sverige, 072-738 22 27

Anna Wennerstrand, chef Press Opinion Politik, Hyresgästföreningen: 076-798 08 74

Nyckelord

Kontakter

Dokument

Om

Sveriges Allmännytta
Sveriges Allmännytta
Hornsgatan 15
118 46 Stockholm

08-406 55 00http://www.sverigesallmannytta.se

Sveriges Allmännytta är bransch- och intresseorganisationen för 320 allmännyttiga kommunala och privata bostadsföretag som bygger och förvaltar hyresbostäder för alla i hela landet. Tillsammans har de över 975 000 hyresbostäder

Vi bistår våra medlemmar så att de kan vara långsiktiga och konkurrenskraftiga aktörer på bostadsmarknaden. På så sätt bidrar vi gemensamt till en hållbar utveckling – ekonomiskt, miljömässigt och socialt.

Följ Sveriges Allmännytta

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sveriges Allmännytta

Sveriges Allmännytta 75 år – kräver bättre villkor för bostadsmarknaden25.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

På årets mellanårskongress i Stockholm markerade Sveriges Allmännytta sitt 75-årsjubileum – en historia av samhällsbygge, innovation och ansvar. Men fokus låg inte bara på det som varit. Med skärpt ton lyfte kongressen behovet av politiska reformer som gör det möjligt för de allmännyttiga bostadsföretagen att ta ansvar i en tid då vi har en bostadsmarknad i obalans, höga kostnader och ökade krav på hållbarhet.

Vårbudgeten förstärker snedfördelning – stöd går främst till ägt boende15.4.2025 09:28:14 CEST | Pressmeddelande

Regeringen har lagt fram vårändringsbudgeten. Sverige står inför ett osäkert ekonomiskt läge till följd av det eskalerande handelskriget, särskilt efter att USA:s president Donald Trump infört omfattande tullar på varor från EU och övriga världen. Finansminister Elisabeth Svantesson konstaterade under morgonens pressträff att den svenska ekonomins återhämtning nu har brutits och att tillväxtprognosen för 2025 måste revideras ned. Hon betonade att Trumps agerande har skadat förtroendet för USA och att situationen är utan tidigare motstycke. Det leder till ökad ekonomisk osäkerhet som minskar företagens investeringar och hushållens konsumtion. Regeringen satsar 11,5 miljarder på åtgärder som bland annat ROT-avdrag och ett kapitaltillskott till Norrlandsfonden för att öka utlåningskapaciteten till bostäder i norra Sverige, men situationen beskrivs som mycket osäker.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye