Allmännyttan möter våren med allt fler solceller
10.5.2017 08:15:00 CEST | Sveriges Allmännytta | Pressmeddelande
Våren har kommit till de flesta landsändar i Sverige. Ljuset strålar ned på gator och in genom fönster. Och det gör nytta – speciellt hos de som bor hos allmännyttan. Siffror från SABO, Sveriges Allmännyttiga Bostadsföretag, visar att solceller är en allt viktigare del av fastigheternas förnybara energi.
De senaste åren har andelen allmännyttiga bostadsföretag som installerat solceller ökat från 20 procent till 28 procent. Köp av grön el har ökat från 57 procent år 2013 till 67 procent 2015.
– Ökningen är mycket glädjande. Mer förnybar energi i bostadssektorn är viktigt om Sverige ska klara klimatmålen och jag är stolt över allmännyttans bidrag, säger Patrizia Finessi, miljöexpert på SABO och ansvarig för SABOs miljöenkät.
Allmännyttan satsar också på fler laddstolpar för elbilar. 2014 hade 17 procent av företagen laddstolpar, ett år senare hade det ökat till 30 procent enligt den enkät som SABO skickade ut till sina medlemsföretag.
Men arbetet med ekologisk hållbarhet genomsyrar inte bara fastigheterna. De som söker en arbetsgivare som underlättar att hålla uppe konditionen på arbetstid har en del att hämta i de allmännyttiga bostadsföretagen. Till exempel erbjuder drygt 40 procent av företagen tjänstecyklar till sina anställda.
Nyckelord
Kontakter
Josefin MorgePresschef
Tel:08-406 55 25josefin.morge@sverigesallmannytta.seOm
Sveriges Allmännytta är bransch- och intresseorganisationen för 320 allmännyttiga kommunala och privata bostadsföretag som bygger och förvaltar hyresbostäder för alla i hela landet. Tillsammans har de över 975 000 hyresbostäder
Vi bistår våra medlemmar så att de kan vara långsiktiga och konkurrenskraftiga aktörer på bostadsmarknaden. På så sätt bidrar vi gemensamt till en hållbar utveckling – ekonomiskt, miljömässigt och socialt.
Följ Sveriges Allmännytta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Allmännytta
Energistöd missgynnar boende i hyresrätt23.3.2026 15:24:37 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta, Fastighetsägarna och Hyresgästföreningen välkomnar att regeringen agerar mot de höga energipriserna. Samtidigt riktar organisationerna kritik mot att de åtgärder som nu presenteras riskerar att inte omfatta alla hushåll.
Från hönshus till höghus – här är de nominerade till Allmännyttans bästa bygge 202623.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu är nomineringarna i Allmännyttans bästa bygge 2026 klara. Femton projekt, från mobila hönshus till 15-våningshus, tävlar om den åtråvärda titeln.
Politiken ska inte lägga sig i hyresförhandlingarna9.3.2026 11:56:30 CET | Pressmeddelande
Vänsterpartiets förslag att frysa hyrorna kommer att slå hårt mot både bostadsförvaltningen och bostadsförsörjningen i Sverige. Det varnar Sveriges Allmännytta och Fastighetsägarna för.
Nya ledamöter utsedda till Sveriges Allmännyttas vd-råd13.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta har utsett nya ledamöter till organisationens vd-råd. Rådet samlar vd:ar från hela landet och fungerar som ett strategiskt forum för erfarenhetsutbyte och utveckling av allmännyttan – med fokus på långsiktigt hållbar och affärsmässig utveckling av hyresrätten. – Vd-rådet är en viktig del av Sveriges Allmännyttas arbete. Genom bred representation från olika delar av landet och bolag av olika storlek stärker vi vår gemensamma förmåga att möta framtidens utmaningar och driva utvecklingen av allmännyttan framåt, säger Cathrine Holgersson, vd för Sveriges Allmännytta.
Håkan Larsson ny samhällspolitisk chef på Sveriges Allmännytta9.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta har utsett Håkan Larsson till ny samhällspolitisk chef. Han tillträder sin tjänst den 1 april och kommer närmast från rollen som samhällspolitisk chef på Villaägarna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
