Telemedicin gör vården mer tillgänglig vid Parkinson

Drygt 20 000 svenskar har Parkinsons sjukdom och 700 av dessa bor i Uppsala
län. I och med att vi lever allt längre beräknas förekomsten av sjukdomen öka
kraftigt de närmsta 10-20 åren.
Vid Parkinsons sjukdom har man brist på signalsubstansen dopamin, som bland
annat styr muskelkontroll. En vanlig symtomlindrande behandling är Levodopa som omvandlas till dopamin i hjärnan. Duodopa-behandling innebär att patienten i stället för tabletter får läkemedlet
som lösning via pump direkt in i tunntarmen. En fördel är jämnare tillförsel över dygnet - att man får färre toppar och dalar.
Den kliniska studien genomförs under tre år vid fyra universitetssjukhus. Forskarna räknar med att inkludera 50-60 patienter, varav ett tiotal på Akademiska sjukhuset.
I stället för att lägga in patienterna på sjukhus för utprovning, som tar en till två veckor, har de kontakt med läkare och sjuksköterska via videolänk från hemmet. Patienterna har en sond via näsan och får läkemedlet distribuerat direkt in i tarmen på förutbestämda intervaller. Inställningen av rätt dos tar
i genomsnitt tre-fyra dagar. När justeringen är klar opererar man in en pump
och patienten följs därefter upp var sjätte månad.
– För en person med Parkinsons sjukdom är det ofta stressande att vara inlagd
på sjukhus. I pilotprojektet som föregick den aktuella studien såg vi en
tendens till att stressnivån minskade och livskvaliteten ökade, säger Dag Nyholm,
docent i experimentell neurologi på Akademiska sjukhuset.
Peter Grenholm, neurolog och ansvarig för studien på Akademiska, tror att inställningen av medicineringen kan bli mer effektiv när patienten är i sin hemmiljö.
– Patienterna kan leva ett normalt liv, äta mat hemma och gå ut med hunden. Dessutom kan vårdplatser på sjukhuset frigöras.
Duodopa-behandling är en Uppsalauppfinning som godkändes i början av 2000-talet. År 2010 visade en ettårsuppföljning vid Akademiska sjukhuset att patienterna blev rörligare och fick bättre livskvalitet än vid vanlig behandling med Levodopa i tablettform.
Tommy Lantz från Hudiksvall är den första patienten i studien. Han har levt med Parkinson i 12 år och haft stora svängningar i effekten av medicineringen. Som mest fick han ta en tablett levodopa i timmen.
– Det känns bättre nu och jag känner mig trygg med upplägget. Jag har tätare kontakt med läkarna i Uppsala, två-tre gånger per dag, och vid behov kommer en sjuksköterska hem till mig och hjälper till. Det är också en fördel att slippa resa. Målet är att jag ska få en jämnare effekt av läkemedlet över dygnet, att jag ska slippa bli lika stel och orörlig som tidigare, säger han.
Text och foto: Elisabeth Tysk
Bildtext: Tommy Lantz från Hudiksvall är den första patienten som inom ramen för en ny studie utprovar Duodopa på distans från hemmet. Han har haft sjukdomen i 12 år och blivit successivt sämre.
Pilotprojektet, som föregick den kliniska studien, genomfördes av biopharmaföretaget AbbVie, som tillverkar läkemedlet i samarbete med neurologiska kliniken och Innovationsplatsen på Karolinska Universitetssjukhuset samt IT-tjänsteleverantören ATEA.
Fakta: Duodopa-behandling
* Patienten får läkemedlet Levodopa som lösning i små doser via pump direkt in i tunntarmen. * Vid Parkinsons sjukdom har man brist på signalsubstansen dopamin, som reglerar muskelkontroll. Levodopa omvandlas till dopamin i hjärnan.
* Ges till patienter med avancerad Parkinson som varit sjuka länge och har svåra symtom, och som inte längre får bra effekt av läkemedlet i tablettform.
* Efter att doseringen ställts in och en pump opererats in följs patienterna upp var sjätte månad.
Kontakter
Elisabeth TyskPresschef - Ansvarig för medierelaterade frågor på kommunikationsavdelningen
Akademiska sjukhuset har inte pressjour utanför kontorstid. Vid förfrågningar kvällar och helger, till exempel gällande presskommuniké vid olycksfall, kan chefsläkarjouren kontaktas via växeln 018-611 00 00.
Bilder
Om
Akademiska sjukhuset erbjuder specialiserad och högspecialiserad vård lokalt, regionalt, nationellt och internationellt.
Sjukhuset har cirka 8 400 medarbetare, varav 1 500 läkare och 2 750 sjuksköterskor/barnmorskor.
Sjukhuset har 850 vårdplatser. Här görs varje år cirka 722 000 öppenvårdsbesök, 45 300 slutenvårdstillfällen och 32 200 operationer.
Följ Akademiska sjukhuset
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademiska sjukhuset
Hälsoriskbedömning klar: Falubors exponering för metaller har undersökts10.12.2025 16:00:00 CET | Pressmeddelande
Faluns tusenåriga historia av gruvdrift har satt omfattande spår i landskapet. Metaller som spridits från gruvdriften finns i dag i marken och kan påverka både miljö och hälsa. Under 2023 startade därför en omfattande undersökning av den förorenade marken i Falun. De preliminära resultaten visar bland annat att en liten mängd nedsvald jord i de mest förorenade områdena kan innebära risk för akut förgiftning.
Uppdaterad: Misstänkt för förgiftningarna häktad för grov misshandel8.12.2025 12:04:54 CET | Pressmeddelande
En person som är anställd vid Akademiska sjukhuset greps och anhölls under helgen. Måndagen den 8 december häktade domstolen på åklagarens begäran personen, skäligen misstänkt för grov misshandel genom förgiftning av fyra personer på Akademiska barnsjukhuset.
En person anhållen misstänkt för förgiftningarna6.12.2025 14:26:13 CET | Pressmeddelande
I början av november inledde polisen en förundersökning om försök till mord med misstanke om förgiftning. Detta efter att fyra medarbetare på samma avdelning på Akademiska barnsjukhuset insjuknat med liknande symtom under arbetstid. Idag har åklagare meddelat att man har gripit och anhållit en misstänkt person.
Nutrition vid kronisk njursjukdom – fokus för internationellt symposium i Uppsala28.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
På Akademiska sjukhuset läggs allt större vikt vid individuellt anpassad nutrition för patienter med kronisk njursjukdom. Detta sker bäst i ett multidisciplinärt samarbete mellan dietister, sjuksköterskor, läkare och forskare. Detta lyfts fram under ett internationellt symposium i Uppsala 30 november-1 december.
Intensiv magnetstimulering ska utvärderas mot ungdomsdepression26.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Magnetstimulering av hjärnan används sedan några år inom rutinsjukvården som behandling för vuxna patienter med svårbehandlad depression, men har inte visat sig verksam på unga. En mer intensiv variant, som visat lovande resultat hos vuxna, har ännu inte testats på ungdomar. Nu ska forskare vid Akademiska sjukhuset/Uppsala universitet utvärdera om den även är effektiv mot tonårsdepression.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

