Pressinbjudan: Röntgenveckan 2008 arrangeras i Uppsala
Under veckan kommer ledande radiologer att lyfta den moderna radiologin i ett antal symposier - totalt handlar det om mer än 300 föreläsare och föredragshållare som berättar om sina rön i 7-8 parallella program.
Några fler exempel nedan:
Professor och röntgenläkaren Anders Magnusson berättar om hur vi idag kan göra fantastiska virtuella resor genom kroppens, tack vare teknik framtagen för att göra Star Wars-filmerna.
Egyptologen Geoffrey Metz föreläser om hur han använt modern radiologisk teknik för att nå ökad kunskap om egyptiska mumier.
Professor Tommy Andersson berättar om hur röntgen kan användas för att snabbt utreda och behandla de patienter som drabbas av blodpropp i hjärnan (ischemisk stroke).
Det blir också symposier om modern diagnostik (PET-CT, FDG, Cholin-PET, MR och CT) för upptäckter av tumör och inflammation i lever, tunntarmen, hjärnan och ryggen.
Arrangör är Svensk förening för röntgensjuksköterskor, Svensk förening för medicinsk radiologi, och bild- och funktionsmedicinskt centrum vid Akademiska sjukhuset.
Tid: 25-29 augusti 2008
Plats: Uppsala konsert & kongress
Läs mer på Röntgenveckans hemsida
www.rontgenveckan.se
För mer information:
Anders Magnusson
Professor, överläkare, Akademiska sjukhuset
0768-64 58 51
anders.magnusson@radiol.uu.se
Anmälan
Lena Vernersson
018-15 00 80, 08-459 66 00, 0702-91 35 24
lena.vernersson@congrex.com
Vetenskapliga frågor
Håkan Ahlström
Professor, överläkare, Akademiska sjukhuset
018 611 47 71, 0708-94 28 66
hakan.ahlstrom@akademiska.se
Kontakter
Elisabeth TyskPresschef - Ansvarig för medierelaterade frågor på kommunikationsavdelningen
Akademiska sjukhuset har inte pressjour utanför kontorstid. Vid förfrågningar kvällar och helger, till exempel gällande presskommuniké vid olycksfall, kan chefsläkarjouren kontaktas via växeln 018-611 00 00.
Om
Akademiska sjukhuset erbjuder specialiserad och högspecialiserad vård lokalt, regionalt, nationellt och internationellt.
Sjukhuset har cirka 8 400 medarbetare, varav 1 500 läkare och 2 750 sjuksköterskor/barnmorskor.
Sjukhuset har 850 vårdplatser. Här görs varje år cirka 722 000 öppenvårdsbesök, 45 300 slutenvårdstillfällen och 32 200 operationer.
Följ Akademiska sjukhuset
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademiska sjukhuset
Sjukhusvård i hemmet - nytt alternativ för patienter inom infektion och kirurgi16.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
En ny avdelning har öppnats på Akademiska sjukhuset - Akademiska hemma – som till en början ska erbjuda sjukhusvård i hemmet för patienter inom infektion och kirurgi. Genom att använda modern teknik och medicinska resurser kan patienter, som normalt sett skulle vara inlagda på sjukhuset, i stället få motsvarande vård i hemmet. Satsningen är ett led i arbetet med Effektiv och nära vård; att vården ska flyttas närmare patienterna.
Hälsoriskbedömning klar: Falubors exponering för metaller har undersökts10.12.2025 16:00:00 CET | Pressmeddelande
Faluns tusenåriga historia av gruvdrift har satt omfattande spår i landskapet. Metaller som spridits från gruvdriften finns i dag i marken och kan påverka både miljö och hälsa. Under 2023 startade därför en omfattande undersökning av den förorenade marken i Falun. De preliminära resultaten visar bland annat att en liten mängd nedsvald jord i de mest förorenade områdena kan innebära risk för akut förgiftning.
Uppdaterad: Misstänkt för förgiftningarna häktad för grov misshandel8.12.2025 12:04:54 CET | Pressmeddelande
En person som är anställd vid Akademiska sjukhuset greps och anhölls under helgen. Måndagen den 8 december häktade domstolen på åklagarens begäran personen, skäligen misstänkt för grov misshandel genom förgiftning av fyra personer på Akademiska barnsjukhuset.
En person anhållen misstänkt för förgiftningarna6.12.2025 14:26:13 CET | Pressmeddelande
I början av november inledde polisen en förundersökning om försök till mord med misstanke om förgiftning. Detta efter att fyra medarbetare på samma avdelning på Akademiska barnsjukhuset insjuknat med liknande symtom under arbetstid. Idag har åklagare meddelat att man har gripit och anhållit en misstänkt person.
Nutrition vid kronisk njursjukdom – fokus för internationellt symposium i Uppsala28.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
På Akademiska sjukhuset läggs allt större vikt vid individuellt anpassad nutrition för patienter med kronisk njursjukdom. Detta sker bäst i ett multidisciplinärt samarbete mellan dietister, sjuksköterskor, läkare och forskare. Detta lyfts fram under ett internationellt symposium i Uppsala 30 november-1 december.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
