Gemensam sak i energifrågan
SABO, SKL och Energiföretagen Sverige presenterar gemensamma synpunkter på EUs vinterpaket.
– Energieffektivisering och arbetet med förnybar energi är en mycket angelägen fråga. Med ett gemensamt ställningstagande utifrån de svenska förhållandena når vi lättare framgång, säger Anders Nordstrand, vd för SABO.
EU-kommissionen lade i november förra året fram ett stort paket med lagförslag på energiområdet kallat "Vinterpaketet". Just nu är det Europeiska unionens råd, där svenska regeringen är representerat, och Europaparlamentet som var för sig gör ändringsförslag. Därefter ska de hitta en gemensam överenskommelse om hur regelverken ska utformas innan de ska slutligen ska införas i varje lands lagstiftning.
SABO, Sveriges allmännyttiga bostadsföretag, har tillsammans med SKL och Energiföretagen Sverige enats om gemensamma ändringsförslag i energieffektiviseringsdirektivet (EED), direktivet om byggnaders energiprestanda (EPBD) samt förnybarhetsdirektivet (RED). Synpunkterna har sammanställts i en skrivelse som nu skickats till nyckelpersoner i Europaparlamentet.
– Vi välkomnar EUs ambitioner när det gäller att minska energianvändningen i Europa och står fullt bakom de målsättningar som föreslås. Däremot finns det vissa förslag i vinterpaketet som får negativa konsekvenser och leder till en ökad energianvändning i våra svenska byggnader. Det är allvarligt. Därför vill vi uppmärksamma beslutsfattarna på dessa förslag innan de slutliga förhandlingarna om direktiven sker, säger Anders Nordstrand.
Tre punkter lyfts fram som har stor betydelse för det framtida energieffektiviseringsarbetet och arbetet med förnybar energi i Sverige:
- Krav på individuell mätning och debitering av värme bör inte göras obligatoriskt i länder där värmen är inkluderad i hyran. Detta har visat sig vara kontraproduktivt och kan leda till ökad energianvändning, ökade kostnader och införande av energifattigdom i flerbostadshus.
- Det finns behov av ett teknikneutralt europeiskt regelverk som behandlar förnybar energi lika, oberoende av om den produceras på plats eller tillhandahålls av energibärare som till exempel fjärrvärme och fjärrkylanät eller elnät.
- Tredjepartsleverantörer bör inte ges rätt att få tillgång till fjärrvärme- och kylanätet för att sälja värme/kyla direkt till slutanvändare eftersom det skulle både göra investeringar i nät och produktion mycket osäkra och öka kostnaderna för slutanvändare. I stället förespråkar vi ett reglerat tillträde för tredjepartsleverantören till fjärrvärmenäten.
– Det är det viktigt att EU enas om ett regelverk som på riktigt leder till resurseffektivitet och minskade utsläpp av växthusgaser. Varje medlemsstat har unika förutsättningar och därför är det avgörande att EU inte reglerar på detaljnivå, utan medger flexibilitet och nationell anpassning, säger Anders Nordstrand.
Bifogas:
Gemensam skrivelse om vinterpaketet, SABO-SKL-Energiföretagen
Kontakt:
Therese Rydstedt, miljöexpert SABO: 08-406 5516, therese.rydstedt@sabo.se
Charlotta Lundström, pressansvarig SABO: 070-7212011
Nyckelord
Kontakter
Josefin MorgePresschef
Tel:08-406 55 25josefin.morge@sverigesallmannytta.seDokument
Om
Sveriges Allmännytta är bransch- och intresseorganisationen för 320 allmännyttiga kommunala och privata bostadsföretag som bygger och förvaltar hyresbostäder för alla i hela landet. Tillsammans har de över 975 000 hyresbostäder
Vi bistår våra medlemmar så att de kan vara långsiktiga och konkurrenskraftiga aktörer på bostadsmarknaden. På så sätt bidrar vi gemensamt till en hållbar utveckling – ekonomiskt, miljömässigt och socialt.
Följ Sveriges Allmännytta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Allmännytta
Gemensamma riktlinjer för digitala lås skapar trygghet och värde12.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Hyresgästföreningen och Sveriges Allmännytta tar nu fram gemensamma riktlinjer för digitala lås. Tanken är enkel: när tekniken flyttar in i hemmen ska det vara tydligt, tryggt och lätt att förstå – och ge något som faktiskt gör vardagen enklare för både hyresgäster och fastighetsägare.
De vinner Allmännyttans bästa klimatinitiativ!13.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Juryn har utsett årets vinnare i Allmännyttans bästa klimatinitiativ. Bostadsbolaget i Göteborg tar hem priset i kategorin för stora bolag och Sjöbohem utses till vinnare bland små och medelstora bolag. Konkurrensen var hård när många klimatinitiativ tävlade om årets utmärkelser. Finalbidragen spände över energieffektivisering, klimatsmarta renoveringar, hållbara förhandlingar och satsningar på biologisk mångfald. – Det är värdefullt att få lyfta de innovativa och inspirerande projekt som våra medlemmar driver runt om i landet. Tävlingen gör att resultaten sprids och uppmärksammas, och den ger också utrymme att fira framgångar, säger Frida Hansson, projektledare på Sveriges Allmännytta.
Dramatisk kostnadsutveckling för vatten och avlopp, elnät, fjärrvärme5.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Kostnaderna för fjärrvärme, elnät, vatten och avlopp samt avfall fortsätter att öka kraftigt. I år har priserna totalt ökat med cirka 10 procent visar Nils Holgerssonrapporten. Samtidigt innebär sjunkande elhandelspris att den totala kostnadsökningen för ett Nils Holgerssonhus blir måttligare än befarat. Skillnaderna i driftkostnad mellan kommunerna är fortsatt stora – det är exempelvis 85 procent dyrare att bo i Vaxholm än i Luleå.
Nytt ramavtal klart för småhus i allmännyttan – ska möjliggöra 200 nya hem per år30.10.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta har tecknat ett nytt ramavtal för Allmännyttans Kombohus Småhus, som omfattar radhus, parhus och tvåvåningshus. Avtalet, som gäller från 1 november 2025 till 31 oktober 2029, ger landets allmännyttiga bostadsföretag möjlighet att bygga prisvärda småhuslägenheter med fokus på kvalitet, energieffektivitet och hållbarhet.
Sex finalister gör upp om Allmännyttans bästa klimatinitiativ 202523.10.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu står det klart vilka bostadsföretag som har chansen att ta hem titeln Allmännyttans bästa klimatinitiativ 2025. Sex finalister tävlar i två storlekskategorier – och årets bidrag visar en imponerande bredd. Här finns allt från effektivare energisystem och återbrukade kök till biologisk mångfald och fossilfri elproduktion.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
