Petter Jurdell blir affärs- och hållbarhetschef på Rikshem
22.8.2017 10:17:00 CEST | Sveriges Allmännytta | Pressmeddelande
Petter Jurdell, idag chef för fastighet och boende på SABO, Sveriges Allmännyttiga Bostadsföretag, kommer i november att bli affärs- och hållbarhetschef på Rikshem. Petter slutar på SABO i slutet av oktober.
- Vi tycker såklart att det är tråkigt att förlora Petter, han är en väldigt driven kollega som under sina sex år här har gjort ett fantastiskt arbete. Bland annat står han till stor del bakom SABOs Kombohus som har varit en enorm framgång de senaste åren. Samtidigt är jag självklart glad för Petters skull som tar ett viktigt steg i karriären, och jag är övertygad om att han kommer göra ett otroligt bra jobb, även på Rikshem, säger Anders Nordstrand, vd på SABO.
Tjänsten som affärs- och hållbarhetschef är nyinrättad på Rikshem och Petters roll blir bland annat att knyta samman affärs- och hållbarhetsarbete tydligare. Han kommer att ansvara över avdelningarna transaktion, hållbarhet, inköp samt projekt- och fastighetsutveckling.
- Det ska bli mycket spännande att arbeta med dessa frågor. Rikshem har höga ambitioner och jag känner att de stämmer väl överens med mina egna. Samtidigt känner jag lite sorg i att lämna SABO. Under de senaste åren har vi tagit stora kliv framåt och blivit en mycket djärvare organisation. Det har varit spännande år och jag kommer fortsätta följa SABOs arbete med stor nyfikenhet framgent, säger Petter Jurdell, chef för boende och fastighet på SABO.
Nyckelord
Kontakter
Presskontakt
Tel:08-406 55 25Om
Sveriges Allmännytta är bransch- och intresseorganisationen för 320 allmännyttiga kommunala och privata bostadsföretag som bygger och förvaltar hyresbostäder för alla i hela landet. Tillsammans har de över 975 000 hyresbostäder
Vi bistår våra medlemmar så att de kan vara långsiktiga och konkurrenskraftiga aktörer på bostadsmarknaden. På så sätt bidrar vi gemensamt till en hållbar utveckling – ekonomiskt, miljömässigt och socialt.
Följ Sveriges Allmännytta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Allmännytta
Energistöd missgynnar boende i hyresrätt23.3.2026 15:24:37 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta, Fastighetsägarna och Hyresgästföreningen välkomnar att regeringen agerar mot de höga energipriserna. Samtidigt riktar organisationerna kritik mot att de åtgärder som nu presenteras riskerar att inte omfatta alla hushåll.
Från hönshus till höghus – här är de nominerade till Allmännyttans bästa bygge 202623.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu är nomineringarna i Allmännyttans bästa bygge 2026 klara. Femton projekt, från mobila hönshus till 15-våningshus, tävlar om den åtråvärda titeln.
Politiken ska inte lägga sig i hyresförhandlingarna9.3.2026 11:56:30 CET | Pressmeddelande
Vänsterpartiets förslag att frysa hyrorna kommer att slå hårt mot både bostadsförvaltningen och bostadsförsörjningen i Sverige. Det varnar Sveriges Allmännytta och Fastighetsägarna för.
Nya ledamöter utsedda till Sveriges Allmännyttas vd-råd13.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta har utsett nya ledamöter till organisationens vd-råd. Rådet samlar vd:ar från hela landet och fungerar som ett strategiskt forum för erfarenhetsutbyte och utveckling av allmännyttan – med fokus på långsiktigt hållbar och affärsmässig utveckling av hyresrätten. – Vd-rådet är en viktig del av Sveriges Allmännyttas arbete. Genom bred representation från olika delar av landet och bolag av olika storlek stärker vi vår gemensamma förmåga att möta framtidens utmaningar och driva utvecklingen av allmännyttan framåt, säger Cathrine Holgersson, vd för Sveriges Allmännytta.
Håkan Larsson ny samhällspolitisk chef på Sveriges Allmännytta9.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta har utsett Håkan Larsson till ny samhällspolitisk chef. Han tillträder sin tjänst den 1 april och kommer närmast från rollen som samhällspolitisk chef på Villaägarna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
