Sveriges Allmännytta

SABOs Kombohus välkomnas för Gröna lån

Dela
SABOs Kombohus Bas, Mini och Plus kan finansieras med så kallade Gröna lån från Kommuninvest. – Det är ett bevis på att våra prispressade typhus ligger i framkant när det gäller att minska bostadssektorns klimatpåverkan, säger Jonas Högset, ansvarig för nyproduktion på bransch- och intresseorganisationen SABO.

Kommuninvest är kommunernas egna låneinstitut och är aktivt på den globala finansmarknaden för att finansiera investeringsprojekt. Kraven för att kvalificera sig för Kommuninvests Gröna lån är satta utifrån ett hållbarhetsperspektiv och bostadsprojekt med bland annat låg energiförbrukning har möjlighet att finansieras genom Gröna lån.

– Kombohus är ett imponerande koncept med kostnadseffektivitet, hög kvalitet och en låg energiförbrukning. Kombohus med en energiförbrukning som är 25 procent lägre än BBR 21 kommer att godkännas för Gröna lån. Vi hoppas att fler kommuner och bolag nu väljer att miljömärka lån som finansierar Kombohus-projekt, säger Björn Söderlundh, Kommuninvests utlåningschef.

De av SABOs medlemsföretag som planerar att bygga Kombohus och har rätt att låna från Kommuninvest kan ansöka om Gröna lån. Lånevillkoren är desamma som för traditionell finansiering. I de flesta fall, beroende på utförande och geografisk placering, förväntas Kombohusen uppfylla de krav som Kommuninvest ställer på energiförbrukning och miljöcertifiering. Kommuninvest gröna finansieringskoncept har en miljökommitté som består av externa rådgivare med god erfarenhet av hållbarhetsarbete.

– Vi är stolta över att SABOs Kombohus kan godkännas för Gröna lån. När vi ramupphandlade Kombohus Bas, Mini och Plus var det viktigt för oss att inte enbart pressa priset utan även ställa krav på bra kvalitet, god miljöprestanda och låg energiförbrukning, säger Jonas Högset.


Fakta SABOs Kombohus:

  • Cirka 25 procent lägre byggpris än övriga marknaden.
  • Energiförbrukning på maximalt 65 kWh/m2 år i Enköping, zon III.
  • Byggnaderna uppfyller villkor för Miljöbyggnad Silver, eller Svanen.


Fakta Kommuninvests Gröna lån kategori gröna byggnader, nya byggnader:

Energiförbrukning som är minst 25 % lägre än Boverkets byggnorm 21 (BBR 21) och helst med någon av följande certifieringar: 1) LEED gold. 2) BREEAM very good. 3) Miljöbyggnad silver. 4) Svanen. 5) EU Green Buildning eller 6) Feby 12 (Minienergihus)


Kontakt:

Jonas Högset, ansvarig för nyproduktion, SABO: 0727-42 45 46
Charlotta Lundström, pressansvarig, SABO: 070-721 20 11

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Om

Sveriges Allmännytta
Sveriges Allmännytta
Hornsgatan 15
118 46 Stockholm

08-406 55 00http://www.sverigesallmannytta.se

Sveriges Allmännytta är bransch- och intresseorganisationen för 320 allmännyttiga kommunala och privata bostadsföretag som bygger och förvaltar hyresbostäder för alla i hela landet. Tillsammans har de över 975 000 hyresbostäder

Vi bistår våra medlemmar så att de kan vara långsiktiga och konkurrenskraftiga aktörer på bostadsmarknaden. På så sätt bidrar vi gemensamt till en hållbar utveckling – ekonomiskt, miljömässigt och socialt.

Följ Sveriges Allmännytta

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sveriges Allmännytta

Sveriges Allmännytta 75 år – kräver bättre villkor för bostadsmarknaden25.4.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

På årets mellanårskongress i Stockholm markerade Sveriges Allmännytta sitt 75-årsjubileum – en historia av samhällsbygge, innovation och ansvar. Men fokus låg inte bara på det som varit. Med skärpt ton lyfte kongressen behovet av politiska reformer som gör det möjligt för de allmännyttiga bostadsföretagen att ta ansvar i en tid då vi har en bostadsmarknad i obalans, höga kostnader och ökade krav på hållbarhet.

Vårbudgeten förstärker snedfördelning – stöd går främst till ägt boende15.4.2025 09:28:14 CEST | Pressmeddelande

Regeringen har lagt fram vårändringsbudgeten. Sverige står inför ett osäkert ekonomiskt läge till följd av det eskalerande handelskriget, särskilt efter att USA:s president Donald Trump infört omfattande tullar på varor från EU och övriga världen. Finansminister Elisabeth Svantesson konstaterade under morgonens pressträff att den svenska ekonomins återhämtning nu har brutits och att tillväxtprognosen för 2025 måste revideras ned. Hon betonade att Trumps agerande har skadat förtroendet för USA och att situationen är utan tidigare motstycke. Det leder till ökad ekonomisk osäkerhet som minskar företagens investeringar och hushållens konsumtion. Regeringen satsar 11,5 miljarder på åtgärder som bland annat ROT-avdrag och ett kapitaltillskott till Norrlandsfonden för att öka utlåningskapaciteten till bostäder i norra Sverige, men situationen beskrivs som mycket osäker.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye