Bra att korttidsarbete omfattar hela tjänstesektorn

- Det är bra att riksdagen har fattat beslut om att inlemma hela tjänstesektorn i korttidssystemet. Att lämna stora delar av näringslivet utanför det här systemet vore osolidariskt, givet magnituden på den kris som hela näringslivet genomlider just nu, säger Thomas Erséus, vd Almega.
I ett akutläge som detta är det utöver systemet med korttidsarbete viktigt att stat, kommuner och regioner håller ingångna avtal med tjänsteleverantörer. Det gäller framförallt företag vars verksamhet finansieras av allmänna medel, som vårdföretag. Risken är annars stor att infrastrukturen runt sjukvården slås sönder och det vore väldigt allvarligt. Bemanningsbranschen drabbas hårt av neddragningar, framförallt inom industri, restaurang- och hotell och handel. Likaledes kunskapsintensiva IT- och teknikkonsulter som lider av fabriksstängningar inom fordonsindustrin. Det är därför mycket angeläget att även dessa arbetsgivare omfattas av stöd till korttidsarbete.
- Korttidsarbete kan delvis lindra coronakrisens skadeverkningar. Men utöver detta måste regeringen införa en möjlighet för krisdrabbade företag att kunna korttidspermittera sina anställda helt och hållet. I systemet med korttidsarbete ska arbetsgivaren fortfarande betala nära hälften av lönekostnaden. Det är ofta omöjligt för de tjänsteföretag som tappat nästan alla sina intäkter, avslutar Thomas Erséus.
Bilder
Om
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega, Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag, är en förbundsgrupp bestående av omkring 10 000 medlemsföretag med sammanlagt över 500 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstenäringen. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Nytt avtal klart för Järnvägsinfrastruktur14.5.2025 09:38:37 CEST | Pressmeddelande
Tågföretagen inom Almega har tillsammans med fackförbunden ST, Ledarna, SEKO, SRAT och Sveriges Ingenjörer träffat ett nytt kollektivavtal för Järnvägsinfrastruktur. Det nya avtalet löper på 24 månader och har ett avtalsvärde på 6,4 procent.
Nytt avtal för tjänstemän i bemanningsbranschen8.5.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kompetensföretagen inom Almega har, tillsammans med Unionen och Akademikerförbunden, tecknat nya kollektivavtal för tjänstemän inom kompetensbranschen. Avtalet sträcker sig över 24 månader med ett totalt avtalsvärde på 6,4 procent.
Medieföretagen har tecknat nytt kollektivavtal (Grå avtalet) med Unionen och Sveriges Ingenjörer7.5.2025 17:30:00 CEST | Pressmeddelande
Medieföretagen har tecknat nytt kollektivavtal för tjänstemän med Unionen och Sveriges Ingenjörer, Grå avtalet. Det nya avtalet sträcker sig över 24 månader med ett avtalsvärde på 6,4 procent. Kostnaden fördelas med löneökningar på 5,5 procent, en arbetstidsförkortning på 0,5 procent och avsättning till flexpension på 0,4 procent.
Säkerhetsföretagen tecknar nya tjänstemannaavtal7.5.2025 16:30:00 CEST | Pressmeddelande
Säkerhetsföretagen inom Almega har tecknat kollektivavtal på tjänstemannaområdet med fackförbunden Ledarna och Unionen.
Ny rapport: Kortare arbetsvecka kostar tjänstesektorn 181 miljarder6.5.2025 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
181 miljarder kronor och 260 miljoner arbetstimmar. Effekterna av 35 timmars arbetsvecka skulle bli allvarliga för den privata tjänstesektorn. Det visar en ny rapport från tjänsteföretagens organisation Almega, där även effekterna för enskilda tjänstebranscher har kartlagts.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum