Earth Hour med klimatsmart vegetarisk mat
- Det här är vårt sätt att uppmärksamma Earth Hour som handlar om att visa sitt stöd för klimatfrågan genom att stänga ner elektiska apparater under en timme. Det är flera miljoner människor världen över som gör detta samtidigt. Vi kan inte släcka ner lampor och stänga av utrustning i alla våra verksamheter så istället visar vi vårt stöd för klimatfrågan genom att servera klimatsmart mat i våra lunchrestauranger. Vad vi äter har en stor betydelse för hur stor klimat- och miljöpåverkan vi har. Därför blir det en helt vegetarisk meny med låg klimatpåverkan i dag, säger Anna Jakobsson, hållbarhetschef.
-Genom att alla våra lunchgäster äter vegetariskt istället för kött den här dagen mer än halverar vi koldioxidavtrycket för lunchen. Vi minskar från 1,3 kg till 0,5, koldioxidekvivalenter per kilo för varje måltid. Då vi serverar många portioner i personalrestaurangerna så gör det skillnad, säger Mikael Hulterström, kostenheten, Region Örebro län.
-Vi har minskat vår klimatpåverkan från livsmedel med mer än 17 %. Genom att vi har grönsaksberikat våra måltider har det också medfört att vi äter hälsosammare. För att nå vårt mål med en minskning med 20 % till år 2020, behöver vi äta mer växtbaserat, något vi arbetar aktivt med, säger Mikael Hulterström.
*C02 ekvivalenter är en enhet som gör det möjligt att jämföra olika livsmedels klimatpåverkan. Ju lägre värde desto bättre.
Kontakt
Anna Jakobsson, hållbarhetschef, Region Örebro län, 019-602 17 44
Mikael Hulterström, kostavdelningen, tel. 019-602 65 61
Nyckelord
Om
Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Arbetet fortsätter för att stärka läkartillgången och öka kontinuiteten på vårdcentralerna17.12.2025 12:28:11 CET | Pressmeddelande
Hälso- och sjukvårdsnämnden har som ambition att det ska finnas 1 läkare per 1 100 listade patienter på de regiondrivna vårdcentralerna i Örebro län. Målet är att förbättra tillgängligheten till primärvården, möjliggöra långsiktiga relationer mellan patient och läkare och minska väntetiderna.
Nya regler klara: Foodtrucks tillåts vid samtliga sjukhus i länet16.12.2025 12:11:00 CET | Pressmeddelande
Snart kommer du att kunna handla mat ur diverse foodtrucks i närheten av länets tre sjukhus. I dag fattade nämligen servicenämnden beslut om vilka regler som ska gälla för de rullande serveringarna.
Region Örebro län fastställer parkeringsavgifter för 2026: Avgiftsfritt i Karlskoga och Lindesberg, oförändrat i Örebro16.12.2025 12:01:00 CET | Pressmeddelande
Region Örebro län inför fri parkering för besökare och personal vid Karlskoga lasarett och slår samtidigt fast att parkeringarna runt Lindesbergs lasarett ska vara fortsatt avgiftsfria under 2026. På parkeringarna intill Universitetssjukhuset och på övriga regionparkeringar i Örebro kommer avgifterna att vara oförändrade. Detta fattade Region Örebro läns servicenämnd beslut om i dag.
Vägledning för god ordning och dialog i fullmäktige12.12.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Som ledamot eller tjänsteperson ska du inte behöva uppleva ett nedlåtande eller respektlöst tilltal eller bristande uppmärksamhet när du yttrar dig från talarstolen under regionfullmäktiges möten. Det menar regionfullmäktiges presidium som under dagens sammanträde presenterar sin uppfattning i frågor om samtalsklimat och ordning.
OPENART LINKS – nytt samarbete där konsten korsar kommungränserna12.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Under 2026 tar OPENART steget utanför Örebro. Genom ett samarbete mellan OpenArt, Region Örebro län och fem kommuner kommer offentliga konstverk att visas under OPENARTS utställningsperiod på utvalda platser runt om i länet genom samarbetsprojektet OPENART LINKS.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
