Figaros bröllop - »En intelligent och lekfull uppsättning som berör«
11.2.2020 17:00:00 CET | Kungliga Operan | Pressmeddelande

Som Grevinnan hörs Christina Nilsson som senare i vår återkommer i sin sensationella debut på Kungliga Operan som Aida. Rollen som Figaro görs av Denis Milo, rysk baryton som i samband med nypremiären erhåller det speciella Anders Wall-stipendiet, Rollerna som Susanna och Greven görs av Kungliga Operans sopran Vivianne Holmberg respektive barytonen Jans Persson - samtliga gör sina roller
Som Cherubin hörs Emma Sventelius som senare alternerar med Johanna Rudström, som gjort rollen i denna uppsättning. Jean-Christophe Spinosi, som 2017 dirigerade premiären av Rossinis Askungen på Operan, leder solister, Kungliga Operans kör och hovkapell.
Figaros bröllop är en lekfull uppsättning fylld av lika delar allvar och komik. Ole Anders Tandberg placerar handlingen på ett nutida hotell och tematiken kretsar kring begärets intrikata mekanismer. Vad är den explosionsartade passionen egentligen uttryck för? Varför begär vi de vi begär? Och är vi alla i slutändan utbytbara kärleksobjekt? Människorna i Mozarts opera är djupt mänskliga och samtidigt dråpligt tillskruvade. Tandberg är just nu även aktuell med uppsättningen av Candide.
Så här skriver Operans dramaturg Katarina Aronsson i programbladet: »Uppsättningen rymmer både komik och allvar. En inspirationskälla är Charlie Chaplins filmer. Som exempel tar Tandberg fram scenen i Stadens ljus där en balettliknande boxningsmatch äger rum mellan en extremt mager och rädd Chaplin och en betydligt kaxigare motståndare. Allt elegant koreograferat med utmejslad timing i varje rörelse.«
Uppsättningen hade premiär på Kungliga Operan den 27 mars 2010.
Presscitat:
»En intelligent och lekfull uppsättning som berör« Dagens Nyheter
Kontakter
Torbjörn ErikssonPresschef
Tel:070-634 43 53torbjorn.eriksson@operan.seBilder





Länkar
Om
Kungliga Operan är sedan 1773 Sveriges nationalscen för opera och balett.
Följ Kungliga Operan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kungliga Operan
Lifar/Forsythe – dubbelt upp med Kungliga Baletten27.3.2026 10:02:52 CET | Pressmeddelande
Serge Lifars stora formationer möter technosynkoper i William Forsythes stilbildande språk. I verken Suite en blanc och In the middle, somewhat elevated får publiken under samma kväll möta två av 1900-talets tongivande koreografer som förändrat dansvärlden på helt olika sätt. En uppvisning av Kungliga Baletten i teknisk precision och perfektion i neoklassisk och modern stil. Nypremiär på Kungliga Operans stora scen den 1 april kl 19.00.
Askungen som skruvad fars för elvaåringar24.3.2026 13:34:45 CET | Pressmeddelande
Koreograf och regissör Örjan Andersson har plockat isär Rossinis klassiska opera och satt ihop den för en ung publik. Askungen är en berättelse om kärlek, längtan och tillhörighet, framförd av tre sångare, tre dansare och en skådespelare. Urpremiär i Rotundan, Kungliga Operan, den 27 mars kl 10.30.
Från Mozart till Silvestrov – kammarkonsert med morgondagens stjärnor från Ukraina18.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Som en del av årets upplaga av European Festival: Ukrainian Spring presenterar Kungliga Operan Från Mozart till Silvestrov – en unik kammarmusikalisk konsert den 7 april i Guldfoajén. Här får publiken höra några av de mest lovande musikerna från Ukraina framföra såväl klassiska verk av Chopin och Mozart som stycken av ukrainska kompositörer som sällan spelas i Stockholm. Konserten Från Mozart till Silvestrov ges i Guldfoajén, Kungliga Operan, den 7 april kl. 14.00
Puccinis mästerverk i nytt ljus: Sofia Adrian Jupithers Madama Butterfly är långt ifrån en romantisk saga16.3.2026 10:57:57 CET | Pressmeddelande
När regissör Sofia Adrian Jupither tar sig an den klassiska publikfavoriten Madama Butterfly landar karaktärerna långt ifrån den sedvanliga romantiska skildringen av omöjlig kärlek. »Det här är en opera om en 15-årig flicka som säljer sex«, säger Sofia Adrian Jupither, som vill ta med publiken tillbaka till verklighetens sexhandel i Japan, en värld som Puccini tonsatt med sin odödliga musik. Polska sopranen Izabela Matula sjunger rollen som Cio-Cio-San och ukrainske Dmytro Popov gör rollen som Pinkerton, här en förövare snarare än en förälskad ung man. Premiär på Kungliga Operans stora scen den 21 mars kl 19.00.
Vilse som relaxed performance öppnar operans värld för fler barn13.3.2026 12:12:30 CET | Pressmeddelande
I höst får fler barn med olika typer av funktionsvariationer chans att se barnoperan Vilse som relaxed performance, när succéuppsättningen från 2024 återkommer till Rotundan. »Vi försöker alltid hitta sätt att göra opera och balett tillgängligt för fler barn och unga och är otroligt glada att kunna presentera Kungliga Operans första relaxed performance för både elever i anpassad grundskola och familjer«, säger Unga Operans konstnärliga chef Ellen Lamm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
