Ostindiefararen Götheborg räddad – planerar ny resa till Kina

”Nu har vi möjlighet att segla henne i fyra år till, vilket var avgörande. Det var i sista minuten”, säger Stefan Björk, styrelseordförande för Greencarrier, bolaget som har gått in som sponsor.
Ostindiefararen Götheborg är en av Göteborgs främsta ”kändisar”. Det är en kopia av det skepp med samma namn, som år 1745 gick på grund och sjönk i Göteborgs hamninlopp. Kopian sjösattes den 6 juni 2003 och har därefter bland annat seglat den historiska rutten mellan Kina och Sverige.
Sedan dess har Götheborg gjort ett antal mindre expeditioner, men sedan de ekonomiska problemen hopade sig så såg det till slut ut som om att skeppet inte skulle få segla alls från år 2020 och framåt. En rejäl ekonomisk insats från ett lokalt logistikbolag har dock gjort att skeppet kunnat rustats upp och förlänga de nödvändiga certifikaten.
”Om certifikaten hade gått ut här i början av 2020 hade hon aldrig mer fått segla. Det gäller att hålla certifikaten vid liv. Nu har vi gjort iordning henne tillsammans med varvet i Göteborg och förlängt certifikaten i fyra år”, säger Stefan Björk.
Formellt sett så kommer Greencarrier att chartra Götheborg under 25 månader, vilket inkluderar operativt och ekonomiskt ansvar. Stefan Björk kan dock inte säga exakt hur stor den ekonomiska totalkostnaden är, men helt klart är att det handlar om många miljoner.
”Nu är vi äntligen på gång igen. Vi har fått ny vind i seglen och nu är det febril aktivitet. Vi ska ut och segla hela sommaren, vi ska anställa folk, vi behöver få ordning på skeppet och vi för en dialog med partners och städer för att få till ett bra program för vår sommarresa”, säger Peter Alexandersson, vd för Svenska Ostindiska kompaniet (SOIC).
Parallellt med planeringen för sommarens expedition pågår planering för en kommande resa till Kina.
”I samband med Göteborgs stad 400-årsjubileum så skulle det vara fantastiskt att komma i väg till Kina och göra en ny framgångsrik resa. Den här gången kommer fokus i så fall mycket att vara på näringslivsfrågor och handel”, säger Peter Alexandersson.
Se hela inslaget här (2:57 min, nytt fönster)
Nyckelord
Kontakter
Anders FrickRedaktör
Tel:076 884 81 26anders.frick@efn.seBilder








Länkar
Om
EFN Ekonomikanalen sprider kunskap om ekonomi. Vi vänder oss till den ekonomiintresserade allmänheten. Kanalen är rikstäckande, våra inslag och program är reklamfria och det kostar ingenting att ta del av våra program, reportage och intervjuer. Kanalen har utsetts till Sveriges bästa ekonomikanal tre år i rad. EFN drivs av en oberoende redaktion och ägs av Handelsbanken.
Med våra fem lokalredaktioner är vi Sveriges enda rikstäckande ekonomikanal. Vi är stationerade i Umeå, Gävle, Stockholm, Göteborg och Malmö.
Se oss på EFN.se och i sociala medier.
Länka gärna till vårt material.
Följ EFN Ekonomikanalen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från EFN Ekonomikanalen
EFN lanserar Börsfrukost – nytt morgonprogram11.4.2025 08:03:00 CEST | Pressmeddelande
EFN:s succéprogram Börslunch får nu sällskap av Börsfrukost. Ett nytt morgonprogram som startar strax före börsöppning och där våra analytiker och programledare diskuterar de senaste marknadsrörelserna, analyserar aktier och bjuder på case.
EFN Dokumentär presenterar ”Gruvstriden vid Vättern”10.4.2025 10:13:00 CEST | Pressmeddelande
Efter succén med ”Generation Skuldsatt” släpper EFN Dokumentär en ny serie. Den här gången handlar det om människorna vars liv satts på paus av en fyndighet som plötsligt hamnat mitt i världspolitiken. Det här är historien om gruvstriden vid Norra Kärr.
Sikt – en ny bokserie om ekonomi och samhälle20.3.2025 07:04:00 CET | Pressmeddelande
EFN Bok, i samarbete med bokförlaget Volante, lanserar nu bokserien Sikt – med inriktning på ekonomi och samhälle. Fyra böcker är planerade för det närmaste året. EFN Bok vill med detta nyskapande bokprojekt erbjuda lärorika och underhållande böcker.
Martin Kellerman gör comeback – i EFN Finansmagasinet6.3.2025 13:30:00 CET | Pressmeddelande
Fredrik Strage har intervjuat den legendariske serieskaparen Martin Kellerman som nu kommer att medverka regelbundet i EFN Finansmagasinets vetenskapssidor med en kalender med historiska datum. – Jag är så oerhört glad att Martin är tillbaka vid ritbordet. “Dessa tider” är populärvetenskap när den är som bäst. Kunskap är inte bara viktigt, det är också roligt och vackert, säger Martina Stenström, redaktionschef för EFN Vetenskap.
EFN lanserar EFN Finansmagasinet – en ny tidning6.3.2025 10:08:37 CET | Pressmeddelande
EFN breddar sitt erbjudande och lanserar nu EFN Finansmagasinet, ett helt nytt affärsmagasin för alla som vill hålla sig uppdaterade om ekonomi, börs och näringsliv. – Vi vill sprida kunskap och för det uppdraget finns inget bättre än journalistik. Vi har lanserat en ny sajt, en ny app – och vill så klart också leverera en fullmatad tidning, säger Magnus Alselind, CTO på EFN och chefredaktör för EFN Finansmagasinet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum