Marknadshyrans pris: 70-80 miljarder kronor

Idag presenterar SABO, Sveriges Allmännyttiga Bostadsföretag, rapporten Vad skulle marknadshyror kosta Sverige? Där gör PwC en konsekvensanalys av marknadshyror samt en jämförelse mellan europeiska länders olika system för socialbostäder. I den framgår att även länder med marknadshyror har bostadsbrist, deras socialbostäder är dyra för staten och för få i förhållande till det växande antalet resurssvaga hushåll.
Om Sverige införde marknadshyror skulle nyproduktionen behöva subventioneras, konstaterar PwC. Högre hyror ökar omflyttningen, folk trängs ut från sina bostäder och det behöver tillkomma bostäder dit de kan flytta. Byggandet av dessa bostäder måste subventioneras. Med utgångspunkt i Boverkets beräkning att det behövs 705 000 nya bostäder mellan år 2015 och 2025, visar PwC att de subventionerna skulle kosta skattebetalarna totalt 70-80 miljarder kronor.
– Det är en oförsvarlig värdeöverföring från skattebetalarna till landets fastighetsägare. Dessutom är summan förmodligen lågt räknat med tanke på att man i Finland betalade hela 240 miljoner euro i stöd till landets socialbostäder år 2011. Det är en belastning som de svenska förespråkarna av marknadshyror ogärna lyfter fram, säger Kurt Eliasson.
PwCs analys av andra länder visar bland annat att:
- Bostadsbristen finns i samtliga studerade länder.
- Det finns en vilja att styra om befintliga system så att belastningen på statsbudgeten minskar.
- De har minst två hyresbostadsmarknader - en med statligt reglerade hyror i socialbostäder och en med fri hyressättning.
- De offentliga utgifterna för subventioner, skattelättnader och bostadsbidrag är höga.
- Socialbostäderna räcker inte till, i England liknas det vid att vinna på lotteri.
– Sverige har en grav bostadsbrist och svaga hushåll har svårt att få bostad. De problemen måste vi hantera, men inte genom att importera lösningar som redan har samma problem som vi själva dras med. Om skatter ska användas till att lösa bostadsbristen – oavsett om det är med bostadsbidrag eller subventioner – måste vi ha kostnadsbilden klar för oss. Med PwCs rapport har vi kommit en bit på väg, säger Kurt Eliasson.
Bifogas: Rapporten Vad skulle marknadshyror kosta Sverige? Som pdf
Kontakt:
Chris Österlund, chef Ekonomi och Finans, SABO: 0760-52 04 87
Lars Tvede-Jensen, partner på PwC och ansvarig i Sverige för Infrastructure: 0709-29 34 03
Charlotta Lundström, pressansvarig SABO: 070-721 20 11
Nyckelord
Kontakter
Josefin MorgePresschef
Tel:08-406 55 25josefin.morge@sverigesallmannytta.seBilder
Dokument
Om
Sveriges Allmännytta är bransch- och intresseorganisationen för 320 allmännyttiga kommunala och privata bostadsföretag som bygger och förvaltar hyresbostäder för alla i hela landet. Tillsammans har de över 975 000 hyresbostäder
Vi bistår våra medlemmar så att de kan vara långsiktiga och konkurrenskraftiga aktörer på bostadsmarknaden. På så sätt bidrar vi gemensamt till en hållbar utveckling – ekonomiskt, miljömässigt och socialt.
Följ Sveriges Allmännytta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Allmännytta
Gemensamma riktlinjer för digitala lås skapar trygghet och värde12.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Hyresgästföreningen och Sveriges Allmännytta tar nu fram gemensamma riktlinjer för digitala lås. Tanken är enkel: när tekniken flyttar in i hemmen ska det vara tydligt, tryggt och lätt att förstå – och ge något som faktiskt gör vardagen enklare för både hyresgäster och fastighetsägare.
De vinner Allmännyttans bästa klimatinitiativ!13.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Juryn har utsett årets vinnare i Allmännyttans bästa klimatinitiativ. Bostadsbolaget i Göteborg tar hem priset i kategorin för stora bolag och Sjöbohem utses till vinnare bland små och medelstora bolag. Konkurrensen var hård när många klimatinitiativ tävlade om årets utmärkelser. Finalbidragen spände över energieffektivisering, klimatsmarta renoveringar, hållbara förhandlingar och satsningar på biologisk mångfald. – Det är värdefullt att få lyfta de innovativa och inspirerande projekt som våra medlemmar driver runt om i landet. Tävlingen gör att resultaten sprids och uppmärksammas, och den ger också utrymme att fira framgångar, säger Frida Hansson, projektledare på Sveriges Allmännytta.
Dramatisk kostnadsutveckling för vatten och avlopp, elnät, fjärrvärme5.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Kostnaderna för fjärrvärme, elnät, vatten och avlopp samt avfall fortsätter att öka kraftigt. I år har priserna totalt ökat med cirka 10 procent visar Nils Holgerssonrapporten. Samtidigt innebär sjunkande elhandelspris att den totala kostnadsökningen för ett Nils Holgerssonhus blir måttligare än befarat. Skillnaderna i driftkostnad mellan kommunerna är fortsatt stora – det är exempelvis 85 procent dyrare att bo i Vaxholm än i Luleå.
Nytt ramavtal klart för småhus i allmännyttan – ska möjliggöra 200 nya hem per år30.10.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta har tecknat ett nytt ramavtal för Allmännyttans Kombohus Småhus, som omfattar radhus, parhus och tvåvåningshus. Avtalet, som gäller från 1 november 2025 till 31 oktober 2029, ger landets allmännyttiga bostadsföretag möjlighet att bygga prisvärda småhuslägenheter med fokus på kvalitet, energieffektivitet och hållbarhet.
Sex finalister gör upp om Allmännyttans bästa klimatinitiativ 202523.10.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu står det klart vilka bostadsföretag som har chansen att ta hem titeln Allmännyttans bästa klimatinitiativ 2025. Sex finalister tävlar i två storlekskategorier – och årets bidrag visar en imponerande bredd. Här finns allt från effektivare energisystem och återbrukade kök till biologisk mångfald och fossilfri elproduktion.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

