ST välkomnar ny GD för Arbetsförmedlingen
- Att myndigheten får en ny ledning är helt nödvändigt efter allt som hänt. Men nu behöver Arbetsförmedlingen också få tillräckligt med resurser för att klara av sitt uppdrag. Det brådskar också att klarlägga hur den nya organisationen ska se ut, säger Britta Lejon, förbundsordförande för Fackförbundet ST.
Maria Mindhammar är i dag överdirektör vid Arbetsförmedlingen, och har i den rollen visat att hon har förmåga att lyssna på personalen. Därför tror Fackförbundet ST att beslutet att låta henne ta över generaldirektörstjänsten är ett steg i rätt riktning för Arbetsförmedlingen.
- Hon har som chef ett genuint intresse i både verksamheten och i personalen. Hon ser medarbetarna även om hon befinner sig på en hög chefsnivå, och det tror vi är en mycket viktig egenskap när man ska staka ut vägen framåt för myndigheten. Uppdraget kommer att bli tufft men vi tror att Maria Mindhammar kan hantera situationen, säger Fredrik Andersson, ordförande för ST inom Arbetsförmedlingen.
Kontakter
Anders MaxsonPress- och opinionsansvarig
Tel:08-790 52 73anders.maxson@st.orgOm
ST är det största fackförbundet inom statlig verksamhet med över 100 000 medlemmar som arbetar inom statliga myndigheter och verk, bolag med statligt uppdrag, universitet, högskolor och statligt finansierade stiftelser. ST är fackförbundet för alla som valt att arbeta på statens och medborgarnas uppdrag. Vårt motto är "En arbetsplats - en fackförening". Alla är välkomna som medlemmar, oberoende av utbildning, befattning och arbetsuppgifter. Det ger inflytande, styrka och ökar gemenskapen.
Följ Fackförbundet ST
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fackförbundet ST
Barn ska skyddas – inte fängslas: Civilsamhället samlas mot sänkt straffbarhetsålder24.11.2025 14:05:46 CET | Pressmeddelande
Regeringen vill sänka straffbarhetsåldern till 13 år för de grövsta brotten trots massiv kritik från forskare, myndigheter och civilsamhälle. Tillsammans med Barnrättsbyrån, och Fryshuset lanserar nu Fackförbundet ST kampanjen #BarnInteBrottsling i ett gemensamt upprop mot förslaget, och för att alla som motsätter sig att barn sätts i fängelse ska kunna göra sin röst hörd.
Vision och Fackförbundet ST: Regeringens tjänstefelsförslag fel väg att gå7.11.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Regeringens plan att införa ett nytt brott – missbruk av offentlig ställning – möter stark kritik från fackförbunden Vision och Fackförbundet ST. Att i större utsträckning straffa tjänstemän när det begås fel i den offentliga förvaltningen är ett dåligt sätt att öka förtroendet hos allmänheten för offentlig sektor.
Regeringen måste ge Arbetsdomstolen tillräckliga resurser28.10.2025 11:16:12 CET | Pressmeddelande
Arbetsdomstolen kommer de närmaste månaderna behöva ställa in huvudförhandlingar på grund av att regeringen inte tillfört de pengar som myndigheten behöver för sin drift. Anmärkningsvärt och något som kommer få långtgående konsekvenser för både enskilda individer och arbetsgivare anser Fackförbundet ST.
Straffreformen: Längre straff minskar inte brottsligheten9.10.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Regeringens omfattande straffreformutredning innebär en ökning av antalet fängelseår med 16 000 per år, och kommer kräva ytterligare stora satsningar på Kriminalvården. I ett remissvar skriver Fackförbundet ST att straffreformen utgör ytterligare en förskjutning från förebyggande arbete till strängare straff, och menar att enbart straffskärpningar löser inte problem med brottslighet.
Flera fackliga vinster i statens avtalsrörelse1.10.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Löneökningar och höjda pensionsavsättningar är några av vinsterna för över 100 000 statsanställda när avtalsförhandlingarna inom staten nu är i mål. Dessutom ska större satsningar göras på friska arbetsplatser och för bättre stöd vid förlust av säkerhetsklassning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
