All engångsplast borta från Lidls butiker

Sedan Lidl i mars 2018 antog en aggressiv global plaststrategi har ett flertal insatser för minskad plastanvändning genomförts. I samtliga svenska butiker har muggar, glas, sugrör, tallrikar, bestick och bomullspinnar successivt ersatts med hållbara alternativ till plast. Bomullspinnar av plast har till exempel bytts ut mot en papperspinne. Målet är att år 2025 skall 100 procent av all plast vara återvinningsbar och den totala plastanvändningen ska minskas med 20 procent.
– Nu är engångsplasten borta, en gång för alla. Jag tror att vi i framtiden kommer tycka att idén om plast som slängs direkt efter användning var mycket märklig och jag är glad att vi tagit det här steget. Plastutmaningen är en högt prioriterad fråga för oss. Vi fortsätter intensifiera vårt arbete och genom vår storlek och globala styrka har vi möjlighet att göra stor skillnad, säger Johan Augustsson, Sverigechef på Lidl.
Utöver utfasningen av engångsplast har flertalet åtgärder för att minska och förbättra plasten i förpackningar genomförts under 2019. I december delade Lidl ut 10 miljoner kronor till fem pristagare inom ramen för Lidl Future Initiatives och Plastutmaningen. De vinnande projekten fokuserar bland annat på återvinning av plast, utbildning för barn och unga samt transformativ förpackningsdesign för hållbar utveckling.
Plaståtgärder Lidl Sverige 2019:
• Lidl Future Initiatives/Plastutmaningen.
• Utfasning av engångsplastartiklar.
• Fortsatt intensivt samarbete med alla svenska leverantörer för att nå de övergripande målen om minskad plastanvändning och återvinningsbarhet.
Varor av egna märken samt bär- och fryskassar | Förpackningsåtgärder minskad plastanvändning och ökad återvinningsbarhet |
Färdigsallad | Plastreducering och byte till återvunnen konsumentplast |
W5 • oparfymerad glasrengöring |
100% återvunnen plast i förpackning |
Bärkassar plast engångs | Byte till återvunnen plast |
Bärkassar plast flergångs | Byte till återvunnen plast |
Fryskassar | Byte till återvunnen plast |
Färska kryddor (6 kryddor och 1 plocksallat) | Byte till materialåtervinningsbara krukor och tråg i 99,3% återvunnen plast. Även 10-25% plastminskning på de olika delarna |
Avokado | 100% plastminskning vid byte från tråg i plast till tråg i halm (som sorteras som papper) för två-pack ätmogen avokado. |
Kontakter
Pressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seBilder
Om
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 204 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Såsigt värre! Lidls kebabsås från Chef Select imponerar i smaktest2.5.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kebab med sås, eller sås med kebab? Kebab är en snabbmatsklassiker och det har blivit allt vanligare att tillaga hemma – men ingen kebab är komplett utan rätt sås. När Allt om Mat nyligen testade 10 färdiga kebabsåser imponerade Lidls kebabsås från Chef Select – och knep en andraplats med 4 av 5 i betyg.
Prisvärd påskfavorit! Lidls gravade lax utsedd till bäst i test16.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Gravad lax är en självklar favorit på många svenskars påskbord – och i år kommer det inte kosta många lax att imponera på svärmor och svärfar i påsk. I ett smaktest utfört av Allt om mat har Lidls ASC-märkta gravade lax från Nautica utsetts till bäst i test – förutom en perfekt välbalanserad smak är det dessutom testets mest prisvärda produkt! ”Fina skivor med god doft, perfekt välbalanserad smak samt en härlig konsistens gör denna lax till en vinnare”, anser testpanelen.
Söt seger: Lidls choklad är bäst i test4.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Är den dyraste chokladen bäst? Absolut inte, om du frågar testpanelen! I ett omfattande smaktest av Allt om mat har Lidls Fin Carré Hazelnut Milk Chocolate med grädde inte bara fått toppbetyg – den har också utsetts till den mest prisvärda mjölkchokladen med hasselnötter och testvinnare i det stora chokladtestet.
Grekisk gudomlighet i kyldisken hos Lidl – fetaost från Milbona topptestas28.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Du behöver inte åka hela vägen till Grekland för att ta del av grekiska smaker av högsta kvalitet. När Svenska Dagbladet testade fetaostar blev Lidls grekiska och ekologiska fetaost från Milbona topptestad med 5 av 6 i betyg. Osten hyllades för sin balanserade smak, behagliga syra och tilltalande konsistens.
Lidl inviger efterlängtad butik i centrala Borås27.3.2025 09:35:35 CET | Pressmeddelande
Idag slår Lidl upp portarna till sin nya, toppmoderna butik i centrala Borås. Den nya butiken, belägen vid Varbergsvägen intill riksväg 40, är den andra Lidl-butiken i staden och har efterfrågats av boråsarna under en längre tid.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum