Jenny Lindahl ny kommunikationschef för Vänsterpartiet
23.3.2020 17:18:07 CET | Vänsterpartiet | Pressmeddelande

Vänsterpartiets partisekreterare Aron Etzler kommenterar:
– Det är väldigt roligt att Jenny börjar hos oss. Vänsterpartiet idag är redo för större uppgifter. Den här rekryteringen är en del av att vi ser fram emot att axla en större roll i svensk politik, säger Aron Etzler.
Jenny Lindahl är chef på kommunikationsbyrån Arena Opinion och har mångårig erfarenhet av politik och kommunikation både från Vänsterpartiet och från arbete som konsult inom public affairs, PR och kriskommunikation.
– Jag har haft några helt otroliga år på Arena Opinion. Dels på grund av mina fantastiska kollegor där, dels på grund av kunderna vi arbetar med. Jag vet att de jag jobbat med kommer fortsätta göra stordåd när det gäller kommunikation och fackligt engagemang. Men nu är det rätt tid för mig att gå vidare. Som land befinner vi oss i en avgörande förändring. Det kan sluta i mörka år där avståndet mellan elit och vanligt folk blir större – eller så kan politiken börja ta tag i de problem som behöver lösas, och återerövra tron på att vi kan bygga ett samhälle som fungerar för människor. Nu behövs solidaritet och samarbete, både under coronakrisen, och efter, säger Jenny Lindahl.
Kontakter
Jenny Lindahl, 0700-96 74 12
Vänsterpartiets presstjänst, 070-620 00 64
Bilder
Om
Följ Vänsterpartiet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vänsterpartiet
Nooshi Dadgostar möter finansministern i debatt i Uppsala24.8.2026 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
På tisdag den 25 augusti fortsätter Finansministerduellen där finansminister Elisabeth Svantesson (M) och Vänsterpartiets partiledare Nooshi Dadgostar besöker Uppsala för att debattera ekonomisk politik.
Pressmeddelande: Nooshi Dadgostars sommartal ställs in22.8.2026 10:10:57 CEST | Pressmeddelande
Med anledning av det allvarliga våldsdådet på Brinellskolan i Fagersta ställer Vänsterpartiet in dagens planerade arrangemang på Södermalm i Stockholm.
Påminnelse Vänsterpartiets valvaka: ansökan om ackreditering20.8.2026 12:41:17 CEST | Pressmeddelande
Detta är en påminnelse om att ansöka om ackreditering till Vänsterpartiets nationella valvaka den 13 september kommer att hållas på At Six, Brunkebergs torg 6, Stockholm. Du som redan har gjort det behöver inte göra det igen.
Block Party och sommartal med Nooshi Dadgostar!19.8.2026 13:16:22 CEST | Pressinbjudan
Block Party och sommartal med Nooshi Dadgostar! Vänsterpartiet anordnar ett Block Party på Södermalm i Stockholm med Nooshi Dadgostar och artisterna Silvana Imam och Erik Lundin. Nooshi håller också ett sommartal och en pressträff där hon presenterar ett av partiets vallöften.
Pressinbjudan: Vänsterpartiet presenterar en politisk prioritering inför regeringsförhandlingar18.8.2026 13:27:24 CEST | Pressmeddelande
Onsdagen den 19 augusti kl. 11 bjuder Nooshi Dadgostar och Ida Gabrielsson in till pressträff på Riksdagens presscenter. De kommer att presentera en politisk prioritering inför regeringsförhandlingarna efter valet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

