Sveriges Allmännytta

Pressinbjudan: SABOs Integrationsdagar 2016

Dela
Hur främjas integration och goda livsmiljöer? Många nyanlända bor hos allmännyttan och bra strategier för en hållbar integration har utvecklats i flera delar av landet. På SABOs Integrationsdagar i Göteborg möts anställda och förtroendevalda i bostadsföretag samt kommuner för att utbyta viktiga erfarenheter. Det blir även ett besök hos Gårdstensbostäder i Gårdsten.

Antalet asylsökande till Sverige på flykt från krig och fattigdom i olika oroshärdar ökade dramatiskt under 2015. Aldrig någonsin tidigare har så många sökt skydd i Sverige. En av de största utmaningarna är att hitta bostäder åt alla. Den andra stora utmaningen är etableringen och integrationen av nyanlända.

Många bor hos allmännyttan och här finns sedan länge stor erfarenhet av att förvalta mångkulturella bostadsområden. Flera kommuner och bostadsföretag har utvecklat strategier för att få fram fler bostäder samt att främja en hållbar integration tillsammans med andra aktörer. Dessa goda exempel vill vi nu sprida.

Programmet för de två dagarna hittar du här.

Tid och plats:
12-13 oktober
Folkets Hus i Göteborg

Anmälan: http://integrationsdagarna2016.sabo.se/anmalan/ – sista anmälningsdagen för media är den 10 oktober.

Journalister deltar utan kostnad. Uppge mediaföretag i anmälan och meddela om ni vill åka med bussarna till Gårdsten samt äta lunch. Middagen hålls enbart för konferensdeltagarna. Deltagare står själva för övrig resa och eventuell logi.

Mer information om SABOs Integrationsdagar 2016:
http://integrationsdagarna2016.sabo.se/

Nyckelord

Kontakter

Om

Sveriges Allmännytta
Sveriges Allmännytta
Hornsgatan 15
118 46 Stockholm

08-406 55 00http://www.sverigesallmannytta.se

Sveriges Allmännytta är bransch- och intresseorganisationen för 320 allmännyttiga kommunala och privata bostadsföretag som bygger och förvaltar hyresbostäder för alla i hela landet. Tillsammans har de över 975 000 hyresbostäder

Vi bistår våra medlemmar så att de kan vara långsiktiga och konkurrenskraftiga aktörer på bostadsmarknaden. På så sätt bidrar vi gemensamt till en hållbar utveckling – ekonomiskt, miljömässigt och socialt.

Följ Sveriges Allmännytta

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sveriges Allmännytta

Sveriges bostadsmarknad alltmer tudelad – rekordmånga tomma lägenheter trots fortsatt bostadsbrist i storstäder12.5.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Bostadsmarknaden i Sverige är i snabb förändring. För första gången rapporterar lika många allmännyttiga bostadsföretag ett överskott som ett underskott av bostäder. Det visar Sveriges Allmännyttas nya marknadsrapport "En tudelad bostadsmarknad" som publiceras i dag. – Vi ser en historisk förskjutning i bostadsmarknaden där det inte längre bara handlar om bostadsbrist, utan i många fall om överskott och vakanser, säger Sofia Hansdotter, fastighetsutvecklingsexpert på Sveriges Allmännytta. Det är en allvarlig utveckling, särskilt i kommuner med vikande befolkningsunderlag, menar hon.

Sveriges Allmännytta 75 år – kräver bättre villkor för bostadsmarknaden25.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

På årets mellanårskongress i Stockholm markerade Sveriges Allmännytta sitt 75-årsjubileum – en historia av samhällsbygge, innovation och ansvar. Men fokus låg inte bara på det som varit. Med skärpt ton lyfte kongressen behovet av politiska reformer som gör det möjligt för de allmännyttiga bostadsföretagen att ta ansvar i en tid då vi har en bostadsmarknad i obalans, höga kostnader och ökade krav på hållbarhet.

Vårbudgeten förstärker snedfördelning – stöd går främst till ägt boende15.4.2025 09:28:14 CEST | Pressmeddelande

Regeringen har lagt fram vårändringsbudgeten. Sverige står inför ett osäkert ekonomiskt läge till följd av det eskalerande handelskriget, särskilt efter att USA:s president Donald Trump infört omfattande tullar på varor från EU och övriga världen. Finansminister Elisabeth Svantesson konstaterade under morgonens pressträff att den svenska ekonomins återhämtning nu har brutits och att tillväxtprognosen för 2025 måste revideras ned. Hon betonade att Trumps agerande har skadat förtroendet för USA och att situationen är utan tidigare motstycke. Det leder till ökad ekonomisk osäkerhet som minskar företagens investeringar och hushållens konsumtion. Regeringen satsar 11,5 miljarder på åtgärder som bland annat ROT-avdrag och ett kapitaltillskott till Norrlandsfonden för att öka utlåningskapaciteten till bostäder i norra Sverige, men situationen beskrivs som mycket osäker.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye