Alla tillstånd på plats för järnmalmsgruva i Dalarna

1979 lade SSAB ner gruvan i Blötberget. Det hade då brutits järnmalm i området sedan 1600-talet. Men en svag konjunktur med låga järnmalmspriser tvingade fram det drastiska beslutet.
40 år senare kan det dock vara dags för en återstart. Det är i alla fall Nordic Iron Ore plan och förhoppning.
”För att vara ett gruvprojekt är det unikt bra förutsättningar och det är riktigt unikt för Sverige att vi har alla tillstånd på plats för att starta gruvan”, säger bolagets vd Lennart Eliasson.
I Blötberget finns enligt gjorda studier malm för tolv års brytning. Den beräknas ge ett rörelseresultat på knappt 600 miljoner kronor per år med en rörelsemarginal på 44 procent. Men bortom Blötberget finns mer malm i underjorden och den vill Nordic Iron Ore också bryta.
Men för att kunna komma igång krävs kapital, närmare bestämt runt två miljarder kronor.
”Nu är vi ute och känner på marknaden och talar med olika potentiella investerare”, säger Lennart Eliasson.
Blir det en gruva i Blötberget beräknas den få runt 300 anställda.
Se hela inslaget här (5:03 min, nytt fönster)
Nyckelord
Kontakter
Jonas HarryssonRedaktör
Tel:070 845 97 30jonas.harrysson@efn.seBilder

Länkar
Om
EFN Ekonomikanalen sprider kunskap om ekonomi. Vi vänder oss till den ekonomiintresserade allmänheten. Kanalen är rikstäckande, reklamfri och det kostar ingenting att ta del av våra program, reportage och intervjuer. Kanalen har utsetts till Sveriges bästa ekonomikanal tre år i rad. EFN drivs av en oberoende redaktion och ägs av Handelsbanken.
Med våra fem lokalredaktioner är vi Sveriges enda rikstäckande ekonomikanal. Vi är stationerade i Umeå, Gävle, Stockholm, Göteborg och Malmö.
Se oss på EFN.se och i sociala medier.
Länka gärna till vårt material.
Följ EFN Ekonomikanalen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från EFN Ekonomikanalen
Kielos exklusivt hos EFN från 20264.12.2025 09:17:35 CET | Pressmeddelande
EFN och Katrine Kielos utökar samarbetet. Från och med årsskiftet är EFN det enda mediehuset i Norden som har Katrine Kielos som skribent och programledare. Det betyder att hennes populära krönikor från och med nästa år börjar publiceras på EFN.se och i EFN Finansmagasinet.
Generation Skuldsatt säsong två – Magdalena Kowalczyk gräver vidare i överskuldsättningen10.11.2025 09:05:00 CET | Pressmeddelande
I andra säsongen av Generation Skuldsatt fortsätter Magdalena Kowalczyk djupdyka i Sveriges skuldmaskineri. Med unika vittnesmål både inifrån branschen, men också från djupt skuldsatta människor, visar hon baksidan av ett Sverige där överskuldsättning blivit vardag.
EFN gör specialprogram om Nobelprisens betydelse för ekonomin: ”Aldrig varit viktigare”13.10.2025 10:34:59 CEST | Pressmeddelande
EFN presenterar två fördjupande program om årets Nobelpris under ledning av Anders Kraft och Niklas Ekdal. Fokus ligger på pristagarna, deras upptäckter och vad de betyder för vetenskapen, samhället – och ekonomin.
Anders Hägerstrand har tillträtt som chefredaktör för EFN15.9.2025 14:10:22 CEST | Pressmeddelande
Anders Hägerstrand har nu tillträtt som chefredaktör och ansvarig utgivare för EFN Ekonomikanalen och Finansmagasinet.
Pontus Samimian Johansson klar för EFN: ”Oerhört skicklig reporter”19.6.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
EFN Finansmagasinet stärker upp nyhetsbevakningen ytterligare. Nu är Affärsvärldens reporter Pontus Samimian Johansson klar för EFN.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
