RUAG Space ska leverera adaptrar och separationssystem till Soyuz-raketerna

GK Launch Services är operatör de kommersiella uppsändningarna av Soyuz-2. Det långsiktiga avtalet innebär att man kommer att använda RUAG Space’s separationssystem och adaptrar för flera uppsändningar.
- Kontraktet innebär att vi är den främsta leverantören av adaptrar och separationssystem till GK Launch under fem år till att börja med, säger Susanne Folkesson på RUAG Space Sweden. Det är en ständig utmaning att hålla konstant hög kvalitét. Det är något man måste arbeta oerhört aktivt med, då våra system kräver både speciella material och hög precision. Detta kräver en engagerad, noggrann och kunnig personal.
Separationssystem från RUAG ser till att satelliten och raketen håller ihop under den tuffa resan till rymden och levererar sedan den värdefulla lasten till dess bana. Hittills har cirka 700 separationer gjorts i rymden med RUAGs separationssystem, med en 100 % framgång.
- För oss har varje separation ett värde och är ett event i sig. RUAG Space i Linköping har varit med länge nu och det är vår hundraprocentiga tillförlitlighet som gör att vi kan se tillbaka på vår historia med stolthet och samtidigt se framåt med förväntan och tillförsikt. Tack vare förmågan att möta kundernas förväntan i rymdens extrema miljö, lyckas vi också nå ut till nya kunder och sätta RUAG Space på kartan, säger Anders Larson, Sverigechef RUAG Space AB.
Nyckelord
Bilder

Om
Rymdstyrelsen är Sveriges rymdmyndighet
Rymdstyrelsen är myndigheten som stödjer rymdforskning och utveckling i Sverige. Vi företräder Sverige i internationella rymdorganisationer och arbetar för att sprida kunskap om och skapa intresse för rymden. Rymdstyrelsen är central förvaltningsmyndighet under Utbildningsdepartementet.
Läs mer om myndigheten på Rymdstyrelsen.se
Följ Rymdstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Rymdstyrelsen
122 miljoner kronor till svensk rymdforskning22.12.2025 12:32:00 CET | Pressmeddelande
Rymdstyrelsens utlysningar för projekt inom rymdforskning är nu klar. Bland de beviljade ansökningarna återfinns allt från studier av biomassan i världens skogar till forskning om norrsken och rymdväder samt användning av framtida satelliter för att studera universums mörka materia.
Ny nationell forskarskola stärker svensk rymdverksamhet16.12.2025 07:03:00 CET | Pressmeddelande
Rymdstyrelsen har beslutat om Sveriges nästa nationellt koordinerade forskarskola inom rymdområdet, och nu står det klart att det blir Swedish Space Research School. Satsningen ska stärka svensk rymdforskning, öka kompetensförsörjningen och skapa en långsiktig struktur för doktorandutbildning inom en sektor som växer snabbt, både nationellt och globalt.
Barnens exoplaneter lyser upp Stockholm6.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag, klockan 16:00, tänds en 76 meter lång digital interaktiv ljusskärm som ska lysa upp Sergels torg i Stockholm under Nobel Week Lights. Tillsammans med Rymdstyrelsen, Nobel Week Lights och ESERO Sverige har elever på Husbygårdsskolan och studenter på Hyper Island skapat ljusinstallationen Astrofield, ett av totalt 19 konstverk under årets festival.
Sverige blickar framåt efter ESA:s ministerrådsmöte28.11.2025 16:13:01 CET | Pressmeddelande
Den europeiska rymdorganisationen ESA:s ministerrådsmöte i Bremen är nu avslutat och därmed är budgeten bestämd för de kommande tre åren. Sverige har arbetat för att säkra strategiska satsningar som stärker teknikutveckling och långsiktig nytta med rymden.
Dags att besluta om Europas kommande rymdsatsningar24.11.2025 10:03:00 CET | Pressmeddelande
Den 26-27 november samlas Europas rymdministrar i Bremen i Tyskland för den Europeiska rymdorganisationen ESA:s rådsmöte på ministernivå. På plats ska deltagarna besluta om Europas planer för rymden de kommande tre åren.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
