Public service uppfyller sina uppdrag
Det är kraven som regeringens ställt på de tre bolagen under 2018 som granskningsnämnden nu bedömer.
För första gången med nuvarande regler har något av bolagen – UR – uppfyllt sitt uppdrag utan några brister. Samtidigt har SVT för första gången i huvudsak uppfyllt kravet på att redovisa sina kommersiella samarbeten. SVT bör dock fortsätta att utveckla redovisningen av samarbetena, anser granskningsnämnden.
SVT samarbetar med olika företag bland annat i produktionen av Melodifestivalen och i samproduktioner av program. Intäkterna från samarbetena blev sammanlagt drygt 110 miljoner kronor under 2018.
Men granskningsnämnden har också funnit brister. SR och SVT har endast delvis redovisat hur uppdragen fullgjorts när det gäller produktivitet. De båda företagen brister också när det gäller kravet att prioritera tillgängligheten till program för barn och unga med funktionsnedsättning.
Granskningsnämnden bedömer varje år om public service-företagen uppfyllt sina uppdrag från regeringen. Det rör sig bland annat om krav på ekonomisk effektivitet, att public service ska spegla hela landet och sända program på olika språk och för olika målgrupper. Bedömningarna görs i efterhand och utgår från bolagens public service-redovisningar.
När det gäller regeringens särskilda krav på SVT och UR att texta och tolka program bedömer nämnden att bolagen har uppfyllt dessa.
Besluten hittar du bifogade under texten men du kan även söka efter dem på vår webbplats www.mprt.se
För mer information kontakta
Maria Bergerlind Dierauer, 08-580 070 17
Om
Mediemyndigheten tillhör Kulturdepartementets ansvarsområden. Vi ska inom vårt verksamhetsområde verka för yttrandefrihet, medie- och informationskunnighet samt möjligheterna till mediemångfald och tillgänglighet. Vi ska också verka för att stärka barn och unga som medvetna medieanvändare, ta tillvara deras erfarenheter samt verka för att skydda barn från skadlig mediepåverkan.
Följ Mediemyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Mediemyndigheten
Mediestödet ökar igen till svagt bevakade områden17.12.2025 13:09:36 CET | Pressmeddelande
Mediestödsnämnden har beviljat 894 miljoner kronor till 158 medier för 2026. För tredje året i rad ökar stödet till svagt bevakade områden, både i antal beviljade insatser och i utdelad summa.
Granskningsnämnden har prövat mediers bildinnehåll15.12.2025 11:30:13 CET | Pressmeddelande
Granskningsnämnden har prövat ett flertal anmälningar som gäller bildinnehåll, främst manipulering av bilder. Nämndens senaste beslut gäller tre sådana ärenden där programföretag anmäldes för detta.
SVT och SR frias gällande beskrivningar av Charlie Kirk1.12.2025 11:41:38 CET | Pressmeddelande
Granskningsnämnden har efter anmälningar granskat flera rapporteringar i SVT och SR som handlade om dödsskjutningen av den amerikanske debattören Charlie Kirk. Frågan har handlat om hur Charlie Kirk beskrevs och vilka benämningar som användes i inslagen. Granskningsnämnden friar samtliga rapporteringar.
TV4 och Viaplay har inte uppfyllt tillgänglighetskraven28.11.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
TV4 och Viaplay omfattas av särskilda krav på tillgänglighetsanpassning för personer med funktionsnedsättning. Mediemyndighetens årliga granskning visar att de inte levt upp till vissa av kraven. Enligt myndighetens beslut blir de därför skyldiga att betala avgifter.
Ansökan att sända kommersiell radio öppnar21.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Sommaren 2026 löper nuvarande sändningstillstånd för analog och digital kommersiell radio ut. I dag öppnar Mediemyndigheten möjligheten att ansöka om nya tillstånd för nästa period.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
