SABO kommenterar dagens flyktinguppgörelse
23.10.2015 13:48:00 CEST | Sveriges Allmännytta | Pressmeddelande
I den uppgörelse som regeringen och Alliansen presenterade idag finns bland annat ett avsnitt om hur boendesituationen ska förbättras. Det står:
”Fler bostäder behöver fram snabbt. Tillfälliga lättnader i plan- och byggregleringen ska genomföras. En översyn ska göras så att krav på byggnader som uppförs eller tas i anspråk med tidsbegränsat bygglov förenklas och möjlighet att ”återbostadisera” lägenheter som i dag används för annat ändamål utan att nybyggnadskraven behöver tillämpas. Förutsättningarna för att fler kommuner ska låta uppföra bostäder för uthyrning till Migrationsverket på långa avtal, liknande den så kallade Västerviksmodellen utvecklas. Det kan till exempel röra sig om att göra det möjligt för Migrationsverket att ingå avtal som är längre än sex år.”
- Min bedömning är att lättnader i plan- och byggreglerna kan underlätta bostadsbyggandet. Ökad flexibilitet och förenklade krav kring tillfälliga bygglov är ytterligare en åtgärd som är bra. Vi måste bygga fler bostäder och det måste gå snabbare från idé till färdigt hus. Sverige växer i snabb takt och nu har vi en exceptionell situation med många människor som söker sig till oss för skydd, säger Kurt Eliasson vd för bransch- och intresseorganisationen SABO.
Nyckelord
Kontakter
Josefin MorgePresschef
Tel:08-406 55 25josefin.morge@sverigesallmannytta.seOm
Sveriges Allmännytta är bransch- och intresseorganisationen för 320 allmännyttiga kommunala och privata bostadsföretag som bygger och förvaltar hyresbostäder för alla i hela landet. Tillsammans har de över 975 000 hyresbostäder
Vi bistår våra medlemmar så att de kan vara långsiktiga och konkurrenskraftiga aktörer på bostadsmarknaden. På så sätt bidrar vi gemensamt till en hållbar utveckling – ekonomiskt, miljömässigt och socialt.
Följ Sveriges Allmännytta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Allmännytta
Energistöd missgynnar boende i hyresrätt23.3.2026 15:24:37 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta, Fastighetsägarna och Hyresgästföreningen välkomnar att regeringen agerar mot de höga energipriserna. Samtidigt riktar organisationerna kritik mot att de åtgärder som nu presenteras riskerar att inte omfatta alla hushåll.
Från hönshus till höghus – här är de nominerade till Allmännyttans bästa bygge 202623.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu är nomineringarna i Allmännyttans bästa bygge 2026 klara. Femton projekt, från mobila hönshus till 15-våningshus, tävlar om den åtråvärda titeln.
Politiken ska inte lägga sig i hyresförhandlingarna9.3.2026 11:56:30 CET | Pressmeddelande
Vänsterpartiets förslag att frysa hyrorna kommer att slå hårt mot både bostadsförvaltningen och bostadsförsörjningen i Sverige. Det varnar Sveriges Allmännytta och Fastighetsägarna för.
Nya ledamöter utsedda till Sveriges Allmännyttas vd-råd13.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta har utsett nya ledamöter till organisationens vd-råd. Rådet samlar vd:ar från hela landet och fungerar som ett strategiskt forum för erfarenhetsutbyte och utveckling av allmännyttan – med fokus på långsiktigt hållbar och affärsmässig utveckling av hyresrätten. – Vd-rådet är en viktig del av Sveriges Allmännyttas arbete. Genom bred representation från olika delar av landet och bolag av olika storlek stärker vi vår gemensamma förmåga att möta framtidens utmaningar och driva utvecklingen av allmännyttan framåt, säger Cathrine Holgersson, vd för Sveriges Allmännytta.
Håkan Larsson ny samhällspolitisk chef på Sveriges Allmännytta9.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta har utsett Håkan Larsson till ny samhällspolitisk chef. Han tillträder sin tjänst den 1 april och kommer närmast från rollen som samhällspolitisk chef på Villaägarna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
