För första gången i Sverige - Vakten vid Rhen av Lillian Hellman
3.2.2020 09:25:29 CET | Dramaten | Pressmeddelande

Vakten vid Rhen är en rapp och spännande amerikansk thriller om en familj som tvingas ta ställning. Pjäsen utspelar sig i ett ombonat hem i det ännu fredliga USA, 1940. Sara, maken Kurt och deras tre barn är på flykt undan fascismen och kriget i Europa och har äntligen kommit fram till Saras familjehem, där hon återförenas med sin mor och bror efter 20 år. Men att lämna den växande fascismen bakom sig visar sig vara omöjligt. Hemma hos modern finns redan några gäster, bland annat en rumänsk nazistsympatisör, som flyttar krigets frontlinjer till det fredliga vardagsrummet i Amerika.
Lillian Hellman (1905–1984) var en av USA:s genom tiderna mest framgångsrika dramatiker. Hon skrev även filmmanus och var politisk aktivist. Vakten vid Rhen skrevs 1940, några månader innan USA drogs in i andra världskriget och pjäsen bär på en speciell stämning av en värld i oro. Det som börjar som en underhållande dramakomedi med en sylvass matriark och oskyldiga flirtar visar snart sig vara en omskakande politisk thriller om frågor som ekar högt in i vår tid. Vakten vid Rhen hade premiär på Martin Beck Theatre i New York i april 1941 och blev en av det årets mest omtalade pjäser och en stor succé. Den filmatiserades också med Bette Davies i en av rollerna. Detta är första gången pjäsen spelas i Sverige, i en ny översättning av Klas Östergren.
2010 regisserade Jenny Andreasson föreställningen Slott i Sverige av Francoise Sagan på Dramaten och knöts sedan till teatern. Hon har i sitt arbete alltid fokuserat på kvinnliga dramatiker och har bland annat regisserat Tjuvar av Dea Loher, Chéri av Colette, De oskyldiga av Lillian Hellman och Kriget har inget kvinnligt ansikte av Svetlana Aleksijevitj.
Medverkande
Anise - Mia Benson
David - David Book
Marthe - Rakel Benér Gajdusek
Sara - Melinda Kinnaman
Fanny - Marika Lindström
Kurt - Alexej Manvelov
Teck - Andreas Rothlin Svensson
Bodo - Ira Lipsker/Alexander Jernberg
Babette - Juni Helander/Kerstin Linden
Joshua - Rufus Vårdstedt/Olle Frelin
Översättning: Klas Östergren
Regi: Jenny Andreasson
Scenografi och kostym: Marika Feinsilber
Peruk och mask: Moa Hedberg, Melanie Åberg
Koreografi: Catharina Allvin
Ljus: Anna Wemmert Clausen
Vakten vid Rhen, Sverigepremiär 22 februari, Lilla scenen
Nyckelord
Kontakter
Lena TörnerPressansvarig
Tel:0703-72 61 47lena.torner@dramaten.seBilder


Om
Kungliga Dramatiska Teatern, mer känd som Dramaten, är Sveriges nationalscen. Teatern verkar utifrån ett uppdrag från regeringen, som bland annat innebär att teatern såväl ska förvalta teaterhistorien som arbeta för teaterkonstens utveckling. På Dramaten spelas således klassiker, nyskriven teater och teater för barn och ungdom. Teatern ägs till 100 procent av svenska staten. Interim vd är Ann-Sofie Lindahl och Mattias Andersson är teaterchef och konstnärlig ledare.
Teaterhuset vid Nybroplan är Dramatens hemvist sedan 1908 och rymmer fyra scener. Den största, Stora scenen, rymmer upp till 770 besökare. I direkt anslutning till huset vid Nybroplan, på Almlöfsgatan bakom, ligger Lilla scenen.
Följ Dramaten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Dramaten
Från elitfotboll till harakiri – höstens två internationella gästspel25.8.2026 12:48:45 CEST | Pressmeddelande
I september gästspelar den kroatiska föreställningen Football Boot Tongue som riktar blicken mot elitfotbollens värld – och mot depression, toxisk maskulinitet och en framgångskultur där spelarna behandlas som handelsvaror. I december återkommer den spektakulära scenkonstnären Angélica Liddell med SEPPUKU – EL FUNERAL DE MISHIMA o el placer de morir för att begrava den japanske författaren Yukio Mishima i en ritual om skönhet, erotik och död. Båda föreställningarna ges inom ramen för Bergmanfestivalen.
Höstens första Dramaten.Doc med fokus Taiwan21.8.2026 08:57:22 CEST | Pressmeddelande
Den taiwanesiska dramatikern Pen-ning Hsing ger nytt liv åt en klassisk kinesisk fabel och förvandlar den till en humoristisk och oroande berättelse om våld, minne och makten över historieskrivningen. Vargen och en man vid namn Dongguo förenar traditionell kinesisk teater med Taiwans komplexa historia och dagens geopolitiska verklighet. Ges 9–10 september i Dramatenbaren.
Parzivals extravaganta riddartåg utan moralisk kompass19.8.2026 11:49:26 CEST | Pressmeddelande
Parzival är en episk, grotesk och maximalistisk berättelse om Kung Arturs riddare och jakten på mening i en värld av mörker och kaos. Razmus Nyström som riddaren Parzival och regi av Marie Nikazm Bakken. Urpremiär på Lilla scenen 10 september.
Hamlet möter Lejonkungen i personligt gästspel14.8.2026 10:11:34 CEST | Pressmeddelande
Människokung Hamlet är en soloföreställning om tre blivande kungar framtagen av Joakim Fernström, skådespelare med Downs syndrom på Mosaikteatern. Det är en berättelse om Lejonkungen, Hamlet och Joakims egen födelse – en personlig pjäs som balanserar mellan galenskap och kärlek, sorg och lycka. Ges på Lilla scenen den 8 oktober.
När krig blir vardag13.8.2026 08:58:43 CEST | Pressmeddelande
Sista meddelandet av ukrainska Nina Zachozjenko är specialskriven för Dramaten och skildrar vardagslivet före och under ett krig. För regi står Dmitri Plax. Urpremiär 31 oktober.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
