Anders Nordstrand ny vd för SABO
20.4.2016 10:05:00 CEST | Sveriges Allmännytta | Pressmeddelande

Anders Nordstrand är idag vd för det allmännyttiga bostadsföretaget Bostads AB Mimer i Västerås och tillträder tjänsten som vd på bransch- och intresseorganisationen SABO (Sveriges Allmännyttiga Bostadsföretag) efter sommaren, exakt tillträdesdatum är i dagsläget inte klart. SABOs nuvarande vd Kurt Eliasson, som lämnar efter nära tio år på posten, fortsätter fram tills Anders Nordstrand är på plats.
– Kurt Eliasson har lett och utvecklat SABO på ett mycket framgångsrikt sätt, han lämnar över en professionell och aktad organisation med många viktiga uppdrag framöver och Anders Nordstrand är rätt person att ta den vidare, säger Leif Jakobsson.
Under sin tid på Mimer har Anders Nordstrand bland annat ökat tempot i nyproduktionen och aktivt arbetat för att Mimer ska ta ett större samhällsbyggaransvar och att tillsammans med Västerås stad utveckla samhället.
– Jag vill idag inte göra någon programförklaring för mitt arbete med SABO. Det är viktigt för mig att först träffa personalen och medlemsföretagen för att sätta mig in i det arbete som görs idag. Men jag konstaterar att SABOs fokus på nyproduktion är viktigt. Det absolut viktigaste just nu är att få fram bostäder som fler har råd med. Allmännyttan har en viktig roll som samhällsbyggare. Det visar sig i både nyproduktion, renovering, förvaltning och i medlemsföretagens sociala insatser, säger Anders Nordstrand.
Kort om Anders Nordstrand:
Ålder: 58 år
Bakgrund: Bland annat vd för Mimer, vd för Micasa, vd Stockholm Visitors Board
Bor: Stockholm
Familj: Gift, två vuxna barn och två barnbarn
Bifogas:
Foto på Anders Nordstrand
Kontakt:
Leif Jakobsson, ordförande SABO: 070-343 97 59
Charlotta Lundström, pressansvarig SABO: 070-7212011
Nyckelord
Kontakter
Josefin MorgePresschef
Tel:08-406 55 25josefin.morge@sverigesallmannytta.seBilder
Om
Sveriges Allmännytta är bransch- och intresseorganisationen för 320 allmännyttiga kommunala och privata bostadsföretag som bygger och förvaltar hyresbostäder för alla i hela landet. Tillsammans har de över 975 000 hyresbostäder
Vi bistår våra medlemmar så att de kan vara långsiktiga och konkurrenskraftiga aktörer på bostadsmarknaden. På så sätt bidrar vi gemensamt till en hållbar utveckling – ekonomiskt, miljömässigt och socialt.
Följ Sveriges Allmännytta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Allmännytta
Godisfabriken vinner Allmännyttans bästa bygge 20267.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kvarteret Godisfabriken i Gävle vinner årets upplaga av tävlingen Allmännyttans bästa bygge. Juryn lyfter fram projektets arkitektur, hållbarhetslösningar och förmåga att skapa en levande stadsdel i en tidigare industrimiljö.
Finalisterna till Allmännyttans bästa bygge 2026 utsedda16.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu är det klart vilka projekt som går vidare till final i tävlingen Allmännyttans bästa bygge 2026. Av 15 nominerade bidrag från hela landet har juryn utsett fyra finalister – med stor bredd i både innehåll och uttryck.
Vårändringsbudgeten når långt ifrån alla hushåll13.4.2026 10:30:43 CEST | Pressmeddelande
Regeringens vårändringsbudget syftar till att stärka hushållens ekonomi i ett läge med fortsatt osäkerhet och höga energipriser. Men utformningen av flera centrala åtgärder innebär att stödet i praktiken fördelas efter boendeform och når därmed inte alla hushåll.
Energistöd missgynnar boende i hyresrätt23.3.2026 15:24:37 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta, Fastighetsägarna och Hyresgästföreningen välkomnar att regeringen agerar mot de höga energipriserna. Samtidigt riktar organisationerna kritik mot att de åtgärder som nu presenteras riskerar att inte omfatta alla hushåll.
Från hönshus till höghus – här är de nominerade till Allmännyttans bästa bygge 202623.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu är nomineringarna i Allmännyttans bästa bygge 2026 klara. Femton projekt, från mobila hönshus till 15-våningshus, tävlar om den åtråvärda titeln.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

