Özz & Måns – Världens historia. Gästspel 16/2

Nu är Özz Nûjen och Måns Möller tillbaka med sin kritikerrosade succéshow "Världens historia" som blev nominerad till årets scenshow i "Det Svenska Humorpriset" 2019. Sveriges mest dynamiska och underhållande komiker-duo Özz Nûjen och Måns Möller bjuder med oss på en ny resa bakåt i tiden. Efter att närmare 80 000 personer vallfärdat till konserthus och teatrar genom vårt avlånga land för att skratta sig igenom ”Sveriges Historia – den nakna sanningen”, kommer nu Özz Nûjen och Måns Möller med föreställningen ”Världens historia – den osminkade sanningen” till Uppsala stadsteater.
Med sin unika, smarta och populära humor och dialog som verktyg tar Måns och Özz publiken på en resa genom vår världshistoria och försöka ta sig an funderingar som:
Vem var och är den mäktigaste kvinnan genom tiderna? Elisabeth I, Margaret Thatcher eller Kleopatra? Hur gick det till första gången man skulle provsmaka alla svampar i skogen för att se vilka som gick att äta och inte? – »Jag tar den här gula trumpetliknande så kan väl du prova den där vackra röda med vita prickar på?« Vilken är den viktigaste uppfinningen i mänsklighetens historia, ångmaskinen, hjulet eller Fidget Spinnern?
Nyckelord
Kontakter
Elisabeth WennerströmKommunikation & PR/Presskontakt
Tel:+46 (0)730 711 222elisabeth.wennerstrom@uppsalastadsteater.seBilder

Länkar
Om
Uppsala stadsteater är Sveriges tredje största stadsteater. Vår vision är att skapa omvälvande scenkonst av högsta kvalitet som berör och utmanar i nuet och in i framtiden. Vi har också ett löfte: att beröra bortom föreställningen.
Repertoaren är bred och innehåller klassiker såväl som innovativ scenkonst, komedi och bråddjup dramatik för publik i alla åldrar.
Följ Uppsala stadsteater
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Uppsala stadsteater
Uppskjuten skuld tas på årets resultat5.2.2025 11:15:00 CET | Pressmeddelande
Uppsala stadsteater redovisar en förlust på cirka 37 miljoner kronor i bokslutet för 2024. Teatern har fått ett koncernbidrag motsvarande underskottet för att få arbetsro och återupprätta en budget i balans.
Biljettsläpp: Funeral of Lady Sapiens28.1.2025 14:11:24 CET | Pressmeddelande
Regissören och dramatikern Helle Rossing utgår från egna erfarenheter av utbrändhet i Funeral of Lady Sapiens. Det är en föreställning om att vilja begrava sig själv för att sedan pånyttfödas. Biljetterna släpps i dag, 28 januari och föreställningen har urpremiär 3 april på källarscenen Ettan.
Drygt 9 000 skolelever besökte Uppsala stadsteater 202427.1.2025 11:38:59 CET | Pressmeddelande
Under 2024 tog Uppsala stadsteater emot 9 250 skolelever. Tack vare Uppsala kommuns utbudsbokning är besöket kostnadsfritt för skolan.
Pia Johansson i succén Britt-Marie var här10.1.2025 10:23:05 CET | Pressmeddelande
Pia Johansson gestaltar den motvilliga fotbollstränaren i Fredrik Backmans succéroman Britt-Marie var här. Föreställningen har premiär på Uppsala stadsteater 15 april. Biljetter släpps i dag, 10 januari, klockan 16.00.
Nytt publikrekord för Uppsala stadsteater8.1.2025 16:00:09 CET | Pressmeddelande
Uppsala stadsteater slår publikrekord för 2024 med nästan 90 000 besökare. Under året har Uppsala stadsteater satt upp flera utsålda produktioner och ökat beläggningsgraden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum