Knivsta får ambulans dygnet runt

– Rekrytering av personal pågår för fullt. Vi räknar med att förändringen ska leda till snabbare utryckningar i de södra länsdelarna. Det innebär ökad trygghet och att akut sjuka kan få vård snabbare vilket är särskilt viktigt när det gäller de mest prioriterade fallen, så kallade prio 1-uppdrag. Resurstillskottet gynnar också länet i stort, säger Per Andersson, verksamhetschef för ambulanssjukvården vid Akademiska sjukhuset.
– I Uppsala län ska man kunna känna sig trygg med sjukvården, vem man än är och var man än bor. Med ambulans dygnet runt i Knivsta kan insatstiderna kortas och fler liv räddas. Att förstärka ambulansverksamheten i länet är en viktig trygghetsreform. Efter Knivsta står Norduppland på tur. Den ambulans som gått dagtid från Tierp alla dagar i veckan kommer att gå dygnet runt, säger Vivianne Macdisi, regionråd (S), ordförande i sjukhusstyrelsen.
Under 2017 åkte länets ambulanser på närmare 40 000 uppdrag. Ambulanserna är stationerade på åtta ambulansstationer: Akademiska sjukhuset, Huddunge/Heby, Enköping, Bålsta, Knivsta, Tierp, Skutskär och Östhammar. Många medicinska åtgärder genomförs innan patienten når Akademiska sjukhuset.
I Knivsta finns sedan 2016 en ambulans i drift dagtid under vardagar, placerad på Knivsta brandstation. Från och med nästa helg utökas ambulanstäckningen. Då ska en ambulans vara stationerad där även helger. Till en början kommer ambulansen att köra samma tider på dygnet som idag, men inom några veckor förlängs drifttiden. Inom någon månad ska ambulansen köra dygnet runt.
Satsningen finansieras genom att Akademiska sjukhuset avsatt 8,4 miljoner kronor i budgeten för att utöka ambulanstätheten i Knivsta och Tierp. Målet är att 70 procent av befolkningen i länet ska nås av ambulans inom tio minuter och 95 procent inom 20 minuter.
För mer information, kontakta:
Per Andersson, verksamhetschef ambulanssjukvård, telefon: 018-611 31 14,
e-post: per.andersson@akademiska.se
Vivianne Macdisi, regionråd (S), ordförande i sjukhusstyrelsen, telefon: 070-890 81 55,
e-post: vivianne.macdisi@regionuppsala.se
Kontakter
Elisabeth TyskPresschef - Ansvarig för medierelaterade frågor på kommunikationsavdelningen
Akademiska sjukhuset har inte pressjour utanför kontorstid. Vid förfrågningar kvällar och helger, till exempel gällande presskommuniké vid olycksfall, kan chefsläkarjouren kontaktas via växeln 018-611 00 00.
Bilder


Om
Akademiska sjukhuset erbjuder specialiserad och högspecialiserad vård lokalt, regionalt, nationellt och internationellt.
Sjukhuset har cirka 8 400 medarbetare, varav 1 500 läkare och 2 750 sjuksköterskor/barnmorskor.
Sjukhuset har 850 vårdplatser. Här görs varje år cirka 722 000 öppenvårdsbesök, 45 300 slutenvårdstillfällen och 32 200 operationer.
Följ Akademiska sjukhuset
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademiska sjukhuset
Sjukhusvård i hemmet - nytt alternativ för patienter inom infektion och kirurgi16.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
En ny avdelning har öppnats på Akademiska sjukhuset - Akademiska hemma – som till en början ska erbjuda sjukhusvård i hemmet för patienter inom infektion och kirurgi. Genom att använda modern teknik och medicinska resurser kan patienter, som normalt sett skulle vara inlagda på sjukhuset, i stället få motsvarande vård i hemmet. Satsningen är ett led i arbetet med Effektiv och nära vård; att vården ska flyttas närmare patienterna.
Hälsoriskbedömning klar: Falubors exponering för metaller har undersökts10.12.2025 16:00:00 CET | Pressmeddelande
Faluns tusenåriga historia av gruvdrift har satt omfattande spår i landskapet. Metaller som spridits från gruvdriften finns i dag i marken och kan påverka både miljö och hälsa. Under 2023 startade därför en omfattande undersökning av den förorenade marken i Falun. De preliminära resultaten visar bland annat att en liten mängd nedsvald jord i de mest förorenade områdena kan innebära risk för akut förgiftning.
Uppdaterad: Misstänkt för förgiftningarna häktad för grov misshandel8.12.2025 12:04:54 CET | Pressmeddelande
En person som är anställd vid Akademiska sjukhuset greps och anhölls under helgen. Måndagen den 8 december häktade domstolen på åklagarens begäran personen, skäligen misstänkt för grov misshandel genom förgiftning av fyra personer på Akademiska barnsjukhuset.
En person anhållen misstänkt för förgiftningarna6.12.2025 14:26:13 CET | Pressmeddelande
I början av november inledde polisen en förundersökning om försök till mord med misstanke om förgiftning. Detta efter att fyra medarbetare på samma avdelning på Akademiska barnsjukhuset insjuknat med liknande symtom under arbetstid. Idag har åklagare meddelat att man har gripit och anhållit en misstänkt person.
Nutrition vid kronisk njursjukdom – fokus för internationellt symposium i Uppsala28.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
På Akademiska sjukhuset läggs allt större vikt vid individuellt anpassad nutrition för patienter med kronisk njursjukdom. Detta sker bäst i ett multidisciplinärt samarbete mellan dietister, sjuksköterskor, läkare och forskare. Detta lyfts fram under ett internationellt symposium i Uppsala 30 november-1 december.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
